PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Gegužės 20 d. 17:02

Marijampolės savivaldybėje įvyko susitikimas su kultūros paveldo specialistais dėl objektų tvarkymo darbų

Marijampolė

Marijampolės savivaldybės nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


131281

Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, mero pavaduotojas Paulius Marozas, savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Arvydas Bekeris bei vyriausioji specialistė Jūratė Leškevičienė susitiko su Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Marijampolės skyriaus vedėja Violeta Kasperavičiūte ir vyriausiąja specialiste Nijole Kryžanauskiene aptarti kultūros paveldo objektų išsaugojimo ir darbų finansavimo galimybių.

Susitikime buvo kalbėta apie Kvietiškio dvaros sodybos ir kitų komplekso statinių (dvarininko namo, vandentiekio bokšto) ir dalies dvaro sodybos teritorijos sutvarkymo ir tvarkybos darbų finansavimo iš Kultūros paveldo departamento Paveldotvarkos programos galimybes.

Susitikimo metu Savivaldybės meras Povilas Isoda akcentavo Kvietiškio dvaro teritorijos svarbą Marijampolės miesto istorijos raidai ir pritarė mintims, jog svarbu išsaugoti ir sutvarkyti Kvietiškio komplekso parko dalį su vandens bokštu (kuriame galima įrengti apžvalgos bokštą) viešam naudojimui bei tęsti idėją vystyti grafienės Pranciškos Ščiukaitės-Butlerienės Rožančkelio maršrutą.

Prioritetas galėtų būti teikiamas bokšto ir aplink jį esančios teritorijos tvarkymui. Vizijose numatyta, kad sutvarkius bokštą bei uždėjus stogelį būtų galima įrengti apžvalgos aikštelę, o pačiame bokšte, kaip jo panaudojimo variantas, galėtų atsirasti ekspozicija ar nedidelis muziejus, pasakojantis Kvietiškio dvaro istoriją. Pritarta nuomonei, kad naujieji architektūros elementai turėtų būti šiuolaikiški, o senieji restauruoti, maksimaliai išsaugant autentišką vaizdą. Pasak Marijampolės mero pavaduotojo P. Marozo teritorija aplink bokštągalėtų būti pritaikyta rekreacijai, o šiltąjį sezoną galbūt galėtų veikti kavinukė. Vandentiekio bokšto pastatas patrauklus tuo, kad nuo jo atsiveria gražūs Marijampolės ir apylinkių vaizdai, jis yra pusėtinos būklės ir jame nevykdoma jokia veikla. Specialistų nuomone, daugiau problemų iškyla galvojant apie dvarininko namo, kuriame šiuo metu gyvena žmonės, tvarkymą. Namas yra stipriai architektūriškai pakeistas, o ir pastato konstrukcinė būklė yra prasta. Diskusijų metu prieita prie nuomonės, kad reikia komunikuoti su namo gyventojais dėl jų galimybių autentiškai atgaivinti šį pastatą arba svarstyti galimybes savivaldybei išpirkti butus ir tvarkyti pastatą.

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Marijampolės skyriaus vedėja Violeta Kasperavičiūtė pabrėžė, kad paraiškas dėl tvarkybos darbų finansavimo galima teikti iki rugsėjo 1 d., bet prieš tai būtina sutvarkyti pastatų nuosavybės dokumentus, paimant pastatus į savivaldybės balansą.

Susitikimo metu taip pat kalbėta apie kitus Marijampolės savivaldybės teritorijoje esančius nekilnojamojo kultūros paveldo objektus, kuriuos būtina tvarkyti: Marijampolės turgaus halės pastatą, Sinagogos pastato stogą bei Marijampolės municipalinio dramos teatro pastatą. Pokalbio metu trumpai kalbėta ir apie slenkantį Meškučių piliakalnį, kurio būklę ir tvarkymo darbus taip pat reikėtų svarstyti.

Savivaldybės vadovų ir atsakingų kultūros paveldo specialistų susitikimai vyksta jau ne pirmą kartą, nes paveldosaugos klausimai reikalauja ne tik nuolatinio dėmesio, bet ir glaudaus bei sklandaus bendradarbiavimo.