Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Rugsėjo 11 dieną Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas, savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė ir kai kurių skyrių vedėjai vyko į Naująją Daugėliškį ir susitiko su gyventojais.
Tokios išvykos vis į kitą seniūniją bus rengiamos kiekvieną mėnesį. Taip siekiama vietoje išsiaiškinti žmonėms rūpimus klausimus, išgirsti jų nuomonę, pateikti aktualią informaciją. Kultūros namuose surengtame susitikime taip pat dalyvavo seniūnijos specialistas, laikinai vykdantis seniūno pareigas, Gintautas Ruseckas, savivaldybės tarybos narė Marijona Lukoševienė, kultūros darbuotoja Nijolė Gluchovienė, Daugėliškio krašto bendruomenės pirmininkė Indrė Gruodienė.
Meras Justas Rasikas kalbėjo apie situaciją savivaldybėje pasikeitus valdžiai ir siekį sustyguoti administracijos skyrių darbą, jį efektyvinti, kiek įmanoma labiau taupyti lėšas, užtikrinti tinkamą tarnybinio transporto naudojimą. „Problemos sprendžiamos čia ir dabar. Jei tik gauname kokį pranešimą, iškart važiuojame į vietą ir žiūrime, ką galima padaryti.“,– sakė meras. Tokius susitikimus meras pavadino nauja bendravimo forma, nes į gyventojų klausimus gali atsakyti ne tik savivaldybės vadovai, bet ir atskirų sričių specialistai.
Susitikime dalyvavę gyventojai iškėlė kelis pagrindinius klausimus. Buvo teirautasi dėl Daugėliškio Jaunimo gatvės asfaltavimo galimybių, informuota apie prastą kelio atkarpą nuo N. Daugėliškio iki Makniūlaukės kaimo, tartasi dėl vandentiekio tinklų bei prisijungimo, kuris dažnai yra finansiškai sunkus senyvo amžiaus, mažas pajamas gaunantiems žmonėms. Taip pat teirautasi dėl kompensacijų už perkamas malkas.
Situaciją dėl vandentiekio tinklų tiesimo ir dėl kelių bei gatvių asfaltavimo galimybių bei sudėtingų reikalavimų, kuriuos kelia lėšas tokiems darbams skirianti Lietuvos automobilių kelių direkcija, komentavo Statybos ir komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Simonas Kajėnas, Teritotijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Juozas Panavas ir Investicijų planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėjas Vidmantas Čepulėnas. Jaunimo gatvė yra labai siaura ir neatitinka keliamų reikalavimų, todėl norint bent jau prašyti lėšų jos asfaltavimui reikėtų atlikti kadastrinius matavimus ir keisti gyventojų sklypų ribas. Šį ir kitus gatvių bei kelių klausimus savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė užsirašė kaip tikrai problemiškus ir reikalaujančius išsamesnės analizės.
Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriaus vedėja Natalija Truchina informavo apie kompensavimo tvarką. Ji sakė, kad vandentiekio įvedimo darbai savininko sklype gali būti atlikti už savivaldybei kompensacijoms skirtas lėšas tik tuo atveju, jei gyventojas turi sunkią negalią. Dėl kompensacijos už malkas galima kreiptis tik turint pirkimo faktą ir malkų kainą įrodantį dokumentą. Gyventojams patarta malkas pirkti iš asmens ar įstaigos, galinčių tokį dokumentą pateikti.
Kalbant apie vandens tiekimo paslaugas, meras J. Rasikas akcentavo, kad mūsų rajone yra tikrai nenormali situacija, nes apie 50 proc. sunaudoto vandens neapskaitoma ir už jį niekas nemoka. Lietuvoje tokie nuostoliai yra apie 20 proc. Vadinasi, Ignalinos rajone vis dar daug nesąžiningų ir neatsakingų vartotojų. Siekiama juos išsiaiškinti. Panaši situacija ir su atliekų tvarkymu. Tie, kurie nemoka už šiukšlių išvežimą, skriaudžia sutartis su „Kompatos“ įmone sudariusius ir už paslaugas sąžiningai mokančius gyventojus. „Šiukšlės niekur nedingsta. „Kompata“ vis tiek turi sumokėti už bendrą išvežamų atliekų kiekį. Savivaldybės biudžetas sumoka už nemokėjimo atvejus. Kai tapsime sąžiningesni, visiems bus geriau...“,– kalbėjo meras.
