Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
EtapliusŠaltinis: Vilniaus miesto savivaldybė
Tai padaryti galima iki kovo 6 d. puslapyje www.nesylam.lt.
„Miestai vis labiau kaista – karščio bangos tampa neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi, urbanizuotos erdvės tampa šilumos salomis. Tai daro didelį neigiamą poveikį mūsų sveikatai, gyvenimo kokybei ir aplinkai. Tačiau kiekvienas iš mūsų galime net ir nedidelėmis iniciatyvomis prisidėti prie klimato kaitos padarinių mažinimo,“ – mano Vilniaus miesto savivaldybės Infrastruktūros grupės projektų vadovė Laura Gečaitė-Chaib.
Anot jos, Klimato neutralumo skatinimo programa ir projektų konkursas „neŠYLAM“ sukurtas paskatinti pačius gyventojus imtis veiksmų, o ne laukti, kol kas pasikeis.
„Be pačių miestiečių įsitraukimo mes nepasieksime tvaraus pokyčio, tokio, kuris būtų ilgalaikis, keistų visų mūsų įpročius ir gyvenimo būdą,“ – įsitikinusi L. Gečaitė-Chaib.
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Konkursas „neŠYLAM“ skatina gyventojus, institucijas, verslus teikti kūrybiškus sprendimus, kurie prisidėtų prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimų mažinimo mieste.
Iniciatyvos turėtų:
populiarinti sveiką, aktyvų gyvenimo būdą mažinant ŠESD emisijas transporto srityje;
įtraukti bendruomenes į tvaraus judumo idėjų vystymą.
Projekte gali būti numatyta įgyvendinti nedidelės apimties inžinerinius sprendimus ar pasiūlyti draugiškas aplinkai transporto priemones. Pavyzdžiui, įrengti dviračių stovus prie daugiabučių namų, mokyklų ar darboviečių, kad būtų patogu palikti dviračius. Galima būtų pastatyti dviračių priežiūros stoteles su įrankiais ir pompomis, kurias gyventojai galėtų naudoti nemokamai, ar įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles bendruomenės reikmėms. Taip pat suteikti galimybę naudotis krovininiais dviračiais, skirtais šeimoms, bendruomenėms.
Projekto rengėjai gali organizuoti įvairias iniciatyvas, kurios įtrauktų bendruomenę ir skatintų tvaresnius judėjimo būdus. Pavyzdžiui, vykdyti mokymus apie dviračių taisymą ir saugų vairavimą mieste, organizuoti kaimynų „Dieną be automobilio“ ar žygį su dviračiais, kompensuoti darbuotojams viešojo transporto bilietus ir taip paskatinti atsisakyti automobilių.
„Būkite kūrybingi. Su kaimynais, bendradarbiais, verslo partneriais, mokyklos kolektyvu aptarkite, kaip būtų galima sumažinti kelionių automobiliu skaičių. Kartais nedideli žingsniai gali būti didelių pokyčių pradžia“, – įsitikinusi L. Gečaitė-Chaib.
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Kas gali teikti paraišką?
Paraiškas gali teikti juridiniai asmenys (pvz., bendrijos, įstaigos, asociacijos, įmonės, nevyriausybinės organizacijos).
Kaip pasirengti?
Jei trūksta idėjų ar kyla klausimų dėl paraiškos pildymo, sausio 22 d. Vilniaus miesto savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3, Vilnius) kviečiama į kūrybines dirbtuves. Registracijos forma čia.
Kaip pateikti paraišką?
Paraišką ir visus būtinus dokumentus pateikti galima puslapyje www.nesylam.lt. Programos nuostatus rasite čia.
Maksimali kompensacijos suma vienam projektui – 10 000 Eur. Projektai turi būti įgyvendinti per metus – iki 2025 m. pabaigos.
Kaip bus vertinami projektai?
Projektai bus vertinami pagal šiuos kriterijus:
projekto pagrindimas, kaip tiesiogiai ar netiesiogiai bus mažinami ŠESD išmetimai ar skatinimas tvarus judumas trumpalaikėje arba ilgalaikėje perspektyvoje;
skirta kuo platesnei auditorijai, įtraukiant, bet neapsiribojant skirtingomis socialinėmis grupėmis;
projekto idėjos originalumas;
pareiškėjų indėlis į projekto įgyvendinimą.
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Investicijos į sveikesnę aplinką
Vilniaus miesto savivaldybė ir VšĮ „Neutralus klimatui Vilnius“ tikisi, kad Klimato neutralumo skatinimo programa išaugs ir taps svarbiu finansiniu įrankiu įgyvendinti nedideles, tačiau pačių gyventojų kuriamas iniciatyvas, susijusias su klimato kaita.
„Europos šalyse, tokiose kaip Jungtinė Karalystė, Austrija, Ispanija, jau veikia įvairūs partnerysčių su verslu ir gyventojais fondai, sutelktinio finansavimo platformos, kurios skirtos mažinti ŠESD išmetimus ar prisidėti prie klimato kaitos padarinių mažinimo“, – teigia L. Gečaitė-Chaib.
Tokio fondo ar specializuotos programos Vilniuje iki šiol nebuvo.
„Mūsų programos vizija – pritraukti rėmėjų, kuriems taip pat naudinga investuoti į sveikesnę miesto aplinką. Kartu galėsime pasiekti nemažų pokyčių“, – mano projektų vadovė.