Policija: sulaikytas šnipinėjimu įtariamas M. Danielius

Lietuva
Freepik.com nuotr.
Saulius Jakučionis, Jūratė Skėrytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Teisėsaugos pareigūnai sulaikė šnipinėjimu Baltarusijai įtariamą Lietuvos pilietį Mantą Danielių, vėliau jis suimtas dviem mėnesiams, BNS antradienį patvirtino policija ir prokuratūra.

„Galime patvirtinti, kad šis asmuo sulaikytas, jam pareikšti įtarimai dėl šnipinėjimo“, – BNS antradienį sakė policijos atstovas Ramūnas Matonis.

Pasak jo, įtariamajam teismas yra skyręs kardomąją priemonę – suėmimą dviem mėnesiams.

Ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra, nurodė teisėsauga.

Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Justas Laucius BNS sakė, kad M. Danielius įtariamas šnipinėjęs Baltarusijos naudai.

„Pagal įtarimą, tai yra Baltarusijos Respublika“, – teigė J. Laucius.

Jo teigimu, įtariamasis buvo sulaikytas rugsėjo 28 dieną.

M. Danielius įtariamas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnio dalį, numatančią atsakomybę tiems, „kas vykdydamas kitos valstybės ar jos organizacijos užduotį pagrobė, pirko ar kitaip rinko arba perdavė informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, arba kitą užsienio valstybės žvalgybą dominančią informaciją“. Už tai baudžiama laisvės atėmimu nuo šešerių iki 15 metų.

Daugiau informacijos apie ikiteisminį tyrimą teisėsauga neteikia.

Nepriklausoma Baltarusijos televizija „Belsat“ paskelbė, kad teisėsauga įtaria, jog M. Danielius infiltravosi į baltarusiškas organizacijas Lietuvoje ir perdavinėjo informaciją apie jas Baltarusijos žvalgybai.

Anot televizijos, M. Danielius prisistatydavo verslo konsultantu, vesdavo paskaitas, siūlė teisinę pagalbą. Pasak jos, šis asmuo padėjo organizacijoms „Mūsų namai“, „Dapamoga“.

Domino finansinė informacija

Tarptautinio pilietinių iniciatyvų centro „Mūsų namai“ vadovė Olga Karač BNS teigė, kad jų organizacija su M. Danieliumi bendradarbiavo pusantro–du mėnesius. Jis teikė teisinę pagalbą.

„Mums labai trūksta teisinės pagalbos, todėl Mantas Danielius pradėjo vaikščioti per visas baltarusių organizacijas ir siūlyti savo kaip teisininko paslaugas. Jis iš tiesų geras teisininkas, bet, deja, kaip pasirodė, jis buvo užverbuotas KGB, ir į baltarusių organizacijas jis atėjo vykdydamas KGB užduotį“, – teigė O. Karač.

Anot jos, M. Danielius slapta filmavo žmones, bandė gauti prieigą prie jautrios informacijos.

O. Karač teigimu, su lietuviu bendravę baltarusiai atkreipė į pernelyg didelį jo dėmesį tam tikroms temoms, bandymą prieiti prie duomenų bazių, finansinės informacijos.

„Aš net skambinau į Valstybinę mokesčių inspekciją ir įspėjau, kad jeigu su jais M. Danielius kontaktuos, kad nesuteiktų jam informacijas, nes, mūsų nuomone, jis dirba KGB“, – BNS sakė „Mūsų namų“ vadovė.

Apie įtartiną M. Danieliaus veiklą Lietuvos teisėsaugai pranešė čia veikiančių baltarusiškų organizacijų atstovai.

Pasak O. Karač, kai jie nutraukė santykius su M. Danieliumi, šis pradėjo viešai reikštis per Baltarusijos propagandines laidas ir skleisti dezinformaciją.

„Mantas Danielius pasižymėjo tuo, kad paskambino vienam iš K. Kalinausko bataliono, kovojančio Ukrainoje, kariui, prisistatė JAV ambasados darbuotoju, įgijo jo pasitikėjimą, slapčia įrašė pokalbį ir perdavė jį KGB. Po to šį pokalbį panaudojo baltarusių valstybinė propaganda ir jų žurnalistė Ksenija Lebedeva. Ji daro vadinamuosius atgailaujančiųjų interviu, kai nukankinti žmonės verkia ir prašo Aliaksandro Lukašenkos atleidimo“, – pasakojo O. Karač.

Kitos baltarusių organizacijos „Dapamoga“ vadovė Natalija Kolegova BNS sakė, kad M. Danielius iškarpė jos pasisakymą knygų klube ir panaudojo politiniams tikslams.

Pakenkė paramos vežėjams

O. Karač teigimu, M. Danieliaus veikla organizacijai „Mūsų namai“ ypatingos žalos nepadarė, tačiau jis itin pakenkė žmonėms, iš Lietuvos į Baltarusiją gabenusiems paramą, skirtą politiniams kaliniams.

„Deja, M. Danielius kelis tokius kurjerius sugebėjo identifikuoti, ir žmonėms teko prašyti prieglobsčio Lietuvoje, nes nebegalėjo grįžti namo, nors jie net nedalyvavo protesto akcijose. O ten liko jų artimieji“, – sakė O. Karač.

„Jis žinojo informaciją apie pabėgėlius, ir tie duomenys galėjo išprovokuoti areštus ten, Baltarusijoje“, – apie galimą M. Danieliaus padarytą žalą BNS sakė N. Kolegova.

Pasak jos, nežinia, kiek ir kokios informacijos jam pavyko surinkti apie konkrečius asmenis ir kaip ji gali būti panaudota.

„Mūsų namų“ vadovė įsitikinusi, jog Lietuvoje veikia KGB sukurtas tinklas asmenų, renkančių informaciją apie baltarusių pabėgėlius ir užsiimančių provokacijomis prieš juos.

„Laurynas Ragelskis mus nuolat atakavo, kur tik pasirodydavau, pribėgdavo, įžeidinėjo ir filmavo. Jis filmavo žmones, dalyvaujančius protesto akcijose, bandė sunaikinti mūsų memorialą, skirtą žuvusiems baltarusiams“, – pasakojo O. Karač.

Ji atkreipė dėmesį, kad iš tėvynės nuo represijų pabėgę žmonės Lietuvoje tampa lengvomis aukomis, nes susiduria su socialinėmis, ekonominėmis, finansinėmis problemomis.

„Tas problemas reikia spręsti, nes, kaip parodė M. Danieliaus atvejis, nesprendžiamos šios problemos daro baltarusius Lietuvoje labai pažeidžiamus“, – tvirtino „Mūsų namų“ vadovė.