Švietimo situaciją Lietuvoje ir rajone komentavo Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė. Ji sakė, kad kiekvienų metų pavasarį ir rudenį yra skaičiuojami mokiniai, klasių komplektai ir su nerimu stebimas mokinių mažėjimas, ypač tai aktualu mažoms mokykloms. Šį rugsėjį į rajono mokyklas susirinko 86 pirmokai ir 107 abiturientai, iš viso bus ugdomi 1523 mokiniai (kartu su ikimokyklinukais), 1-12 klasėse šiais mokslo metais mokysis 62 mokiniais mažiau nei pernai. Kalbėta apie pasikeitusį finansavimą, kai lėšos skirstomos ne kiekvienam mokiniui, o klasės komplektui ir atskiras finansavimas skiriamas administravimui, tačiau tuomet problemų atsiranda, kai norima išlaikyti mažesnę klasę.
Naujojo Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Rima Cibulskienė dėkojo savivaldybės vadovams ir skyriaus specialistams už pagalbą ir greitą probleminių klausimų sprendimą. Taip šiemet buvo išsaugota 9 klasė, nors ir su mažesniu mokinių skaičiumi. Mokykloje mokosi 82 mokiniai. Direktorė prašė patikinimo, kad mokykla nebus uždaryta, nes prieš kiekvienus mokslo metus miestelyje pasklinda tokios kalbos ir tėvams sukelia nerimo.
„Šiandien galiu pažadėti tik viena – mes darysime viską, kad mokykla išliktų. Kiek ir kokia forma ji gyvuos, sunku pasakyti. Visoje šalyje rajonai susiduria su problema, kai savivaldybės turi padengti trūkstamas lėšas nepilnų klasių finansavimui. Tai vis centralizavimo pasekmės.“– kalbėjo meras Justas Rasikas. Vedėja Gražina Mackonienė patikino, kad nieko nebus daroma nepasitarus su bendruomene.
Daugėliškio krašto bendruomenės pirmininkė Indrė Gruodienė pasidžiaugė, kad bendruomenė su mokykla pasirašė bendradarbiavimo sutartį ir iš Sporto rėmimo fondo gavo finansavimą paplūdimio tinklinio aikštelei įrengti. Tai išties gera žinia. Tikimasi, kad naujojoje aikštelėje vyks varžybos, į kurias suvažiuos visų rajonų mokyklų komandos.
Naujojo Daugėliškio Šv. Joakimo ir šv. Onos bažnyčia šiemet mini 130 metų jubiliejų. Todėl bendruomenė ėmėsi iniciatyvos įprasminti šio krašto istoriją ir įrengė informacinį stendą, kad vietos bendruomenė, svečiai ar turistai susipažintų su pagrindiniais miestelio kūrimosi istoriniais momentais, kultūros tradicijomis. Jame vaizduojamas N. Daugėliškio seniūnijos ribų žemėlapis, dominuojančių laukinių ir naminių gyvūnų bei augalų rūšių pasiskirstymas, piliakalniai, kitos lankytinos vietos. Bendruomenė gavo savivaldybės paramą. Šiuo metu stendas jau pastatytas miestelio centre, šalia bažnyčios. Kaip sakė I. Gruodienė, prie stendo dar atsiras ir gražus medinis suolelis. Tarybos narė Marijona Lukoševičienė džiaugėsi bendruomenės ir kultūros darbuotojų sutarimu, bendrais renginiais ir darbais ne tik Daugėliškio, bet ir Ignalinos krašto garsinimui.
Susitikime meras J. Rasikas kalbėjo apie investicijų pritraukimą, mūsų rajono galimybes ir perspektyvas, akcentuodamas ir valdžios, ir kiekvienos bendruomenės bei žmogaus indėlį. Jo teigimu, turime surasti individualius dalykus, parodyti tai, ką turime geriausio. Turime išmokti sudominti, pritraukti atvykstančius, kurti ir parduoti jiems paslaugas, produktus. Meras prisiminė liepos mėnesį vykusį „Galapagų“ muzikos festivalį ir visiškai vietos verslininkų bei žmonių neišnaudotas galimybes tikrai gerai užsidirbti.
Susitikime taip pat kalbėta apie ilgai užtrunkančias seniūnų išrinkimo procedūros, Vilniuje vykstančius konkursus į naujus darbo vietas. Gyventojai sakė, kad jie norėtų seniūnu matyti Gintautą Rusecką. Direktorė Jūratė Balisnkienė patikino jam siūliusi dalyvauti konkurse, bet apsisprendimas priklauso nuo jo.