Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi Pexels.com nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių apygardos teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, kurioje 35 metų šiaulietis G. D. kaltinamas sukčiavimu, prekyba žmonėmis, pradėta nukentėjusiųjų apklausa. Kaltinamasis anksčiau teistas, teistumas išnykęs. Savo kaltę jis pripažįsta iš dalies. Jungtinėje Karalystėje gyvenančio šiauliečio aukomis tapo Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniai – vaikinai ne tik neteko valstybės jiems skirtų pinigų, bet ir patyrė moralinę žalą. Ši liūdna istorija išaiškėjo atsitiktinai. Artimiausiame teismo posėdyje toliau bus apklausiami nukentėjusieji.
Bylos duomenimis, nusikaltimas padarytas 2013–2015 metais Šiauliuose. Kaip nurodoma kaltinamajame akte, pirmosiomis G. D. aukomis tapo du Šiaulių vaikų globos namuose gyvenę broliai. G. D. su vienu iš brolių susipažino 2013 metų spalio 10 dieną. Vyras neilgai trukus įgijo vaikino pasitikėjimą ir pasinaudodamas jo socialinių įgūdžių stoka, jaunu amžiumi bei naivumu, pažadėjo jam padėti įsitvirtinti pradedant savarankišką gyvenimą – įsikurti G. D. surastame nuolatiniame būste, surasti darbą ir jį ten įdarbinti. G. D. savo pirmąją auką įtikino parašyti prašymą išeiti iš Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namų tam, kad galėtų įgyti teisę gauti vienkartinę išmoką įsikurti. Netrukus, tęsdamas savo nusikalstamą sumanymą, 2013 metų spalio 30 dieną vyras Šiaulių miesto savivaldybės administracijos patalpose deklaravo vaikino gyvenamą vietą savo tuometinėje gyvenamoje vietoje Šiauliuose bei nurodė vaikų globos namų auklėtiniui kreiptis į Šiaulių miesto savivaldybės administracijos socialinės paramos skyrių 9750 litų (2823 eurus) vienkartinei išmokai įsikurti gauti. Kai tik vaikinas gavo išmoką patvirtinančius dokumentus, G. D. 2013 metų lapkričio 4 dieną savo naudai, už vaikų globos namų auklėtiniui skirtą vienkartinę išmoką įsikurti, įgijo minkštąjį kampą už 2445 litus, stalą už 1997 litus, keptuvę už 83 litus, grindų šepetį už 73 litus, šaldytuvą „Daewoo“ beveik už 660 litų, televizorių „Sony“ už 1399 litus, sulčiaspaudę už 1249 litus, trintuvą už 229 litus, mikrobangų krosnelę už 399 litus, dulkių siurblį „Philips“ už 555 litus, kt., iš viso už 9746 litus (2822 eurus).
Tai buvo dar ne viskas, tęsdamas savo nusikalstamą veiką, panaudodamas apgaulę – pažadėdamas investuoti vaikų globos namuose gyvenamojo laikotarpio metu vaikinuko sutaupytas pinigines lėšas, laikytas jo bankinėje sąskaitoje, ir melagingai nurodydamas, kad tokiu būdu uždirbs jam dar daugiau pinigų, iš kurių vaikinas galės pragyventi, įtikino vaikų globos namų auklėtinį iš savo sąskaitos išimti sukauptus pinigus ir juos perduoti G. D. Ilgai netrukus, 2013 metų lapkričio 5 ir 15 dienomis prekybos ir pramogų centre „Saulės miestas“ esančiame banke vaikinas iš savo sąskaitos per tris kartus išgrynino savo sukauptus 5487 litus (1589 eurus) ir juos perdavė G. D. Taip G. D., panaudodamas apgaulę, savo naudai iš viso įgijo svetimo, nukentėjusiajam priklausančio turto už 15234 litus (4412 eurų). Be pinigų likęs vaikinas nebuvo apgyvendintas pažadėtame būste ir niekur neįdarbintas.
Analogiškais pažadais buvo sugundytas ir nukentėjusiojo brolis. Vaikinas 2013 metų spalį ir tų pačių metų gruodį iš pradžių G. D. atidavė gyvenant vaikų globos namuose sukauptus banke 4000 litų (1158 eurų) grynais, po to jis G. D. patikėjo ir vienkartinę išmoką įsikurti gyventi – 9570 litų (2823 eurus). Vaikinui gavus išmoką patvirtinančius dokumentus G. D. įgijo mobilųjį telefoną „Samsung“ už 1749 litus, 6 vienetus kėdžių už 2278 litus, darbo stalą už 1200 litų, iš viso įvairių daiktų už 9276 litus (2686 eurus). Taip G. D., panaudodamas apgaulę, savo naudai iš viso įgijo nukentėjusiajam vaikų globos auklėtiniui priklausančio turto dar už 13276 litus (3845 eurus).
Nukentėjusysis liko be pažadėto būsto, pinigų, darbo.
Panašiais pažadais buvo sugundytas dar vienas Šiaulių vaikų globos namų auklėtinis, vaikinui gavus išmoką patvirtinančius dokumentus, G. D. įgijo įvairių daiktų, tarp kurių lovą už 3420 litų, komodą už 860 litų, kt., iš viso už 9364 litus (2712 eurų).
G. D. taip pat kaltinamas tuo, kad pasinaudodamas nukentėjusiųjų asmenų pažeidžiamumu, jų priklausomumu, panaudodamas apgaulę, verbavo ir gabeno du asmenis į Jungtinę Karalystę, siekdamas, kad nukentėjusieji būtų išnaudojami iš jų darbo gautų pajamų neteisėtam pasisavinimui. Vyras pažinojo dar vieną buvusį Šiaulių vaikų globos namų auklėtinį. Susirašinėdamas internetu su minėtu vaikinu ir žadėdamas viskuo jam Jungtinėje Karalystėje padėti bei rūpintis juo, kaip savo vaiku, įkalbino jį ir vieną iš minėtų brolių atvykti į Jungtinę Karalystę dirbti. Vaikinukai į Jungtinę Karalystę atvyko 2015 metų spalio 31 dieną, ten juos pasitiko pats G. D. Tęsdamas savo nusikalstamą sumanymą, G. D. atvykusius vaikinus įdarbino ikiteisminio tyrimo metu nenustatytose automobilių plovyklose, statybų ir konteinerių krovos darbuose bei nurodė, kad jie jam yra skolingi už kelionės į Jungtinę Karalystę išlaidas, būsto nuomą ir maistą. Bylos duomenimis, G. D. reikalavo, kad nuo jo finansiškai priklausomais tapę vaikinai uždirbtus savo pinigus jam perduotų kaip jo įvardytas skolas. Nukentėjusieji taip ir darydavo.
Visi keturi apgauti vaikinai niekur nesikreipė, jie teigė, tada tiesiog nežinoję, kaip jiems elgtis, kur ieškoti pagalbos.
Ši byla pradėta nagrinėti iš esmės, perskaitytas kaltinamasis aktas. Apklaustas vienas iš nukentėjusiųjų. Teismui parodymus vaikinas davė lydimas Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro atstovo.
Šis nusikaltimas išaiškėjo atsitiktinai, kai vienas pareigūnas vaikų globos namuose skaitė paskaitą apie siautėjančius sukčius. Policininkui buvo papasakota, kad vaikų globos namuose lankydavosi kažkoks vyras, nuo kurio nukentėjo keli auklėtiniai.
Paskirtų teismo posėdžių datos ir laikas: balandžio 13 d. 9.00 val., gegužės 10, 17, 24 dienomis 9.00 val.