PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Birželio 18 d. 15:07

Susitikta pokalbiui dėl iniciatyvų, svarbių kultūrai ir turizmui puoselėti

Šiauliai

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


88339

Birželio 14 d. Joniškio rajono savivaldybėje Joniškio rajono mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė pokalbiui pakvietė kultūrinių iniciatyvų, svarbių Joniškio paveldui ir kultūriniam turizmui, iniciatyvinę grupę, turinčią sumanymų, kaip Joniškiui suteikti daugiau išskirtinumo panaudojant čia gimusius, veikusius žymius asmenis, turimus istoriškai svarbius pastatus ar erdves.

Pokalbį inicijavo jame dalyvavęs Joniškio rajono tarybos narys dr. Ernestas Vasiliauskas. Taip pat dalyvavo pagrindinės aptartos idėjos iniciatoriaus – Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro atstovai – direktorė Jurgita Bučinskienė, turizmo vadybininkas Simonas Mykolaitis, Žiemgalos-aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyriaus vadovė, Joniškio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrai Ilona Osipova.

Kadangi pokalbis iš dalies lietė miesto paveldo klausimus, dalyvavo ir Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialiste Regina Leknickienė. Idėjų aptarimu susidomėjo ir susitikime dalyvavo „Sidabrės“ laikraščio redaktorė Lina Rudnickienė.

Pagrindinė pokalbio dalyvių aptarta idėja – siūlymas apsvarstyti galimybę Joniškiui įsijungti į nacionalinį M. K. Čiurlionio kultūros kelią. Tai kultūros, kultūrinės edukacijos, kultūros paveldo ir turistinio bendradarbiavimo projektas, įprasminsiantis vieno žymiausių Lietuvos menininko, palikusio svarbų pėdsaką ne tik Lietuvos, bet ir Europos meno istorijoje, atmintį.

Planuojama, kad maršrutas apims Druskininkus, Varėną, Vilnių, Kauną, Rietavą, Plungę, Palangą – vietas, kur esama kultūrinių ar istorinių ženklų, susijusių su M. K. Čiurlionio gyvenimu. Į nacionalinį maršrutą planuojama pakviesti ir Lenkiją, Vokietiją, Rusiją, kitas su kompozitoriumi susijusias šalis, tad jis galimai taps tarptautiniu.

Ši idėja kilo Joniškio turizmo ir verslo centrui, glaudžiai bendradarbiaujančiam su kūrybines iniciatyvas puoselėjančiais kultūros žmonėmis. Gegužės 23 d. Nacionalinėje dailės galerijoje vykusioje spaudos konferencijoje buvo pristatyta šio pirmojo nacionalinio kultūros kelio Lietuvoje koncepcija.

Atsižvelgus į tai, kad Joniškyje yra gimusi Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė (yra išlikęs namas, prisegta tai liudijanti memorialinė lenta), Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorė, oficialiu raštu kreipėsi į „M. K. Čiurlionio namai“ direktorių prof. Roką Zubovą apsvarstyti galimybę įtraukti Joniškį į M. K. Čiurlionio nacionalinį kultūros kelią.

Pasak direktorės „tai būtų puikus kultūrinio turizmo skatinimo modelis, kurį kaip kultūros politikos instrumentą išgrynino Europos kultūros kelių institutas“. Prof. R. Zubovas šiuo siūlymu susidomėjo ir panoro susitikti su Joniškio valdžios atstovais detaliau aptarti šią galimybę. Tarybos narys dr. Ernestas Vasiliauskas akcentavo, kad šiuo atveju yra tik gera idėja, galinti tapti labai naudinga Joniškio žinomumui, tad reikia gerai ją išanalizuoti bei politinės valios jai įgyvendinti.

