PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2018 m. Birželio 25 d. 10:59

Šuolaikinio meno keliu

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


42754

Jau trečias pavasaris Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre "kvepėjo" Menu. „Jaunimo kūrybinės dirbtuvės „Šiuolaikinio meno agentūra 3“ finansuojamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai „Europa investuoja į kaimo vietoves“, kuris jau tampa tradiciniu Aukštelkėje, suteikė galimybę daugiau nei 80vaikų ir jaunimo dar kartą pasijusti tikrais kūrėjais.


Foto galerija:

5b2fdd77bd5e2.jpg
5b2fdd78ba87f.jpg
5b2fdd79289b6.jpg
5b2fdd7ccab97.jpg
5b2fdd7cd6e05.jpg
5b2fdd85a3573.jpg
5b2fdd856debd.jpg
5b2fdd8638105.jpg
5b2fdd862a82d.jpg

Projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti su įvairiomis šiuolaikinio meno šakomis bei jų kūrėjais. Šių metų veiklos orientuotos į socialinį meną fotografijos, muzikos, tapybos darbuose - tai teatralizuotos eisenos ir sienos grafiti dirbtuvės. Su menininku fotografu Tomu Andrijausku mokiniai kūrė auto portretus, muzikinio ritmo garsais žaidė su menininku Aurimu Povilaičiu, prie tapybos prisiliesta kuriant su žinomais dailininkais Reda ir Arūnu Uogintais. Mokinių kurtos dekoracijos, aprangos aksesuarai ir meniniai sprendimai dienos šviesą išvydo birželio 16 d., bendruomenės šventės „Sveika, vasara“ renginio Aukštelkėje metu.

Projekto veiklos suteikė galimybę jo dalyviams Šiaulius pamatyti per meno prizmę. Organizuotos išvykos metu susipažinta su vienu populiariausiu šių dienų menu - graffiti, kuris siejamas su gatvių menu. Kelionės vedlys - žinomas Lietuvos dailininkas Arūnas Uogintas. Pasak menininko, per pastaruosius metus Šiauliuose gimė graffiti kelias, kuris atsirado per Šiaulių dailės galerijos organizuotus plenerus, kuriuose dalyvavo ne tik menininkai iš Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, bet ir kūrėjai iš Italijos, Vokietijos.

Šių plenerų metu buvo sukurta apie 20 graffiti darbų, bei kūrybinių sprendimų. Ekskursijos metu dalyviai turėjo progą iš arti pamatyti, įvertinti, analizuoti kitokius menus: nuo kokybiškų, prasmingų, žadinančių vaizduotę, emocijas, mintis iki vandalizmu kvepiančiu „menu“- kuriame rado tiek skirtingų spalvų, dydžių, įvairiomis piešimo technikomis atliktų graffiti „meistrų“ savotiškus autografus. Šiandien jau galime pasidžiaugti, kad miesto grafičių menininkų mintys įgyvendintos ir Šiaulių rajone. Graffiti, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, gimė ant Aukštelkės mokyklos daugiafunkcio centro sienos. Profesionalus menas ateina į miestelių gyventojų akiratį.

„Jaunimo dirbtuvės „Šiuolaikinio meno agentūra 3“ projekto veiklos skirtos Lietuvos šimtmečiui paminėti bei įprasminti kūrybinėmis mintimis. Mokinių eskizuotos gėlės, kurti trafaretai, menininkų Arūno ir Redos Uogintų idėjos persipynė. Mokykla pasipuošė spalvomis.Grafičių meno kūriniai dažniausiai atspindi nūdienos idėjas bei aktualią simboliką esamo laikmečio. Kai sienų tapyba „nugula“ ant visuomeninių pastatų- tai jau tampa daugiau metaforų turinčiu reiškiniu.

Viešųjų erdvių menas leidžia ir duoda galimybę žmogui džiaugtis, vertinti, svarstyti, diskutuoti, mąstyti, piktintis, jausti... Ant Aukštelkės mokyklos-daugiafunkcio centro sienos gimęs grafitis neša mums visiems svarbią žinią, dar kartą primenančią gerai žinomas tautines metaforas: Rūpintojėlis, trispalvė, tautodailė.

Tai esminiai Lietuvos sąvasties simboliai, kurių mes dažnai nematome, o kartais ir nebesuprantame. Rūpintojėlis- tai beveik per 600 metų susiformavęs labai originalus personažas: globėjas, tėvas, pavargėlis, dievas, mokytojas. Audimo staklės- Mokytojo rankomis pina tautinę vėliavą, kurios gijos gimsta iš žemės, gėlių, augalų, pereinančios per Rūpintojėlio ranką, širdį.. tai tokia yra jungtis tarp Dangaus ir Žemės, tarp Mokytojo ir Mokinio - gražus mūsų Lietuvos vaizdinys.

Šis grafitis- tai pirmasis Šiaulių rajone tokio pobūdžio meno kūrinys- vizualus meninis istorinio įvykio įamžinimas. Vieni pažymi Lietuvai svarbią sukaktį rengdami koncertus, sporto varžybas, parodas, atrakcijas, kiti išsikelia tikslą- iššūkį apvažiuoti Skandinavijos ir Baltijos šalis motociklu...
Mūsų kūrinys - tai vienas iš meninių sprendimų, skirtų Lietuvos šimtmečiui. Tikimės, kad Šiaulių graffiti kelias atves ne vieną žiūrovą iki Aukštelkės, o teatralizuota eisena taps dar viena smagia Aukštelkės bendruomenės tradicija.

Projektas „Šiuolaikinio meno agentūra 3“, finansuojamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai- „Europa investuoja į kaimo vietoves“ bei Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.