PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugpjūčio 25 d. 14:37

Susižeidus padidinkite suvartojamų kalorijų kiekį – žaizdos gis greičiau

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Healthline.com


243992

Susižeidus jūsų kūnas sunkiai dirba, kad kuo greičiau atkurtų pažeistus audinius ir išgydytų žaizdas. Žaizdų gijimo greitis priklauso nuo gaunamų maistinių medžiagų ir kalorijų kiekio. Dėl to gali kilti klausimas, ar rimtai susižeidus nereikėtų pakoreguoti savo mitybos, pavyzdžiui, suvartoti daugiau kalorijų, kad žaizdos išgytų greičiau.

Kaip gyja žaizdos?

Žaizda yra odos ar kitų kūno audinių plyšimas. Įpjovimai, įtrūkimai, įbrėžimai, nudegimai – yra daugybė žaizdos rūšių.

Žaizda gyja 4 etapais:

  • Krešėjimo / hemostazės fazė: kūnas, krešėdamas kraują, stengiasi sustabdyti kraujavimą;
  • Uždegiminė fazė: baltieji kraujo kūneliai naikina bakterijas, o makrofagai išvalo šiukšles. Šios fazės metu galite pastebėti kūno žaizdos patinimą ir paraudimą;
  • Proliferacinė fazė: kai žaizda išvaloma, jūsų kūnas sukuria apsauginę žaizdos dangą ir pradeda gaminti naują audinį, naudodamas kolageną;
  • Remodeliavimo fazė: paskutinė fazė apima naujų audinių (t. y. odos) stiprinimą ir rando pertvarkymą, kol sužalojimas visiškai išgydomas.
    Priklausomai nuo žaizdos sunkumo, gijimo procesas gali trukti nuo kelių dienų iki mėnesių.

Ar didesnis kalorijų suvartojimas greičiau gydo žaizdas?

Žaizdų gijimas yra nemažai energijos reikalaujantis procesas, o tai reiškia, kad jūsų kūnui reikia kalorijų, kad būtų galima tinkamai atstatyti pažeistus audinius.
Dėl rimtesnių žaizdų, tokių kaip opos, nudegimai ar gilūs įtrūkimai, jūsų kūnas pereina į hipermetabolinę būseną, o tai reiškia, kad jūsų medžiagų apykaita suaktyvėja ir sudegina daugiau kalorijų. Sunkiais atvejais jūsų kūnas gali sudeginti net 50 % daugiau kalorijų, nei įprastai. Todėl svarbu aprūpinti savo kūną pakankamu kiekiu kalorijų, kad žaizdos tinkamai gytų.

Sunkiai susižeidus dietologas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti padidinti suvartojamų kalorijų kiekį. Jis gali rekomenduoti pridėti 14–18 kalorijų vienam kilogramui kūno svorio (30–40 kcal/kg) per dieną. Taip patenkintumėte papildomus kūno poreikius ir išvengtumėte svorio mažėjimo, kuris yra susijęs su uždelstu žaizdų gijimu ir susilpnėjusiu imuniniu atsaku. Jei pastebėsite, kad žaizdos gyja ilgiau nei įprastai, patikrinkite, ar suvalgote pakankamą kalorijų kiekį.

Kitos svarbios maistinės medžiagos, reikalingos žaizdoms gyti

Susižeidus taip pat svarbu užtikrinti, kad su maistu gautumėte pakankamai šių maistinių medžiagų:

Baltymai. Baltymai vaidina lemiamą vaidmenį visuose žaizdų gijimo etapuose, nes jie yra pagrindinė kolageno sudedamoji dalis, padedanti formuotis kitoms gydomosioms medžiagoms. Gyjant žaizdoms, baltymų poreikis dažnai padidėja, o žmonėms, kurių mityboje trūksta baltymų, dažnai žaizdų gijimas vyksta lėčiau.

Riebalai. Jei su maistu gausite pakankamai riebalų, ypač omega-3 riebalų rūgščių, tai gali padėti palaikyti gijimo procesą ir pagerinti žaizdų gijimui svarbių riebaluose tirpių vitaminų, tokių kaip A ir E, įsisavinimą.

Skysčiai. Vanduo padeda tiekti maistines medžiagas į sužeistą audinį.

Vitaminas A. Jo trūkumas gali sulėtinti žaizdų gijimą, ypač uždegiminės fazės metu. Esant sunkioms žaizdoms, sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti trumpalaikes 10 000–25 000 IUT stiprumo vitamino A dozes.

Vitaminas C. Ši maistinė medžiaga yra labai svarbi kolageno sintezei, užkertant kelią laisvųjų radikalų žalai ir kitiems žaizdų gijimo aspektams. Šio vitamino pakankamai galima gauti su šviežiais vaisiais ir daržovėmis.

Cinkas. Jis yra svarbus DNR replikacijai, taip pat palaiko imuninį atsaką ankstyvosiose gijimo stadijose.

Geležis. Ji palaiko kolageno sintezę ir padeda transportuoti deguonį į ląsteles.

Argininas ir glutaminas. Šios dvi aminorūgštys dažniausiai naudojamos sunkioms žaizdoms gydyti.

Vitaminas K. Šis vitaminas padeda palaikyti kraujo krešėjimą, kuris yra svarbus ankstyvose žaizdų gijimo stadijose.