Ilona Osipova pagrindė viziją, kaip joniškiečiai galėtų įsijungti į nacionalinį M. K. Čiurlionio kelią. Joniškis turi autentišką namą, kuriame gimė M. K. Čiurlionio žmona ir bendramintė rašytoja, dramaturgė, poetė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Žiemgalos-aukštaičių kultūros draugija, kartu su partneriais (Joniškio parapija, Joniškio kultūros centras, Joniškio TVIC) parengė projektą ir gavo Lietuvos kultūros tarybos finansavimą šio namo išorę paversti jo languose įkomponuota Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės ir jos šeimos didžiulių fotografijų-tentų ekspozicija, kuri bus įgyvendinta rudenį.

Joniškio parapija yra pažadėjusi perdažyti namo fasadą. Taip šis namas taps vieta, sukuriančia miestui pridėtinę kultūrinę vertę. Prisiminta ir jau senokai puoselėta kita idėja, kuriai nesyk ieškota lėšų iš projektų, bet kol kas nesėkmingai. Tai yra – pratęsti, papildyti aikštėje prie Joniškio kultūros centro esančią Joniškio kultūros freską, ant kitos pastato sienos atvaizduojant keturias Joniškio kultūros moteris – švietėjas Teresę ir Viktoriją Goesaites, dailininkę Marcę Katiliūtę ir rašytoją, visuomenininkę Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę. Tokiu būdu atsirastų dar vienas akstinas įsijungti į minėtas nacionalines iniciatyvas.

Mero pavaduotoja V. Aleknavičienė teiravosi, kokios būtų įsijungimo į aptariamą M. K. Čiurlionio kelią sąlygos, koks savivaldybės indėlis. Atsakyta, kad šiuos dalykus valdžios atstovai kviečiami aptarti liepos 1 d., kai Joniškyje viešės prof. R. Zubovas. Joniškio TVIC atstovai aptarė ir S. Kymantaitės-Čiurlionienės namo galimą pritaikymą bendruomenės poreikiams (sutinkant Joniškio parapijai). Čia galėtų būti dailės galerija, menininkų dirbtuvės, NVO bendruomenių namai ar pan.

Susitikimo metu mero pavaduotoja V. Aleknavičienė domėjosi ir kitomis pastaruoju metu plačiai diskutuotomis idėjomis. Konkrečiai – dėl rašytojos Jolitos Skablauskaitės vardinio skverelio. To prašantį oficialų raštą Joniškio r. savivaldybės merui ir rajono tarybai yra atsiuntusi Lietuvos rašytojų sąjunga. Šios idėjos pateikėjas Žiemgalos-aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius su kitais bendraminčiais inicijavo viešą visuomenės diskusiją, kurioje daugelis pasisakė už šią iniciatyvą kaip kultūriškai pagrįstą ir reikalingą.

Šios iniciatyvos įgyvendinimas savivaldybei mažai kainuotų, reikėtų tik pastatyti tai žymintį tipinį gatvės ženklą ir sutvarkyti gatvių registro formalumus. Taip būtų įprasminta itin žymios šalies literatūriniame pasaulyje mūsų kraštietės atminimas. Mero pavaduotoja V. Aleknavičienė informavo, kad yra gauta ir daugiau pasiūlymų, pavyzdžiui, šį skverelį pavadinti tiesiog Menininkų vardu ir net įrengti ten automobilių aikštelę.

Tarybos narys E. Vasiliauskas sukritikavo šią mintį, kaip netikslingą dėl dviejų priežasčių – automobilių aikštelė šioje vietoje nereikalinga (ji ir taip yra netoliese), be to, skirti skverelį tiesiog Menininkams netikslinga, nes visų kitų žymių Joniškio kultūros žmonių atmintis jau yra solidžiai įpaminklinta (jų vardais pavadintos mokyklos, biblioteka, yra kitos memorialinės vietos).

Baigiantis diskusijai mero pavaduotoja V. Aleknavičienė akcentavo, kad kultūrinis indėlis miestui yra svarbus ir dalyvavimas projektuose per kultūrą yra skatintinas, o geros iniciatyvos bus palaikomos.