PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugsėjo 25 d. 13:03

Studentų kasdienybė sostinės bendrabučiuose: tarakonai, nešvara ir nevalyvi kaimynai

Vilnius

Martyno Čepono nuotr.

Martyna ČibonytėŠaltinis: Etaplius.lt


278841

Vilniaus universiteto duomenimis, 2021-aisiais metais į aukštojo mokslo įstaigą buvo priimta per 4000 bakalauro studijų pirmakursių, o VU bendrabučiai iš viso gali apgyvendinti 5500 studentų. Šiais metais naujų gyventojų bendrabučiuose buvo dar daugiau. Tačiau, daug kam ne paslaptis, jog šiuose bendrabučiuose gyvenimo kokybė – vis dar prasta.

Pakalbinome kelis studentus, gyvenančius Saulėtekyje, VU ir VILNIUS TECH universitetų bendrabučiuose. Jie papasakojo apie savo kasdienybę ir gyvenimo sąlygas. Kokias problemas, anot jų, spręsti svarbiausia ir ką dėl jų daro bendrabučių administracija?

Vienas iš VU bendrabučių administratorių griežtai atsisakė kalbėti su spauda ir tik pareiškė, jog studentai puikiai žino, ką gauna, kai renkasi bendrabučius – neturėtų dėl nieko skųstis. Tačiau patys studentai, gyvenantys Saulėtekio bendrabučiuose, tikrai turėjo ką pasakyti.

Pirmoji pašnekovė, studentė Dominyka iš VU bendrabučio, išskyrė tris pagrindines problemas: nesukalbami kaimynai, nešvara ir kenkėjai kambariuose.

„Didžiausia problema mūsų bendrabutyje yra tai, kad kartu su lietuviais pradėjo apgyvendinti ir užsieniečius studentus, kuriuos net budėtojai apibūdina kaip netvarkingiausius gyventojus. Ir labiausiai pikta, kad indus vaikinus apgyvendina kartu su merginomis – toks atvejis nutiko ir man su drauge. Nuolatinis triukšmas, amžinas durų trankymas tiek dienos metu, tiek vidury nakties. Užvis blogiausia, jog jiems atsikrausčius pas mus užsiveisė tarakonų, kurių anksčiau tikrai nebuvo. Tarakonai, iki mums su drauge pradėjus pačioms juos naikinti, tiesiog krito iš lubų, nuo staktų ir tualete buvo visas jų židinys.“

Mergina teigė, jog paprašiusios pagalbos dėl tarakonų naikinimo bei nemalonių kaimynų sudrausminimo jos su drauge iš administracijos jokio problemų sprendimo nesulaukė.

Studentė Agnė iš VU bendrabučio pasakojo gavusi kambarį be tarakonų ir nepriimtinų higienos sąlygų tik po daugybės prašymų ir tik dėl to, kad jai priklauso valstybės lengvatos. „Prasčiausia situacija yra žemiausiuose aukštuose – ten „tarakonynas“. Galbūt ne visur, bet bent jau ten, kur aš buvau apgyvendinta. Viename dviviečiame kambaryje stovėjo trys lovos, nes neužteko vietų bendrabutyje, taigi vos tilpome. Kai paprašydavome administracijos, kad išnaikintų tarakonus, jie sakydavo, kad tokiais dalykais turime rūpintis patys. Taip pat tikrai trūksta švaros bendro naudojimo patalpose. Man tikrai gaila, kad studentai turi gyventi tokiomis sąlygomis,“ – atviravo ji.

Martynas, gyvenantis VILNIUS TECH bendrabutyje, teigė beveik ketverius metus bandęs išsikovoti geresnį kambarį, tačiau laikui bėgant paprasčiausiai susitvarkęs daugumą kambario problemų savomis rankomis. Tiesa, vienas dalykas vis dar trukdo: anot Martyno, jo bendrabutyje išvis nėra nei vienos orkaitės, taigi sunku gamintis maistą.

„Problemų čia visada yra, tik aš jau pats daugumą sutvarkiau per ketverius metus. Bet, aišku, vis tiek bijome kažką pajudinti – viskas kristų. Tualetuose byra tinkas, laša vanduo,“ – pasakojo jis.

Apie prastą bendrabučių būklę žinoma jau daug metų, tačiau patys bendrabučių administratoriai gūžčioja pečiais – nieko neįmanoma padaryti. Pastatai senos statybos ir perdaryti visus kambarius kainuotų didelius pinigus bei užtruktų daug laiko. Tačiau esamiems bei būsimiems VU studentams vilties suteikia vienas neseniai paskelbtas statybos projektas: Saulėtekyje, VU studentų miestelyje, žadama statyti penkis visiškai naujus bendrabučius. Jie turėtų būti modernūs ir nė kiek nepanašūs į dabartines studentų gyvenamasias patalptas.

Užsakymų bendrovės „DO Architects“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose nurodyta, kad šiuose bendrabučiuose bus įrengti 292 nauji kambariai.