PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Rugpjūčio 13 d. 15:53

Sutarties su „Foxpay“ pratęsti nebeketinantis IVPK rezerviniu mokėjimų tarpininku pasirinko sistemą „Paysera“

Lietuva

Finansinių technologijų įmonė „Foxpay“ / Karolina Gudžiūnienė/ELTA

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA.LT


313907

Informacinės visuomenės plėtros komitetui (IVPK) nusprendus rudenį metams nebepratęsti sutarties su teisėsaugos institucijų akiratyje atsidūrusia finansinių technologijų įmone „Foxpay“, komitetas rezerviniu atsiskaitymų tarpininku pasirinko mokėjimų sistemą „Paysera LT“. Visgi, anot IVPK direktoriaus Tomo Misevičiaus, kol nėra sulaukta neigiamų Lietuvos banko (LB) išvadų ar vyriausybinės komisijos sprendimų dėl įmonės grėsmės nacionaliniam saugumui, iki viešųjų pirkimų proceso pabaigos „Foxpay“ išlieka pagrindiniu mokėjimų tarpininku.

„Rugpjūčio 13 d. Informacinės visuomenės plėtros komitetas su UAB „Paysera LT“ pasirašė Rezervinio (atsarginio) paslaugų teikėjo (...) paslaugų sutartį“, – komentare Eltai nurodė IVPK direktoriaus pavaduotojas Arminas Rakauskas.

Sutarties vertė siekia 333 tūkst. eurų (su PVM). IVPK mokėjimų tarpininko paslauga yra reikalinga padedant vykdyti atsiskaitymus valstybės institucijoms.

Centriniame viešųjų pirkimų portale (CVPP) komitetas yra paskelbęs kelis pirkimus, kuriais siekia įsigyti mokėjimo tarpininko paslaugas. Pirmajam – tarptautiniam atsiskaitymo per valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformą tarpininkavimo paslaugų – pirkimui siūlymų laukiama iki rugsėjo 6 d.

Antrasis papildomas tarpininkavimo paslaugų pirkimas yra mažos vertės, jam siūlymus tiekėjai turi pateikti iki rugpjūčio 19 d. Šio pirkimo vertė siekia 47 tūkst. eurų (be PVM).

„Šiais pirkimais siekiama, kad mokėjimo tarpininko paslaugos būtų teikiamos be pertrūkių“, – nurodė IVPK.

Tad mokėjimų sistemos „Paysera“, kaip atsarginio tiekėjo, paslaugomis IVPK naudosis tik tuo atveju, jeigu „Foxpay“ paslaugų teikti iki sutarties galiojimo pabaigos negalėtų dėl neigiamų Vyriausybės komisijos išvadų ar LB sprendimo panaikinti „Foxpay“ veiklos licenciją.

Pasak IVPK direktoriaus Tomo Misevičiaus, kol vyksta viešųjų pirkimų procedūros, pagrindiniu mokėjimų tarpininku išlieka „Foxpay“, tačiau rudenį sutarties su LB tikrinama bendrove metams pratęsti nėra svarstoma.

„Kadangi mūsų sutartis su dabartiniu tiekėju („Foxpay“ – ELTA) jau eina į pabaigą ir mes neketiname jos pratęsinėti metams, (...) mes jau esame inicijavę pirkimų procedūras naujam paslaugų tiekėjui“, – Eltai sakė IVPK vadovas.

„Rezervinis paslaugų tiekėjas gali būti aktyvuotas tik tam tikromis sąlygomis, kol nebus sudaryta sutartis su nauju paslaugų tiekėju. (...) Naujo paslaugų tiekėjo suradimui yra tam tikras laikas“, – pridūrė T. Misevičius.

Tiesa, viešajame pirkime dėl pagrindinio mokėjimų tarpininkavimo paslaugų tiekėjo sutarties gali dalyvauti ir „Paysera“.

Kaip A. Rakauskas Eltai sakė anksčiau, 2022 m. sutartis su „Foxpay“ sudaryta gavus teigiamą Vyriausybės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos išvadą, sutartis dar kartą pratęsta 2023 metais.

Visgi, viešojoje erdvėje iškilus informacijai apie Lietuvos banko (LB) atliekamus patikrinimus, susijusius su „Foxpay“, IVPK Vyriausybės komisijos paprašė sutartį įvertinti pakartotinai.

Tačiau praėjusią savaitę komisija nusprendė jos antrą kartą nevertinti, mat LB vis dar vykdo „Foxpay“ patikrinimus, o ankstesniu Vyriausybės sprendimu buvo apribotos akcininkės Ievos Trinkūnaites, bet ne pačios bendrovės teisės.

ELTA primena, kad Lietuvos bankas atlieka patikrinimą dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“. Savo ruožtu Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl įmonės veiklos.

Lietuvos bankas (LB) taip pat pranešė, kad papildomai kontroliuos centrinio banko nurodymų nesilaikančios finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ per mokėjimų sistemą CENTROLink teikiamas viešąsias paslaugas, centriniam bankui nustačius, kad nepaisant draudimų įmonė toliau vykdė mokėjimo operacijas tarp privačių fizinių bei juridinių asmenų.

„Foxpay“ buvo atsidūrusi vyriausybinės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos akiratyje – pranešta, kad pastaroji neleido „Foxpay“ savininkei I. Trinkūnaitei įsigyti įmonės „LITLAB“, kurios pagrindinis akcininkas – buvusios ministrės M. Navickienės sutuoktinis M. Navickas. Komisijos vertinimu, investuotoja I. Trinkūnaitė neatitinka nacionalinės svarbos objektų apsaugos įstatyme keliamų reikalavimų.

M. Navickas „Foxpay“ valdyboje dirbo nuo 2022 m., nuo 2023 m. pabaigos iki 2024 m. pradžios buvo šios įmonės direktoriumi. Visgi, Lietuvos bankui pradėjus tyrimus, M. Navickas pasitraukė iš „Foxpay“ valdybos.

Tiesa, naujienų portalas 15min.lt skelbė, jog už sukčiavimą teistas I. Trinkūnaitės sugyventinis V. Germanas kurį laiką dirbo M. Navicko valdomoje „LITLAB“. Taip pat pranešta, jog M. Navickienės sutuoktinis su V. Germanu priiminėjo sprendimus I. Trinkūnaitės įsteigtoje įmonių grupėje „iSun“. M. Navickas yra vadovavęs ir kitoms su I. Trinkūnaite ir V. Germanu susijusioms įmonėms.

M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Anot politikės, su ja politikė bendrauja retai, o apie I. Trinkūnaitės sugyventinio V. Germano praeitį su teisėsauga nieko nežinojo.

Vėliau 15min.lt pranešė, kad pernai ministrė kartu su I. Trinkūnaite ir jos sugyventiniu V. Germanu privačiu lėktuvu skrido į Dubajų.

Dėl kilusio skandalo dėl ryšių su I. Trinkūnaite bei V. Germanu, M. Navickienė pasitraukė iš ministrės posto.

#FOXPAY#IVPK#MISEVIČIUS#RAKAUSKAS#SUTARTIS