PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 28 d. 11:03

Statistikos departamentas parengė naują metodą jautriems COVID-19 duomenims apsaugoti

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


202576

Reaguojant į incidentą, kuomet Statistikos departamento skelbiamais atvirų duomenų rinkiniais galimai buvo pasinaudota, bandant išsiaiškinti nepilnamečio, mirusio nuo COVID-19, gydymo įstaigą, prieš mėnesį, gruodžio 28 d., buvo laikinai sumažintas skelbiamų duomenų detalumas. Pasak Statistikos departamento, nuo tos datos visuose COVID-19 duomenų rinkiniuose buvo laikinai nerodomi visų vaikų (užsikrėtusių, skiepytų, mirusių) vietovės ir lyties požymiai.

Per sausį departamento Konfidencialių duomenų valdymo darbo grupė parengė tinkamesnį metodą, sumažinantį neatsakingo naudojimosi atvirais duomenimis riziką, bet tuo pačiu išsaugant skelbiamų duomenų detalumą, pranešė Statistikos departamentas.

Naujas metodas – „orumo skraistė“ duomenims

Kad atvirų duomenų rinkiniai netaptų priemone, palengvinančia perteklinės informacijos apie retus įvykius ir jų dalyvius paiešką, pritaikoma vadinamoji „orumo skraistė“: kas rytą automatizuotai patikrinami visi nauji mirties liudijimų įrašai, ieškant jaunesnių nei 20 metų amžiaus asmenų mirčių nuo COVID-19. Aptikus tokios mirties įrašą, dvylikai mėnesių visuose duomenų rinkiniuose yra apsaugomas vienintelis šių aukų požymis, apibūdinantis vietovę (gyvenamosios vietos savivaldybę, polikliniką ir pan.), sakoma pranešime.

Šiuo metu „orumo skraistė“ saugo viso labo tik dviejų mirusių vaikų vietovės požymį. Ateityje bus stebimi duomenų vartotojai ir reaguojama į neatsakingą duomenų panaudojimą, plečiant tokių ypatingų / retų įvykių sąrašą bei „orumo skraistės“ taikymą. Įvykus naujam incidentui, laikinai gali vėl būti sumažintas atvirų duomenų detalumas, iki kol bus papildyta „orumo skraistės“ taikymo taisyklė, sako Statistikos departamentas.

Kas nuo šiandien keičiasi?

Sausį atvirų duomenų rinkiniuose buvo laikinai nerodomi vietovės ir lyties požymiai apie maždaug du šimtus tūkstančių užsikrėtusių, mirusių ar paskiepytų vaikų. Nuo šio penktadienio yra nerodomas tik nuo COVID-19 mirusių vaikų vietovės požymis, tai yra viso labo du atvejai. Požymis automatiškai sugrąžinamas praėjus 12 mėnesių po mirties datos. Pačių įvykių (užsikrėtimų, mirčių, skiepų ir kt.) skaičiai duomenyse niekada nebuvo ir nėra keičiami.

ELTA