Kultūra | 3 MIN.

Susitikimas su modernizmo pastatų modelių iš „Lego“ detalių kūrėju Roku Mikšiūnu

Šiaulių „Aušros“ muziejus
2023 m. spalio 18 d. 15:33
3J6A2299

Spalio 20 d., penktadienį, 14 val. Venclauskių namuose-muziejuje (Vytauto g. 89, Šiauliai) vyks susitikimas parodoje „Tarpukario modernizmo architektūra Šiauliuose: pažink, kurk, žaisk“. Svečiuose – modernizmo pastatų modelių iš „Lego“ detalių kūrėjas Rokas Mikšiūnas, kuris papasakos, kaip kuria „Lego“ modelius, kaip patiems išmokti juos konstruoti. Renginys nemokamas.

Rokas Mikšiūnas – jaunas mokslininkas, genetikos mokslų daktaras, besidomintis architektūra ir „Lego“. Jis ypač žavisi Kauno modernizmo architektūra ir yra sukūręs daug Kauno pastatų modelių. 2022 m. R. Mikšiūnas dalyvavo Europos kultūros sostinės „Kaunas 2022“ renginiuose, kur vedė dirbtuves vaikams. Taip pat buvo įsitraukęs į daugybę kitų renginių, populiarinančių architektūrą ir kviečiančių ją pažinti interaktyviai.

Susirinkusiems Venclauskių namuose-muziejuje Rokas pristatys savo sukurtą pirmąjį Šiaulių modernizmo pastato modelį – nepastatytą Šiaulių „Aušros“ muziejaus pastatą, planuotą statyti prie Zubovų parko priešais Kaštonų alėją. Tai – tarsi simbolinė dovana šiais metais įkūrimo šimtmetį švenčiančiam „Aušros“ muziejui. Šio pastato architektas – Karolis Reisonas.

1923 m. įkurtas muziejus greitai augo, plėtėsi, kaupė vertybes ir nebetilpo jam paskirtose nedidelėse patalpose, tad buvo nuspręsta svarbioms miesto kultūrinėms įstaigoms – muziejui ir bibliotekai – statyti naujus rūmus. 1930 m. Šiaulių Kraštotyros draugija ir miesto savivaldybė sudarė rūmų statybos komitetą. Architektas Karolis Reisonas parengė pastato projektą. 1931 m. miesto parke šalia buvusios grafų Zubovų rezidencijos iškilmingai padėtas kertinis rūmų statybos akmuo. Netrukus turėjo prasidėti statybos, tačiau politinės ir finansinės priežastys nulėmė, kad statybų klausimas įstrigo, o pastatas taip ir nebuvo pastatytas.

Venclauskių namuose-muziejuje veikia paroda „Modernizmo architektūra Šiauliuose: pažink, kurk, žaisk“, pasakojanti apie tarpukario architektūrą, kuri tuo laikotarpiu puošė miestą ir išliko iki šių dienų. Parodoje veiklų ras visa šeima. Čia derinama žaisminga patirtis ir praktinė edukacija. Instaliacijos, žaislai, dirbtuvių stalai kviečia lankytojus įsitraukti į veiklą ir pažinti architekto profesiją. Kurdami, statydami, įsitraukdami į kūrybinį procesą, vaikai patys gali pasijusti architektais. Aplinka kviečia žaisti – projektuoti ir statyti namus, tiesti kelius, sodinti medžius, pažinti istoriją ir tarpukarį. Plačiau apie parodą – https://i.ausrosmuziejus.lt/bdFoB

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.


