PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Balandžio 11 d. 19:26

Sulaukęs 76 metų mirė „šimtmečio teismo“ proceso dalyvis O. J. Simpsonas

Pasaulis

EPA-ELTA nuotr.

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA


297856

Sulaukęs 76 metų trečiadienį mirė NFL futbolo žvaigždė O. J. Simpsonas, kurio 1995 metų išteisinamasis nuosprendis vadinamajame šimtmečio procese dėl žiauraus žmonos ir jos draugo nužudymo sukrėtė visą pasaulį, pranešė jo šeima.

„Balandžio 10 dieną mūsų tėvas Orenthalis Jamesas Simpsonas pralaimėjo kovą su vėžiu“, – sakoma šeimos pasirašytoje žinutėje socialiniame tinkle „X“. – Jis buvo apsuptas savo vaikų ir anūkų. Šiuo pereinamuoju laikotarpiu jo šeima prašo gerbti jų pageidavimus dėl privatumo ir rimties.“
Pranešama, kad O. J. Simpsonas sirgo prostatos vėžiu.

O. J. Simpsonas augo dideliame skurde ir buvo prastos sveikatos, tačiau ilgainiui tapo elitiniu sportininku, greitai išgarsėjusiu iš pradžių kaip koledžo futbolo žaidėjas, o vėliau Nacionalinėje futbolo lygoje, kur 1973 metais laimėjo naudingiausio žaidėjo apdovanojimą.

Jo populiarumas dar labiau išaugo, kai po NFL jis pradėjo aktoriaus karjerą ir tapo reklamos veidu, o jo pasirodymai reklamuojant viską – nuo apelsinų sulčių iki automobilių nuomos – padarė jį vienu iš labiausiai atpažįstamų juodaodžių veidų šalyje.

Ypač jo darbas „Hertz“ reklamoje, kai jis, vilkėdamas trijų dalių kostiumą, oro uoste šuoliuoja per barjerus, tapo popkultūros folkloro dalimi.

Šlovė virto nešlove

Tačiau šlovė virto nešlove po žiauraus jo buvusios žmonos Nicole Brown Simpson ir jos draugo Rono Goldmano nužudymo Los Andželo priemiestyje.

Ilgas, per televiziją transliuotas policijos gaudynes, siekiant sulaikyti O. J. Simpsoną, ir po to vykusį neeilinį teismo procesą, kuriame dalyvavo itin aktyvūs advokatai ir skambėjo kaltinimai rasizmu, per televiziją stebėjo milijonai žmonių.

Po devynis mėnesius trukusio teismo proceso 1995 metų spalį išteisinamąjį nuosprendį su nepasitikėjimu sutiko daugelis amerikiečių, kurie stebėjo kiekvieną bylos posūkį iki tokių sudėtingų detalių, kaip tai, ar pirštinės tikrai tiko buvusio sportininko rankoms.

Visuomenės nuomonė apie tai, ar O. J. Simpsonas kaltas, ar nekaltas, smarkiai skyrėsi pagal rasines grupes.

Nors „O. J.“, kaip jį beveik visi vadino, ir buvo leista išeiti į laisvę, kito laimingo etapo nebuvo.

1997 metais civilinėje byloje jis buvo pripažintas atsakingu už mirtis ir įpareigotas aukų šeimoms sumokėti 33,5 mln. dolerių kompensaciją.

Jis taip pat beveik devynerius metus praleido kalėjime dėl nesėkmingo ginkluoto apiplėšimo, kol 2017 metais vakarinės Nevados valstijos lygtinio paleidimo komisija pritarė jo paleidimui į laisvę.

Tačiau visuomenės susižavėjimas juo niekada visiškai neišblėso.

„O. J.: Made in America“ („O. J.: Pagaminta Amerikoje“), beveik aštuonių valandų trukmės dokumentinis filmas apie jo teismą nužudymo byloje, 2017 metais laimėjo „Oskarą“ už geriausią dokumentinį filmą.

O televizijos mini serialas „People v. O. J. Simpson: American Crime Story“ („Žmonės prieš O. J. Simpsoną: amerikietiško nusikaltimo istorija“), kuriame Cuba Goodingas jaunesnysis atliko sportininko vaidmenį, 2016 metais pelnė kelis „Emmy“ apdovanojimus.