PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 13 d. 13:51

Stasys Jokubauskas apie Gerovės indeksą ir Kelmę: daug ką lemia ir centrinės valdžios požiūris

Šiauliai

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


110378

Prezidentūroje buvo pristatytas 2019 metų Savivaldybių gerovės indeksas. Vilniaus politikos analizės instituto parengto Savivaldybių gerovės indekso nauji 2019 metų rezultatai gauti remiantis oficialiosios statistikos rodikliais. Indeksą sudaro 5 komponentai – socialinio saugumo, fizinio saugumo, gyvybingos ekonomikos, švietimo, sveikos demografijos visuma.

Gerovės indeksas suskirstytas į 4 grafas – miestų savivaldybės, žiedinės savivaldybės, didžiosios kaimiškos savivaldybės ir mažosios savivaldybės.

Kelmės rajonas priskiriamas prie didžiųjų kaimiškųjų savivaldybių grafos, kurioje iš 34 savivaldybių užima 32 vietą (2,2 balo).

Bendroje lentelėje Kelmė, iš 60 savivaldybių, užima 56 vietą. Praėjusiais metais miestui atiteko 57 vieta.

visos-savivaldybes.png

Paskelbus Savivaldybių gerovės indeksą Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas pakomentavo situaciją naujienų portalui Etaplius.lt:

„Be abejo, nedžiugina tai, kad mūsų savivaldybė yra prie žemiausią balą gavusių savivaldybių ir kad mūsų savivaldybė, lyginant su praėjusiais metais, pakilo tik per vieną vietą. Daugelis vertintų rodiklių (kaip lygios galimybės, saugumas keliuose, socialinė parama, nusikalstamumas, medicininės pagalbos prieinamumas, vidutinis atlyginimas, įmonių skaičius, užsienio investicijos, užimtumas, įstojusių į aukštąsias mokyklas skaičius, senatvės ir migracijos rodikliai...) tikrai nėra tiesiogiai priklausomi nuo savivaldybės administracijos veiklos. Dažniausiai juos įtakoja kiti veiksniai.

Negalima palyginti kiek resursų reikia savivaldybėms, esančioms nepalankioje kad ir geografinėje padėtyje, lyginant su tomis, kurios yra šalia magistralinių kelių ar arti didžiųjų miestų. Rajone, kuriame gyventojų tankumas sąlyginai mažas, sukurti infrastruktūrą, prikviesti investuotojus, sukurti žmonėms gerbūvį yra žymiai sudėtingiau ir dėmesio bei darbo tam reikia daug daugiau. Žemesnis pragyvenimo lygis, mažesnės pajamos apsprendžia tai, kad ne visi gali mokytis aukštosiose mokyklose, kad vidutinis atlyginimas mažesnis, kad nėra pradinio kapitalo verslui kurti...

Daug ką lemia ir centrinės valdžios požiūris. Atvyko į ligoninę dirbti jauna gydytojų šeima, viskas patiko, sąlygos geros, įrangos pakankamai, buities klausimai sprendžiami, ugdymo įstaiga arti, butu aprūpinami, bet išgirdo, kad rajonų ligoninių skaičius bus mažinamas ir... pabėgo į didmiestį. O gal ta ligoninė dar ilgai ilgai gyvuos. Savivaldybė tikrai stengiasi, pagal galimybes, padėti verslui, suteikti galimas lengvatas, padėti įsikurti, atvesti būtinas komunikacijas, pasirūpinti keliais, padeda surasti reikalingas patalpas, bet vis tiek negali pasiūlyti daugelio dalykų, kurie sukoncentruoti prie didžiųjų miestų.

Planuojame į verslo zona esantį Pagojo kaimą atvesti miesto vandens tiekimo tinklus, padėti sutvarkyti kelius. Įmonėms, kurios planuoja savo veiklos plėtrą, galime pasiūlyti įsigyti ne vieną sklypą esanti palankioje vietoje, labai daug dėmesio skiriame švietimo problemoms spręsti ir ugdymo kokybei užtikrinti. Ugdymo įstaigų tinklas nuolat peržiūrimas. Mūsų sveikatos priežiūros įstaigos modernios, aprūpintos reikiama įranga, daug dirbama siekiant prisikviesti specialistus. Sprendžiant socialines gyventojų problemas mūsų rajonas dažnai minimas prie labai gerai besitvarkančių, turime sukūrę platų socialines paslaugas teikiančių įstaigų tinklą.

Spręsdami problemas pasitelkiame partnerius. Dėka aktyvių savivaldybės ir užimtumo tarnybos veiksniu nedarbo lygis savivaldybėje per metus sumažėjo beveik 5 procentais. Tikimės, kad atsakingai ir gerai darydami tai, kas priklauso nuo savivaldybės, racionaliai naudodami ir žmogiškuosius ir materialinius išteklius Savivaldybių gerovės indeksų lentelėje tikrai pakilsime į viršų.“