Šiauliai
Meškuičių kapinės padengtos pjuvenų sluoksniu: šiaulietei vaizdas atėmė amą REPORTAŽAS
Šiaulietei Rūtai, atvykusiai tvarkyti kapavietės, esančios Šiaulių rajone, Meškuičiuose, vaizdas atėmė amą, gerklėje įstrigo skausmo gumulas. Visos kapinės padengtos pjuvenų sluoksniu.
Aktualijos | 4 MIN.
0
Šiauliai
Lietuva
Kovo 19 d., ketvirtadienį, 18 val. Šiaulių kultūros centro galerijos „Laiptai“ mažojoje salėje bus atidaryta fotomenininkės Marijos Šileikaitės-Čičirkienės fotografijų paroda „Įsivaizduojamas miestas“. Parodoje autorė kviečia į mus supančią aplinką pažvelgti kitu rakursu – per savitą kūrybinį žvilgsnį, atveriantį netikėtus miesto fragmentus ir nuotaikas. Fotografijose kasdieniai urbanistinės aplinkos vaizdai, detalės ir nuotaikos virsta vizualinėmis istorijomis, leidžiančiomis iš naujo atrasti pažįstamas erdves. Parodos atidarymo metu autorės kūrybą ir fotografijų ciklą analizuos dailės teoretikas, kritikas, fotomenininkas Virginijus Kinčinaitis.
Kultūra | 4 MIN.
0
Artėjant jau šį penktadienį vyksiančiam kasmetiniam LNK ir organizacijos „Gelbėkit vaikus“ paramos koncertui apie savo vaikystę, buvusius išbandymus prabilo ir viena garsiausių jaunosios kartos Lietuvos pianisčių Ieva Dūdaitė-Radžiūnė.
Veidai | 3 MIN.
0
Lietuva
Pasaulis
Vieniems darbas – stabilumo garantas, kitiems – nuolatinė paieška. Kol vieni Zodiako ženklai visą gyvenimą lieka vienoje srityje, kiti nuolat keičia kryptį, ieško naujų iššūkių ir nebijo pradėti iš naujo. Astrologija išskiria kelis ženklus, kuriems profesiniai pokyčiai yra beveik neišvengiami.
Lietuva | 2 MIN.
0
Trečiadienį Rusijos naikintuvas pažeidė Estijos oro erdvę, pranešė šalies Užsienio reikalų ministerija. Aukščiausio rango Rusijos ambasados Taline diplomatui buvo įteikta protesto nota, rašo Estijos nacionalinis transliuotojas ERR.
Pasaulis | 2 MIN.
2


Lietuva
Lietuva
Pamažu aiškėja, kokių orų galima tikėtis artėjant savaitės pabaigai. Ir nors šilumos rekordų tikėtis neverta, šalta irgi nebus, be to, ir lietaus nesulauksime.
Lietuva | 2 MIN.
0
Neprisisegę saugos diržo tolimojo susisiekimo autobusų keleiviai rizikuoja ne tik gauti baudą, bet ir patirti sužalojimų eismo įvykio metu. Nepaisant to, tik 1 iš 5 Lietuvoje apklaustų respondentų teigia segintys saugos diržą keliaudami autobusu.
Lietuva | 3 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nustatė, kad Šiaulių meras Artūras Visockas pasirašydamas potvarkį dėl finansinės paramos sesers sutuoktiniui priklausančiai įmonei „Etikko“, šiurkščiai supainiojo privačius ir viešuosius interesus.
Politika | 4 MIN.
5
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vertina gautą informaciją apie „Nemuno aušros“ parlamentaro Aido Gedvilo balsavimus, kurie galėjo lemti degalinių tinklui „Jozita“ palankių sprendimų priėmimą.
Politika | 3 MIN.
0

