Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) vadovė Dalia Miniauskienė ir Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė susitikime su Radviliškio krašto bendruomene skaitė pranešimus apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas sveikatos paslaugas, paaiškino, kokiais atvejais pacientams skiriama medicininė reabilitacija, pristatė ligonių kasų apmokamą dantų protezavimo tvarką.
D. Miniauskienė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ir prie gydymo įstaigos prisirašiusiems asmenims PSDF lėšomis apmokamos šeimos gydytojo paslaugos, jo paskirti tyrimai, pirminės odontologo paslaugos.
„Gydymo įstaigoje, prie kurios esate prisirašę, reikės mokėti tik už plombas ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Tačiau vaikams, neįgaliesiems ir socialiai remtiniems žmonėms nei už dantų gydymą, nei už tam naudojamas priemones mokėti nereikia – tai apmokama PSDF biudžeto lėšomis“, – teigė D. Miniauskienė.
Pranešėja pabrėžė, kad apdraustieji PSD turi teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas be papildomo mokesčio. „Ligoninėje gydomas pacientas neprivalo pirkti nei tvarsčių, nei adatų, nei sauskelnių. Viską – slaugą ir būtinas priemones – sergančiajam turi užtikrinti stacionarinė gydymo įstaiga“, – tvirtino D. Miniauskienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad reabilitacijos paslaugos teikiamos ligoniams po sunkių operacijų, ligų ir traumų arba sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Kiekvienu konkrečiu atveju dėl reabilitacijos skyrimo sprendžia šeimos gydytojas kartu su gydytoju reabilitologu.
„Dėl tos pačios ligos per metus suaugusiesiems gali būti skiriamas vienas reabilitacijos kursas. Vaikams toks apribojimas netaikomas: jei yra indikacijų, dėl tos pačios ligos vaikai gali vykti į reabilitaciją ir kelis kartus per metus“, – sakė D. Miniauskienė.
Reabilitacijai siunčiantis gydytojas, anot pranešėjos, turi paaiškinti, kokių reabilitacijos paslaugų reikia pacientui ir nurodyti bent tris gydymo įstaigas, teikiančias šias paslaugas. Pacientas turi teisę pats pasirinkti reabilitacijos įstaigą. Įstaigų, teikiančių reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas, sąrašą galima rasti Šiaulių TLK interneto svetainės skyrelyje „Medicininė reabilitacija“.
Gydytojui paskyrus reabilitacinį gydymą, pacientui nereikia rūpintis jokiomis pažymomis. Siuntimo dokumentus sutvarko siunčiantis gydytojas kartu su TLK. Pacientui tereikia telefonu susisiekti su pasirinkta reabilitacijos įstaiga ir suderinti atvykimo datą. Atvykus į reabilitacijos įstaigą, pacientas turės pateikti gydytojo išduotą išrašą iš medicininių dokumentų ir pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Jeigu pacientui reabilitacija yra reikalinga nedelsiant, o siunčianti gydymo įstaiga yra išnaudojusi šioms paslaugoms numatytas lėšas, gydymo įstaiga turi kreiptis į TLK dėl reabilitacijos skyrimo išimties tvarka.
Susitikimo metu radviliškiečiai klausė apie ligonių kasų apmokamas dantų protezavimo paslaugas. I. Kvedarienė pabrėžė, kad teisę į dantų protezavimo paslaugas, teikiamas PSDF biudžeto lėšomis, turi šios gyventojų grupės: sulaukusieji senatvės pensijos amžiaus, pripažintieji nedarbingais arba iš dalies darbingais, vaikai iki 18 metų ir asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
Norintieji gauti PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas turėtų keiptis į gydymo įstaigos, prie kurios yra prisirašę, gydytoją odontologą, kuris ir nustato, ar žmogui gali būti teikiamos kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos.
Gydymo įstaigai, kurioje yra prisiregistravęs, pacientas turi pateikti prašymą įrašyti į dantų protezavimo laukiančiųjų sąrašą, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba tapatybę patvirtinančią kortelę), dokumentą, įrodantį teisę gauti dantų protezavimo paslaugas (pensininko arba neįgaliojo asmens pažymėjimą), gydytojo odontologo išvadą dėl dantų protezavimo reikiamumo.
Paciento dokumentus gavusi įstaiga įtraukia pacientą į laukiančiųjų dantų protezavimo paslaugų sąrašą, sudaromą pagal prašymo užpildymo datą. Kiekvienas įtrauktas į sąrašą asmuo gauna pranešimą apie savo numerį eilėje. Vaikams ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, dantys protezuojami be eilės.
Gavęs pranešimą iš ligonių kasos žmogus turi apsispręsti: nelaukti, kol ateis eilė, ir pats sumokėti už protezavimą arba laukti, kol ateis eilė, ir paslaugos bus kompensuojamos. Nusprendusieji patys sumokėti už protezavimą išlaidų kompensaciją gaus atėjus eilei – įgijus teisę į kompensaciją.
Sulaukus TLK pranešimo paštu apie įrašymą į eilę dantų protezavimo paslaugoms gauti, galima kreiptis į bet kurią įstaigą (taip pat ir į privačią, nesudariusią sutarties su TLK), tačiau turinčią licenciją odontologinės priežiūros paslaugoms teikti. Pasinaudojus tokia galimybe už dantų protezavimą susimokama, o vėliau kreipiamasi dėl šių išlaidų kompensavimo į TLK.
„Kai žmogus sulaukia savo eilės dantų protezavimo paslaugoms, jau nebegali kreiptis į bet kurią odontologinę įstaigą, o tik į turinčią sutartį su ligonių kasa“, – teigė I. Kvedarienė.
Sulaukusiam savo eilės žmogui ligonių kasa paštu išsiunčia pažymą apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas. Gavęs tokią pažymą žmogus turi kreiptis į vieną iš sveikatos priežiūros įstaigų, su kuriomis ligonių kasa yra sudariusi sutartis dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo, ir užsiregistruoti. Protezavimas turi būti atliktas patogiu pacientui laiku, bet ne vėliau kaip per trejus metus.
TLK interneto svetainėse galima rasti sąrašą sveikatos priežiūros įstaigų, su kuriomis ligonių kasos yra sudariusios sutartis dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo.
Pakartotinai stoti į eilę dantims protezuoti galima praėjus trejiems metams po kompensacijos gavimo.