PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2023 m. Kovo 13 d. 13:11

Sugrįžus žiemiškiems orams, pavojus kyla mažiesiems augintiniams: kaip juos apsaugoti nuo hipotermijos?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


261518

Kalendorinis pavasaris jau pasirodė, tačiau vaizdas už lango šylančių orų dar negarantuoja. Hidrometeorologijos tarnybos perspėja – džiūgauti dėl vienos saulėtos dienos nereikėtų, netikėtai gali užklupti ir šaltis. Tuo tarpu, veterinarijos klinikos teigia sulaukiančios vis daugiau augintinių su hipotermijos požymiais, kaip apsaugoti savo gyvūnus nuo staigių oro pokyčių?

Didžiosios Britanijos veterinarė ir šunų elgesio specialistė Rebeka Vaugin, net ir atėjus pavasariui, perspėja augintinių savininkus – sniego ir ledo danga gyvūnams yra pavojinga.

„Su hipotermija naminiai gyvūnėliai susiduria gana dažnai, užtenka, kad temperatūra nukristų žemiau vieno laipsnio šalčio. Didžiulis pavojus kyla plono plauko gyvūnų veislėms: Jorkšyro terjerams, Maltos bišonams, Stafordšyro bulterjerams“, – teigė veterinarė R. Vaugin.

Atpažinkite hipotermijos požymius

Pasak gyvūnų elgesio specialistės, dažniausias hipotermijos požymis yra paviršutiniškas ir paniškas kvėpavimas ir kūno drebulys. Tokie požymiai gana dažnai maišomi su prasta gyvūno psichine sveikata, todėl išvydus hipotermijos požymius nedelsiant klausykitės gyvūno širdies ritmo.

„Jei girdite, kad jūsų šunelio širdies ritmas sulėtėjo, o refleksai vėluoja – jo kūnas patiria šoką. Pastebėję šiuos hipotermijos požymius, nedelsiant neškite gyvūną į šiltą vietą ir skubiai kreipkitės į veterinarą“, – patarimais dalijosi specialistė.

Kai gyvūno kūnas patiria hipotermiją, jo širdies plakimo dažnis iš pradžių pagreitėja, o vėliau ima lėtėti. Gyvūnėliams pasireiškia intensyvesnis, greitesnis kvėpavimas, sulėtėja jo reakcijos laikas ir išsiplečia vyzdžiai.

Tokioje situacijoje šunys gali prarasti sąmonę, o kraštutiniais atvejais patirti širdies, inkstų bei kraujagyslių pažeidimus ir net mirtį.

„Nepalikite šunų be priežiūros automobiliuose. Temperatūra jame gali labai greitai nukristi, o jūsų augintiniui staiga išsivystyti hipotermija“, – perspėjo R. Vaugin.

Specialistė sako, kad augintinius reikia saugoti ir namuose. Jų gultus laikyti atokiau skersvėjų, arčiau namų židinio, radiatoriaus ar bet kurios kitos vietos, kurioje jie gulėti šiltai.

Žemesnė nei dvylikos laipsnių temperatūra gali būti nepaprastai pavojinga augintiniams, todėl tokiu oru siūloma vengti ilgesnių pasivaikščiojimų, kad jūsų šuo nepatirtų hipotermijos.

Kokių veiksmų imtis, kad išvengtumėte augintinio sveikatos problemų?

Minusinė temperatūra ne vienintelis pavojus, kuris kyla sugrįžus žiemiškiems orams. Gyvūnus reikia apsaugoti ir druskos, kuria barstomi šaligatviai ir keliai.

„Grįžus iš pasivaikščiojimo, būtinai nuplaukite jų letenas po šiltu, tačiau ne karštu vandeniu. Jei vaikščiojote gamtoje, būtinai išplaukite sniegą susikaupusi tarp letenų, nes susiformavę ledo kamuoliukai augintiniams gali būti skausmingi“, – į problemą dėmesį atkreipė Rebeka.

Mirksinti lemputė ant antkaklio gali padėti jūsų augintiniui išlikti matomam sniege, rūke ir tamsiais, lietingais rytais.

„Vedžiokite augintinius su pavadėliu, prastos oro sąlygos gali sukelti eismo įvykių, kurie sužalos jūsų augintinį, o vaikščiojant prie vandens telkinių jie staiga gali įlūžti į vandenį“, – pavojus apžvelgė specialistė.