Lietuva
Pasaulis
Ukrainos naftos įmonėje „Naftogaz“ vyko susitikimas su technine darbo grupe, kuriame buvo aptarti Rusijos atakos prieš naftotiekio „Družba“ infrastruktūrą padariniai ir jos atstatymo planas, platformoje „Facebook“ pranešė bendrovės generalinis direktorius Sergijus Koreckis.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Turkijos Respublikos kultūros ir turizmo ministerija bei Turkijos turizmo skatinimo ir plėtros agentūra (TGA) patvirtina, kad turizmo veikla visoje šalyje vyksta visiškai įprastai. Nors žiniasklaida šiuo metu plačiai nušviečia situaciją Artimųjų Rytų regione, Viduržemio jūros regionui priklausanti Turkija nedalyvauja šiame konflikte. Šalies turistinės vietovės, įskaitant Stambulą, Antaliją, Bodrumą, Izmirą ir Kapadokiją, kurios yra vienos iš labiausiai lankomų pasaulyje, ir toliau priima svečius iš visos Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos-Ramiojo vandenyno regiono.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Akmenė
Šiauliai
Savivaldybėje viešėjo UAB „Porinda“ atstovai, lydimi Akmenės laisvosios ekonominės zonos (ALEZ) direktorės Linos Mockutės. Tai – potencialūs investuotojai ALEZ šiaurinėje dalyje, su kuriais pokalbio susitiko Savivaldybės vadovai.
Verslas | 2 MIN.
0
Jau penktus metus Šiaulių miesto savivaldybė aukštos profesinės kvalifikacijos specialistams teikia finansinę paramą įsikūrimui Šiaulių mieste. Miestas turi patį didžiausią – gerokai daugiau nei 150 specialybių spektrą, kurias pasirenkantiems specialistams teikiama parama. Per ketverius metus pavyko pritraukti 20 specialistų, o šiemet šį sąrašą tikimasi solidžiai papildyti. Dar viena naujiena – šiais metais parama yra net 1000 eurų didesnė nei anksčiau.
Verslas | 6 MIN.
2

Pakruojis
Šiauliai
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja apie teisme baigtą nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje nustatyta, kad fizinis asmuo ilgą laiką neteisėtai Pakruojo rajone vykdė su eksploatuoti netinkamų transporto priemonių (ENTP) tvarkymu susijusią veiklą. Asmuo pripažintas padaręs nusikalstamą veiką, jam paskirta bausmė – 5000 Eur dydžio bauda.
Kriminalai | 3 MIN.
0
Šiaulių apygardos teismas priėmė nutartį perduoti nagrinėti teisiamajame posėdyje baudžiamąją bylą, kurioje beveik dešimtmetį veikusios organizuotos nusikalstamo susivienijimo grupuotės nariai kaltinami dideliais kiekiais platinę narkotines medžiagas Airijoje ir Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje, vykdę prekybą žmonėmis, neteisėtai praturtėję, legalizavę nusikalstamu būdu įgytą turtą, klastoję dokumentus bei įtraukę vaiką į nusikalstamą veiką. Kaltinimai pareikšti 33 asmenims, vienas kaltinamasis jau miręs. Daugiau kaip 300 tomų bylos nagrinėjimo pradžia – birželio 9 d.
Kriminalai | 3 MIN.
0


