Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gynybos štabo viršininkas – brigados generolas Mindaugas Steponavičius. KAM/G.Maksimovicz-Alkema nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Krašto apsaugos ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vykdyta afganistaniečių evakuacijos operacija yra baigta. Ministras Arvydas Anušauskas ir Gynybos štabo vadas brigados generolas Mindaugas Steponavičius trečiadienį spaudos konferencijoje paskelbė, kad savo užduotį Kabule atlikusi operacijos komanda grįžta į Lietuvą. Į Lietuvą per 5 operacijos vykdymo dienas atskraidinta 34 afganistaniečių šeimos, iš viso – 176 asmenys.
„Ypatingai sudėtinga evakuacijos operacija Kabule yra baigiama. Šiuo metu į Lietuvą yra atskraidinami paskutinieji su Lietuvos kariuomene dirbę afganistaniečiai, o artimiausiomis valandomis kelionę namo pradės ir evakuacijos komanda, kurią praminėme „Kabulo vienuoliktuku“. Tai yra įspūdinga Lietuvos kariuomenės sėkmės istorija – operaciją pavyko įvykdyti šimtu procentų. Visus, kurie kreipėsi, pavyko evakuoti“, – sako ministras A. Anušauskas.
Evakuacijos operacija prasidėjo rugpjūčio 17 d. – į Afganistaną buvo nuspręsta siųsti 10 Lietuvos kariuomenės karių ir Užsienio reikalų ministerijos atstovą. Kariai pademonstravo didelį profesionalumą ir per kelias dienas subūrė Kabulo oro uoste prieglobsčio Lietuvoje paprašiusius vertėjus ir jų šeimas. Evakuoti iš Afganistano pavyko visus, kurie kreipėsi dėl prieglobsčio Lietuvoje suteikimo ir pateikė dokumentus, įrodančius apie turėtas darbo sutartis su Lietuvos kariuomene.
„Evakuacijos komandos išsiuntimas į Afganistaną – drąsus, bet sėkmę atnešęs žingsnis. Siųsdami karius neturėjome jokių garantijų, kad su mūsų kariuomene dirbusiems afganistaniečiams pavyks pasiekti Kabulo oro uosto teritoriją. Tik ten nuvykus, mūsų kariams didelių pastangų dėka pavyko tai padaryti, tai yra milžiniškas jų nuopelnas. Tai demonstruoja ir mūsų karių profesionalumą, kurį vertina ir NATO sąjungininkai“, – teigia A. Anušauskas.
Sėkmingai įvykdytos operacijos planas buvo sukurtas Krašto apsaugos ministerijai ir Lietuvos kariuomenei operatyviai bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija, LR Vyriausybe ir LR Prezidentūra. Vykdant operaciją itin reikšminga buvo sąjungininkų parama – ministras A. Anušauskas ypač dėkoja pagalbą suteikusioms Lenkijos ir Vokietijos Vyriausybėms.
„Tokia operacija yra neįtikėtinas Lietuvos pasiekimas, tačiau tokio rezultato nebūtų pavykę pasiekti be mūsų sąjungininkų, kurie atsakingai sureagavo į mūsų prašymus ir skyrė afganistaniečių atskraidinimui į Lietuvą savo lėktuvus. Pagalbą suteikusios Lenkija ir Vokietija pademonstravo NATO ir Europos Sąjungos solidarumo pavyzdį, esame labai joms dėkingi“, – sako ministras A. Anušauskas.
Krašto apsaugos ministerijos prašymu, iš Afganistano atskraidinti vertėjai su šeimomis yra apgyvendinami Raseiniuose. Ministras A. Anušauskas dėkoja Raseinių rajono savivaldybei ir merui Andriui Bautroniui už pagalbą.
„Afganistaniečiai bus apgyvendinti Raseiniuose tol, kol bus atliktos prieglobsčio suteikimo procedūros. Krašto apsaugos ministerija dengia su afganistaniečių apgyvendinimu susijusias išlaidas, o Raseinių rajono savivaldybė suteikia apgyvendinimo patalpas, prisideda žmogiškaisiais ištekliais“, – teigia A. Anušauskas.
Prieglobstis Lietuvoje afganistaniečiams bus suteikiamas per Migracijos departamentą. Krašto apsaugos ministerija tarpininkauja, glaudžiai dirba su Raseinių rajono savivaldybe, o į procesą įsitrauks ir kitos ministerijos – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kurios turi integracijos programas.
Lietuva misiją Afganistane vykdė beveik 20 metų, iki šiol vienintelį kartą istorijoje aktyvavus 5-ąjį NATO straipsnį. 2002-2021 metais Afganistane tarnavo apie 5000 Lietuvos karių, kurie dalyvavo JAV vadovaujamoje operacijoje „Tvirta taika“ bei vykdė dvi pagrindines NATO operacijas: Tarptautinės saugumo paramos pajėgos (2002-2014 metais) ir „Tvirta parama“ (2015-2021 metais).
NATO šalių gynybos ministrai sprendimą pradėti misijoje „Tvirta parama“ tarnaujančių karių atitraukimą priėmė balandžio 14 d. Paskutinieji Lietuvos kariai iš Afganistano sugrįžo birželio pabaigoje. Vadovaudamiesi patvirtintu LR Seimo mandatu, Lietuvos kariai rugpjūčio 17 d. grįžo į operacijos regioną užtikrinti, kad būtų tinkamai įgyvendinta užduotis padėti operacijoje talkinusiems vietiniams.
Su Lietuvos kariuomene Afganistane darbo sutartis iš viso turėjo 115 vertėjų, dalis jų yra apdovanoti Lietuvos valstybiniais apdovanojimais. Pasitraukti iš šalies afganistaniečiams nuspręsta padėti įvertinus kilusią grėsmę jų gyvybėms.