PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 31 d. 13:11

Surūšiavę ne išmetame, o atgaiviname

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


105209

Tebesklando pramanai, kad visos atliekos – ir mišrios, ir surūšiuotos – keliauja į vieną vietą – sąvartyną. Iš tikrųjų, rūšiuodami atliekas, jas prikeliame naujam gyvenimui.

Kodėl reikia rūšiuoti atliekas?

Plastikas, popierius, stiklas, metalas, o dabar jau ir tekstilė – tai ne šiukšlės, o vertinga žaliava, pakeičianti brangią atvežtinę ir naudojama gaminant naujus produktus. Pavyzdžiui, surūšiuotas plastikas gali būti atgaivintas ne vieną kartą. Gaminiai iš plastiko naudojami visų rūšių pramonėje: elektronikos, maisto apdirbimo pakuotėms, mašinų gamybos ir kt. – užtenka plastiką perlydyti ir gaminti naujus gaminius. Iš popieriaus atliekų gaminamas ne tik tualetinis popierius, bet ir kartonas, netgi statybos, baldų plokštės.

Todėl rūšiuodami popierių, saugome žemės plaučius – miškus. Metalo atliekos vėlgi perlydomos ir paverčiamos naujais gaminiais. Elektronikos atliekos tvarkomos sudėtingiau, bet ir jose esama daugybė dalių, kurias galima naudoti. Viso to nereiktų vežti į sąvartyną jau vien dėl to, kad viskas, kas yra sąvartyne, vienaip ar kitaip teršia aplinką – ir orą, ir žemę, ir tai, kas po žeme.

Infrastruktūra plečiasi

Trakiškių, kaip ir visos Lietuvos gyventojų, jau nestebina trijų spalvų atliekų konteineriai, o dabar jau galima naudotis ir pusiau požeminiais gerokai talpesniais, į kuriuos kraunamos surūšiuotos atliekos.

Trakų rajone yra 120 bendro naudojimo rūšiavimo aikštelių ir dar 6450 gyventojų turi rūšiavimo konteinerius. Žmonės vis aktyviau rūšiuoja atliekas ir tuo domisi. Labiau apgyvendintose vietovėse yra įrengtos ir jau naudojamos 22 požeminės ir pusiau požeminės atliekų rūšiavimo konteinerių aikštelės. Dar 10 požeminių ir 23 antžemines konteinerių aikšteles pradedama naudoti šį rudenį. Ant beveik kiekvieno surūšiuotų atliekų konteinerio yra lipdukas arba užrašas, kokias atliekas į jį mesti ir kokių – ne.

Stinga rūšiavimo kultūros

Šį rudenį pradėję aptarnauti naujus tekstilės gaminių konteinerius, atliekų surinkėjai nustebo vien Lentvaryje aptikę, kad į juos patekę ir mišrių buitinių atliekų: maisto produktų, popieriaus, plastiko, gumos ir pan. Tokie atvejai nuolat kartojasi ir popieriaus, metalo, plastiko ir stiklo rūšiavimo konteineriuose. Deja, taip perniek paverčiamos jūsų ir jūsų kaimynų pastangos atliekas rūšiuoti ir prikelti naujam gyvenimui, o tuo pačiu gyventi švarioje, tvarkingoje aplinkoje, nes užterštos surūšiuotos atliekos išvežamos į sąvartyną.

Jau nuo rugsėjo mėnesio vidurio Atliekų tvarkymo programos ir Savivaldybės specialiosios aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšomis Trakų rajone pastatyta 15 tekstilės atliekų surinkimo konteinerių, kurie yra šiose atliekų surinkimo aikštelėse:

Trakų rajone tekstilės atliekas priima ir Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, kur kiekvienas gyventojas gali per metus nemokamai atiduoti 50 kg tiek tekstilės, tiek kitokių atliekų, netinkamų mesti į bendruosius komunalinius konteinerius. Šią aikštelę rasite Lentvaryje, Trakų g. 1a.

Jeigu jau atliekos surūšiuotos ir sudėtos į joms skirtus konteinerius, nekraukime prie jų dėžių su kitomis atliekomis ir juo labiau mišrių buitinių atliekų. Skirtingų rūšių atliekos, popieriaus, plastiko, stiklo, maisto metalo ir tekstilės, niekaip nedera viena su kita, dėl to jokiu būdu negali būti maišomos.

Atsisveikinimas su vienkartiniais indais

Trakų rajono savivaldybė nuo 2020 metų rekomenduoja masiniuose renginiuose nenaudoti vienkartinių plastikinių indų, o nuo 2021 metų tokių indų, plonų plastikinių maišelių jau nebus ne tik Lietuvos, bet ir daugumos Europos Sąjungos valstybių prekybos centruose bei kitose parduotuvėse.

Tai nereiškia, kad toks plastikas netinka naudoti pakartotinai, tačiau neretai jis užteršiamas maisto produktais, todėl, jei neišplaunamas, virsta mišriomis atliekomis, kurios išgabenamos į sąvartyną. Jeigu vienkartinių indų dar užsilikę namuose, nepatingėkime jų išplauti ir nunešti į plastiko atliekų konteinerį.

Informacija parengta pagal projektą „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Trakų rajone“. Projekto tinkamų finansuoti išlaidų suma siekia daugiau nei 823 tūkst. eurų, iš kurių 85 proc. sumos padengs ES Sanglaudos fondas, o likusią dalį – Trakų rajono savivaldybė.“

Įgyvendintas projektas padės racionalizuoti ir užtikrinti gyventojų poreikius tenkinančią ir ES atliekų tvarkymo reikalavimus atitinkančią bei aukštą aplinkos apsaugos kokybę užtikrinančią atliekų tvarkymo sistemą visame Trakų rajone.

resize-400x400-paveiklsiukas-konteineriams-page0001-lentele.jpg