Pakruojis
Šiauliai
Pakruojo rajone laikinai uždaromas kelias Padubysys–Žvirbloniai. Sprendimas priimtas atsižvelgiant į susidariusią avarinę situaciją.
Gatvė | 2 MIN.
0
Aiškėja, kad sekmadienio vakarą neblaiviai vairuotojai kelią pagrindinėje Šiaulių miesto gatvėje savo automobiliu užstojo prokuroras. Drąsiu poelgiu Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Donatas Micevičius nesididžiuoja. Sako supratęs, kad aplinkiniams dėl galimai neblaivaus vairuotojo gresia mirtinas pavojus, todėl delsti nėra kada. Privalu vairuotoją sustabdyti. Šiandien apie įvykį žurnalistams pasakojęs prokuroras sako esąs dėkingas ir aplinkiniams vairuotojams, prisijungusiems į pagalbą. Anot Donato, Šiauliai pilietiškų žmonių dėka tampa vis labiau saugesni.
Gatvė | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Neprisisegę saugos diržo tolimojo susisiekimo autobusų keleiviai rizikuoja ne tik gauti baudą, bet ir patirti sužalojimų eismo įvykio metu. Nepaisant to, tik 1 iš 5 Lietuvoje apklaustų respondentų teigia segintys saugos diržą keliaudami autobusu.
Gatvė | 3 MIN.
0
Elektrinių paspirtukų populiarumas Lietuvoje neslopsta, tačiau kartu su juo – ir nelaimingų atsitikimų bei patiriamų traumų skaičius. Draudikų duomenimis, dažniausiai fiksuojami galūnių ir galvos sužalojimai, todėl specialistai primena, kad nuo šių metų pradžios įsigaliojo Kelių eismo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos visų elektrinių mikrojudumo priemonių naudotojai važiuodami privalo dėvėti šalmą.
Gatvė | 4 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Jau kitą savaitę Lietuvos moterų futsal rinktinė stos į rimtą jos laukiantį iššūkį.
Sportas | 3 MIN.
0
FA „Šiauliai“ moterų komanda prieš pat naują sezoną sulaukė dar vieno reikšmingo pastiprinimo – prie geltonai juodų gretų prisijungė iš Rietavo kilusios seserys Viltė ir Donata Švarcaitės.
Sportas | 4 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių technologijų mokymo centre (Šiaulių TMC) įvyko kasmetinis visų moksleivių, studentų, mokytojų ir verslo partnerių laukiamas renginys „Karjeros diena 2026. Laisvė kurti save“. Šiais metais į renginį atvyko daugiau nei 1000 moksleivių iš Šiaulių regiono švietimo įstaigų.
Mokslas | 3 MIN.
0
Kovo 19 d., ketvirtadienį, 18 val. Šiaulių kultūros centro galerijos „Laiptai“ mažojoje salėje bus atidaryta fotomenininkės Marijos Šileikaitės-Čičirkienės fotografijų paroda „Įsivaizduojamas miestas“. Parodoje autorė kviečia į mus supančią aplinką pažvelgti kitu rakursu – per savitą kūrybinį žvilgsnį, atveriantį netikėtus miesto fragmentus ir nuotaikas. Fotografijose kasdieniai urbanistinės aplinkos vaizdai, detalės ir nuotaikos virsta vizualinėmis istorijomis, leidžiančiomis iš naujo atrasti pažįstamas erdves. Parodos atidarymo metu autorės kūrybą ir fotografijų ciklą analizuos dailės teoretikas, kritikas, fotomenininkas Virginijus Kinčinaitis.
Kultūra | 4 MIN.
0
Šiauliai
Šiauliai
Nepriklausomoje meno projektų erdvėje „Garažas“ Šiauliuose kovo 21 d. 19 val. vyks eksperimentinės muzikos dueto „Laimę nešanti katė“ gyvo garso koncertas. Renginys nemokamas.
Kultūra | 3 MIN.
0
Ar galima madą suvokti tik lytėjimo, garso ar kvapo pavidalu? Ar rega iš tiesų yra vienintelis būdas suprasti vaizdą? Šiuos klausimus kelia dizainerės Gretės Labanauskaitės patirtinė paroda „Jausmas“, kviečianti permąstyti įprastą drabužio ir mados suvokimo santykį.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Pirmieji ryškesni pavasario saulės spinduliai dažnai atneša ne tik gerą nuotaiką, bet ir netikėtą atradimą – per žiemą langai spėja gerokai apsinešti dulkėmis, lietaus dėmėmis ir purvu. Tai, kas tamsiais žiemos mėnesiais buvo beveik nepastebima, saulėtą dieną išryškėja akimirksniu. Prekybos tinklo „Rimi“ atstovai pastebi, kad būtent tokios šviesios pavasario dienos dažnai paskatina žmones imtis pirmųjų namų tvarkymo darbų – o viskas neretai prasideda nuo langų.
