PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gruodžio 7 d. 11:44

STT: su Š. Matijošaičiu susijusi asmenų grupė per penkerius metus įgijo 37 žemės sklypus

Kaunas

BNS / Fotobankas nuotr.

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


253275

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė tvirtina, kad STT atlikusi analitinės antikorupcinės žvalgybos tyrimą dėl Kauno miesto tarybos nario Šarūno Matijošaičio įsigytų žemių Kaune negali teigti, kad šioje istorijoje yra pažeisti teisės aktų reikalavimai. Tačiau ji pažymėjo, kad tam tikra schema yra matoma ir 37 žemės sklypai yra įsigyti asmenų grupės, susijusios su Š. Matijošaičiu.

„Atlikome analitinės antikorupcinės žvalgybos tyrimą. Jis buvo pradėtas metų pirmąjį pusmetį, bendradarbiaujant su žemės ūkio ministerija, kuri pateikė tam tikrą informaciją ir paprašė mūsų tarnybinės pagalbos. Šiuo atveju buvo tikslas išskirti tam tikras tendencijas žemės atkūrimo procese, konkrečiai ne tai, kaip pats sprendimas priimamas, tačiau kas vėliau vyksta su tais sklypais ir kaip šie sklypai telkiasi tam tikrų asmenų rankose ir įvyksta žemės sklypų koncentracija“, – Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžio parlamentinės kontrolės metu teigė R. Kaziliūnaitė.

STT atstovė tvirtino, kad galima išskirti 5-ias stambiausias grupes, kur fizinis asmuo sutelkė per savo sutuoktinį ir kartu susijusius juridinius asmenis įsigijo 99 sklypus. Kitos grupės, pasak jos, šiek tiek mažesnės, tačiau viena iš jų, kurioje susitelkia 37 žemės sklypai, yra susijusį glaudžiai su viešais asmenimis, labai įtakingais Kauno mieste.

„Šie sklypai yra sutelkti Šarūno Matijošaičio, kuris yra Kauno miesto tarybos narys nuo 2019 m. Jis yra tarybos narys, taip pat susijęs giminystės ryšiais su kitais fiziniais asmenimis, kurie užima aukštas pareigas Kauno miesto savivaldybėje, kartu jie yra ir komitetų, kitų darinių nariai, kurie priima sprendimus susijusius su urbanistika, architektūra, investavimą į teritorijų plėtrą ir pan.“, – sakė ji.

R. Kaziliūnaitė aiškino, kad su Š. Matijošaičiu susijusi asmenų grupė per penkerius metus 2017-2022 m. įgijo 37 žemės sklypus, į kuriuos anksčiau buvo kitiems asmenims atkurta nuosavybė. Anot jos, Įgijimas įvyko per kelis sandorius, t.y. pardavimą, dovanojimą, perdavimą kitais pagrindais.

„Įdomu tai, kad iš 37-ių sklypų, 24 sklypus perleido asmenys, kuriems šiose santykiuose atstovavo fizinis atstovas, teisininko paslaugas teikiantis, kuris šiuo metu yra darbiniais santykiais susijęs su Šarūno Matijošaičio valdoma įmonių grupe“, – aiškino STT direktoriaus pavaduotoja.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad didžioji dalis šių asmenų grupės rankose sutelktų sklypų yra įgyti 2019-2020 m.

„Taip pat įdomu tai, kad dėl šių žemės sklypų yra labai greitai priimami sprendimai ir gana greitai jie yra perduodami galutiniam valdytojui, kuris valdo šiuo metu. Turint omenyje, kaip paprastai vyksta procesai, tai pakankamai greitai viskas įvyksta“, – aiškino R. Kaziliūnaitė.

„Norėčiau pabrėžti, kad šiuo atveju mes neteigiame, jog čia yra kažkas neteisėta, pažeidžia teisės aktų reikalavimus ar pan. Tai yra labiau iliustratyvus pavyzdys, kaip yra įgyjama pora sklypų per nuosavybės teisių atkūrimą prie vandens telkinio, vėliau objektas, sklypas yra skaidomas į patrauklesnius NT objektus prie vandens telkinio“, – pridūrė ji.

Lapkričio mėnesį LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodė, kad naudodamasis neskaidria schema Kauno mero Visvaldo Matijošaičio sūnus, miesto tarybos narys Š. Matijošaitis už mažesnę nei rinkos kainą įgijo žemės pačiose patraukliausiose miesto vietose. Jų vertė siekia mažiausiai 2,5 mln. eurų. Šioje schemoje dalyvavo ne tik meras ir jo sūnus, šeimos verslų advokatė, bet ir savivaldybės darbuotojai. Aiškėja, kad įgytų sklypų aplinka ir reikalinga infrastruktūra taip pat tvarkoma už miesto pinigus.