PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Sausio 5 d. 08:27

Susitarta dėl bendro renginio organizavimo tarp Raseinių ir Kėdainių savivaldybių

Kėdainiai

Etaplius.LTŠaltinis: Raseinių rajono savivaldybė


288241

Sausio 4 d., ketvirtadienį, įvyko netradicinis Raseinių rajono ir Kėdainių rajono savivaldybių vadovų susitikimas. Jo vieta – Pušynės miškas, kuriame 1944 m. vyko Paliepių-Pušynės kautynės tarp Lietuvos partizanų ir NKVD.

Susitikime dalyvavo Raseinių rajono savivaldybės meras Arvydas Nekrošius, vicemerai Jonas Vazgys ir Mingaudas Tamaliūnas, administracijos direktorius Kęstutis Užemeckas, Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, vicemerė Danutė Mykolaitienė, administracijos direktorius Gintautas Muznikas, mero patarėja ryšiams su visuomene Vilija Mockuvienė, Krakių seniūnas Ernestas Barčas.

Būtent šio mūšio jubiliejus, kuris bus minimas šių metų gruodžio 16 d., ir buvo abiejų rajonų vadovų susitikimo tikslas. Buvo norima pasitarti dėl bendro jubiliejinio renginio organizavimo Paliepių ir Pušynės miškuose (Krakių–Dotnuvos apylinkėse).

Susitikimo dalyviai pripažino, jog šis mūšis tikrai buvo ypatingas, nes jo metu vyko aršios kovos tarp antisovietinių Lietuvos partizanų junginio (iki 300 žm., vadas buvęs Lietuvos kariuomenės karininkas Vladas Pabarčius) ir NKVD užnugario apsaugos kariuomenės pasienio pulko. Pušynės miške tuo metu buvo įsitvirtinęs vienas didžiausių junginio būrių, vadovaujamas Vlado Kuročkos (slapyvardis Dūdelė). Junginio pagrindinėje stovykloje (Pašušvio girininkijos Šilainių miške) buvo įrengtos 5 didelės žeminės su vadaviete, kareivinėmis, ginklų sandėliu, virtuve ir arklide. 1944 m. gruodžio 16 d. stovyklavietę apsupus pasienio pulko kareiviams, pamiškėje ir prie žeminių prasidėjo atkaklios kautynės. Pirmąsias atakas partizanai, nors patyrė nuostolių, atmušė. Į pagalbą atskubėjus Kazimiero Bendžiaus ir Antano Sibičio vadovaujamiems partizanų būriams, junginiui pavyko atsišaudant pasitraukti į Lenčių mišką.

Šiuo būsimu ir iš anksto planuojamu renginiu norima paskatinti istorinės atminties puoselėjimą, primirštais svarbiais mūsų istorijos įvykiais ir šiandienos kontekste vėl aktualiomis tapusiomis istorinėmis temomis sudominti jaunąją kartą, perduoti jai žinias ir pagarbą mūsų krašto didvyriams bei tinkamai pagerbti tuos, kurie dalyvavo šiame Pušynės mūšyje ir visa širdimi gynė mūsų valstybę bei žmonių laisvę.
0002_4_1704377741-13526bdfd958dff1a84d0fb9ac650524.jpg