Namai | 3 MIN.
0
Įsivaizduokite šiltą, ramų vasaros vakarą savo kieme. Jūs nusiaunate batus ir išeinate į terasą su gaiviu gėrimu rankoje, mėgaudamiesi akimirka, kai pėdos paliečia malonią, natūralaus paviršiaus tekstūrą. Tačiau čia pat galvoje šmėsteli abejonė: ar mano pėdos po šio pasivaikščiojimo netaps juodos kaip angliukai? Tai vienas dažniausių klausimų ir mitų, kuris lydi vieną stilingiausių pastarojo meto eksterjero pasirinkimų. Tikrovė yra kur kas švaresnė ir estetiškesnė: tinkamai paruoštas degintas medis yra ne tik saugus jūsų kojinėms, pėdoms ar šviesiems drabužiams, bet ir viena maloniausių medžiagų vaikščiojimui basomis.
Namai | 5 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Artėjant jau šį penktadienį vyksiančiam kasmetiniam LNK ir organizacijos „Gelbėkit vaikus“ paramos koncertui apie savo vaikystę, buvusius išbandymus prabilo ir viena garsiausių jaunosios kartos Lietuvos pianisčių Ieva Dūdaitė-Radžiūnė.
Veidai | 3 MIN.
0
Šį kartą „Labai smagiame vakare su „Delfi“ buvo dainuojamos dainos, skambėjo atviri prisipažinimai ir buvo daug juoko. Negalėjo būti kitaip, nes studijoje viešėjo scenos legendos Liveta ir Petras Kazlauskai bei aktorius Eimutis Kvoščiauskas.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Vieniems darbas – stabilumo garantas, kitiems – nuolatinė paieška. Kol vieni Zodiako ženklai visą gyvenimą lieka vienoje srityje, kiti nuolat keičia kryptį, ieško naujų iššūkių ir nebijo pradėti iš naujo. Astrologija išskiria kelis ženklus, kuriems profesiniai pokyčiai yra beveik neišvengiami.
Horoskopai | 2 MIN.
0
Po šaltos žiemos džiuginant šiltesniems orams, sočius troškinius norisi pakeisti lengvesniu, tačiau ne mažiau gardžiu maistu, kuris puikiai derėtų su prasidedančiu šviežiu derliumi. Ieškant naujų idėjų receptams, visai nebūtina dairytis įmantrių produktų. Pavyzdžiui, būtent varškę pastaruoju metu atranda vakariečiai, receptai populiarėja socialiniuose tinkluose, o mums gerai pažįstamas ingredientas išbandomas vis skirtinguose patiekaluose. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad varškė populiarumo nepraranda ir Lietuvoje – akivaizdu, kad lietuviai mėgsta ir tradicinius receptus, ir naujus jos valgymo būdus.
Virtuvė | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Vieniems darbas – stabilumo garantas, kitiems – nuolatinė paieška. Kol vieni Zodiako ženklai visą gyvenimą lieka vienoje srityje, kiti nuolat keičia kryptį, ieško naujų iššūkių ir nebijo pradėti iš naujo. Astrologija išskiria kelis ženklus, kuriems profesiniai pokyčiai yra beveik neišvengiami.
Horoskopai | 2 MIN.
0
Kovo 19-oji – Šv. Juozapas, Pempės šventė; Kliento diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Po šaltos žiemos džiuginant šiltesniems orams, sočius troškinius norisi pakeisti lengvesniu, tačiau ne mažiau gardžiu maistu, kuris puikiai derėtų su prasidedančiu šviežiu derliumi. Ieškant naujų idėjų receptams, visai nebūtina dairytis įmantrių produktų. Pavyzdžiui, būtent varškę pastaruoju metu atranda vakariečiai, receptai populiarėja socialiniuose tinkluose, o mums gerai pažįstamas ingredientas išbandomas vis skirtinguose patiekaluose. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad varškė populiarumo nepraranda ir Lietuvoje – akivaizdu, kad lietuviai mėgsta ir tradicinius receptus, ir naujus jos valgymo būdus.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Krevetės vis dažniau atsiduria lietuvių virtuvėse – jos vertinamos dėl subtilaus skonio, greito paruošimo ir universalumo. Prekybos tinklas „Rimi“ pastebi, kad pirkėjai vis dažniau renkasi jūros gėrybes ne tik ypatingoms progoms, bet ir kasdieniams patiekalams, ieškodami lengvesnių, tačiau maistingų alternatyvų. Krevetės puikiai tinka tiek šiltiems patiekalams, tiek gaivioms salotoms, kurios gali tapti puikia vakariene ar net elegantišku šventinio stalo akcentu.
Virtuvė | 4 MIN.
0