PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Balandžio 25 d. 18:30

Su pavasariu atbudo ir erkės: kaip apsisaugoti?

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


35738

Įsibėgėjus pavasariui skubame džiaugtis geru oru bei vis dažniau būname gamtoje. Tačiau kartu su gamta atgimsta ir įvairūs vabzdžiai bei erkės. Pastarieji sukelia ne tik nemalonų įkandimo jausmą, bet ir gali sukelti daug klastingų ligų. Taigi, kaip apsisaugoti nuo šių parazitų, o įsisiurbus juos pašalinti – pataria vaistininkė Ieva Sauserytė.

Įsisiurbusią erkę šalinti staigiu judesiu

Visų pirma, kas kartą ilgesnį laiką praleidus gamtoje būtina atidžiai apsižiūrėti visą kūną ar nėra įsisiurbusių erkių. Pastebėjus, jog nepavyko išvengti parazitų, būtina kuo greičiau juos ištraukti. Labai svarbu, kad procedūra būtų atlikta taisyklingai ir nesukeltų papildomų problemų.

„Pincetu sučiuptą parazitą reikėtų traukti kuo arčiau kūno odos, nespaudžiant gyvio pilvelio. Traukiant erkę labai svarbu nesukioti pinceto į visas puses, traukti staigiai, vienu judesiu. Be to, šis krauju mintantis parazitas turi straubliuką, kuriame yra mažų kabliukų, kurie net ir pašalinus erkę gali likti odoje. Norint to išvengti, būtina įkandimo vietą dezinfekuoti spiritu“, – pataria vaistininkė.

Atkreipiamas dėmesys, jog pastebėjus raudoną vietą įsisiurbimo vietoje, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytojus.

DEET repelento – kuo mažiau

Vabzdžius atbaidančių priemonių yra labai daug ir įvairių pavidalų – kremai, purškikliai, losjonai, tepalai ar pieštukai. Skelbiama, jog visos priemonės yra efektyvios ir puikiai atbaido vabzdžius bei erkes. Dažno jų sudėtyje yra DEET (N,N-dietil-meta-toluamidas) repelentai – cheminės medžiagos, kurios skleidžiamu kvapu ar skoniu atbaido parazitus. Tačiau, kad ir kokia efektyvi priemonė bebūtų, specialistai teigia, kad ji galimai kelia pavojų sveikatai, todėl reikėtų analizuoti priemonių sudėtį, žiūrėti, kad DEET repelento kiekis būtų kuo mažesnis.

Skirtingas priemonių naudojimas

Pasak I. Sauserytės, labai svarbu atkreipti dėmesį į repelentų naudojimo būdą, kuris pagal priemonės sudėtį naudojamos skirtingai.

„Labai svarbu skaityti, suprasti ir laikytis priemonės pakuotėje nurodytų instrukcijų. Vienos priemonės yra skirtos purkšti ar atitinkamai tepti ant kūno odos. Tuo tarpu kitos – ant viršutinių rūbų. Labai dažnai priemonės neatlieka savo funkcijos, kadangi yra naudojamos neteisingai. Be to, odai skirtus repelentus naudojant ant drabužių yra tikimybė, jog jie paliks ryškias dėmes, kurios labai sunkiai išsiplauna“, – teigia specialistė.

Natūralios priemonės

Pasak vaistininkės, krauju mintančių nariuotakojų taip pat galima atsikratyti ir natūraliomis priemonėmis. Pastebima, kad erkės ir uodai nemėgsta arbatmedžio, acto, levandų, gvazdikėlių bei citrusinių vaisių aromato. „Patarčiau būnant gamtoje naudoti šių priemonių eterinius aliejus, juos lašintis ant dėvimų rūbų. Šios priemonės yra natūralios, saugios ir gana efektyvios vabzdžių bei erkių atbaidymui“, – pataria I. Sauserytė.

Beje, išsiruošus į gamtą ilgesniam laikui, visų pirma, patariama apsirengti tinkamai. Drabužiai turėtų būti šviesios spalvos, jog plika akimi matytųsi ant jų ropojantys parazitai. Jie turėtų būti ilgomis rankovėmis, kelnių klešnių apačia prigludusių prie kojų. Ilgų plaukų savininkai turėtų susikelti plaukus, surišti ir paslėpti juos po kepure ar skarele.

Skiepytis patariama rudenį

Skiepai – pati efektyviausia priemonė nuo erkių įsisiurbimo sukeliamo erkinio encefalito. Pasak specialistų, skiepytis nuo jo galima ištisus metus, tačiau veiksmingiausia tai daryti rudenį, tuomet iki pavasario imunitetas ligoms jau yra įgyjamas. Pastebima, kad dažnas lietuvis vakcinaciją atlieka pavasarį ir pamirštama, kad imunitetui įgyti reikia 3 skiepų dozių: tarp pirmo ir antro skiepo reikalinga mėnesio pertrauka, o praėjus metams reikalingas trečiasis skiepas. Skiepas apsaugo tik nuo erkinio encefalito, skiepų nuo Laimo ligos – nėra.