PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 7 d. 17:21

Su metalo ieškikliais – praėjusio karo pėdsakais

Akmenė

Roma JonikienėŠaltinis: Etaplius.lt


137663

Lietuvoje metalo ieškikliais, oficialiau vadinamais detektoriais, naudotis nedraudžiama. Kaip ir daugelyje pasaulio šalių.Tuo tarpu tokių prietaisų mėgėjai vengia viešumo. Mat gali būti įtartas, kad randi lobius ir juos pasisavini, užuot atidavęs valstybei. Galbūt dar pažeidinėji įstatymus, naudoji įrankius, kuriais mėgėjui draudžiama naudoti kultūros paveldo objekto teritorijose? Vis dėlto paieškų pomėgis savotiškai yra užbūręs entuziastus. Grupelė jų priėmė į kompaniją šių eilučių autorę vienai išvykai.

Pasaulyje įvertinamos pastangos

Pasirinkta vieta – ne Lietuvoje. Dėl nepalankaus visuomenės vertinimo, dėl valstybėje galiojančių griežtesnių įstatymų, negu kitose valstybėse. Socialiniuose tinkluose dalijamasi informacija, kad Italijoje, kuri turėdama tiek antikinio paveldo, jog galbūt visą valstybę derėtų laikyti kultūros paveldo objekto teritorija, numatytos zonos, kur detektorininkams galima lankytis. Jungtinėse Amerikos valstijose vadinamieji “digeriai” su tobulais prietaisais ieškantys aukso bei pilietinio karo reliktų turi autoritetą, apie tai kuriamos televizijos laidos. Hobis populiarinamas Australijoje. Anglams savaitgaliais rasti romėniškų monetų yra visai normalaus laiko praleidimo su šeima rezultatas.

Užsienis su įstatymais, reguliuojančiais legalią ieškotojų veiklą, net į archeologinius tyrimus įtraukia visuomenę. Galiausiai lobio radėjas gauna deramą atlygį iš valstybės ir pagerbiamas. Panašios patirties galima semtis ir iš smetoninės Lietuvos.

Skirtumas vienintelis – tuomet nebuvo detektorių. Juos savotiškai atstodavo plūgai – kai artojai, versdami vagą, aptikdavo monetų, o yra pasitaikę ir jų puodynių. Radėjas gaudavo atlygį, valstybei išpirkus lobį. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl anuomet rasta daug lobių.

Kriminalizavimo praktikos pradžia mūsų krašte laikoma tarybiniai laikai – kai buvo draudžiama fiziniams asmenims disponuoti brangiųjų metalų monetomis, kurios dažnai būdavo senovinės.

Daugiau rašinyje trečiadienio, liepos 8 dienos, VIENYBĖJE.