REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Spalio 27 d. 21:29

Molėtų rajono šeimoms to dar nebuvo .... kuriamos prieinamesnės kompleksinės paslaugos

Utena

Janina Siminkevičienė ir Žydrūnė Vaidachovičienė su projekto partneriais pasiruošusios darbui

JONAS BAREIKISŠaltinis: Etaplius.lt


18471

Daugelį metų Lietuvoje pagalba ir dėmesys buvo skiriamas toms šeimoms, kurios patenka į socialinės rizikos grupę ir netinkamu elgesiu ir nuostatomis, nepriimtinomis visuomenei, išsiskiria ir kitų. Tačiau praktiškai mažai buvo veikiama, kad į tokių šeimų grupę patektų kuo mažiau šeimų. Juk gyvenime būna, kad savalaikis geras patarimas, palaikymas, gali šeimoms (ypač jaunoms) daug padėti.

Molėtų rajono savivaldybės administracija kartu su projekto partneriais pradėjo vykdyti iš ES struktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai prieinamumo didinimas Molėtų rajono savivaldybėje“.

Molėtų rajono savivaldybės administracija kartu su projekto partneriais pradėjo vykdyti iš ES struktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai prieinamumo didinimas Molėtų rajono savivaldybėje“. Projekto tikslas – sudaryti sąlygas visoms Molėtų rajono šeimoms gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas, užtikrinant paslaugų prieinamumą: paslaugas teikti kuo arčiau šeimos gyvenamosios vietos, derinant šeimos ir darbo įsipareigojimus. Bet svarbiausia – įgalinti pačią šeimą įveikti iškilusias krizes.

Projekto pristatymas vyko Skudutiškyje išvažiuojamojo susitikimo metu. Molėtų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas K. Balčiūnas, sveikindamas visus susirinkusius, pasidžiaugė, kad šio projekto metu bus atsigręžta į visas šeimas, kurios, iškilus sunkumams, galės gauti nemokamą pagalbą.

Kai kurios šeimos krizės yra neišvengiamos (vaiko gimimas ir pan.), kitos gi kyla, nes kiekvienas žmogus į šeimą atsineša ankstesnės šeimos emocinį krūvį. „Šeima visada yra raidoje, todėl ir susiduria su sunkumais. Kartais šeimai pakanka „ventiliuoti“ jausmus ir problemos nelieka, kartais būtina specialisto pagalba.“ - pasakojo vaikų ir paauglių psichologė dr. Vaida Kalpokienė.

„Visos siūlomos paslaugos yra nemokamos ir Molėtų rajono gyventojai turi puikią galimybę jomis pasinaudoti. Profesionali pagalba teikiama patogiu dalyviams metu: po darbo, savaitgaliais, planuojama paslaugas teikti jas organizuojant kuo arčiau gavėjo gyvenamosios vietos, t. y. pagal poreikį užsiėmimai bus organizuojami įvairiose rajono seniūnijose, kad kuo daugiau gyventojų galėtų pasinaudoti teikiamomis specialistų paslaugomis“ – akcentavo Molėtų vaikų savarankiško gyvenimo namų direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Žydrūnė Vaidachovičienė.

Projekte numatyta nauja paslauga, kuria galės pasinaudoti šeimos - šeimos mediacija. „Mediatorius nenurodo, kaip problemas spręsti, tačiau padeda konflikto dalyviams patiems jas išanalizuoti ir priimti sprendimus. Viskas, kas vyks mediacijos kabinete ir liks už tų durų. Mediacijos metu nedaromi nei įrašai, negalima jos ir stebėti“ – plačiau apie naujai teikiamą paslaugą pasakojo VŠĮ Universalus daugiafunkcio centro „Kaimynystės namai“ vadovė V. Budrionienė.

„Kiekviena šeima dažniausiai turi pakankamai vidinių resursų išspręsti kylančias problemas. Reikia šeimai padėti tuos turimus išteklius atrasti, pažinti, mokytis pritaikyti. To savo veikloje ir sieksime - įgalinti šeimą, emociškai ją palaikyti, siekiant savo gerovės.“ – pasakojo VŠĮ Skudutiškio akademijos direktorė N. Butkevičienė

Per trisdešimt šešis projekto įgyvendinimo mėnesius bus siekiama suteikti kokybiškas, kompleksiškai teikiamas paslaugas ne mažiau kaip dviems šimtams Molėtų rajono savivaldybės gyventojų.

Šiuo metu projekto partneris – Molėtų vaikų savarankiško gyvenimo namai, jau vykdo Bendruomeninių šeimos namų funkcijas ir veikia kiekvieną darbo dieną. Juose dirbantis specialistas organizuoja ir koordinuoja paslaugų šeimai teikimą. Šeima ar šeimos narys, kreipdamasis reikalingos pagalbos, gali gauti ne tik informacijos apie teikiamas paslaugas, bet ir individualią konsultaciją, kurios metu nustatomi sunkumai ir reikalingų paslaugų paketas, t.y. šeima (asmuo) nukreipiama į tikslines grupes ar individualias specialistų konsultacijas. Taip pat teikiama informacija telefonu, el. paštu apie rajone teikiamas paslaugas ir vykdomas veiklas, planuojami išvažiuojamieji susitikimai su seniūnijų bendruomenėmis.

Projekto partneriai – VŠĮ Skudutiškio akademija ir VŠĮ Universalus daugiafunkcis centras „Kaimynystės namai“ teikia pozityvios tėvystės mokymų paslaugas, psichosocialinę pagalbą, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrines, vaikų priežiūros bei mediacijos paslaugas.

Projekto partneris „Kaimynystės namai“ organizuoja individualių ir grupinių psichologo konsultacijų teikimą šeimoms, kurios patyrė ar patiria krizes (priklausomybė nuo žalingų įpročių, smurtas artimoje aplinkoje, finansiniai sunkumai, sužinojus apie sunkią ligą, artimojo mirtis, savižudybė ir pan.). Tokioms pažeistoms šeimoms ir jų artimiesiems, bus teikiama parama, kuri apima socialinę, psichologinę, psichoterapinę pagalbą ir sielovadą.

Planuojama paslauga, skirta rajono šeimoms, tyliai ir kantriai nešančioms naštą dėl ilgą laiką alkoholį vartojančio šeimos nario priklausomybės ir neigiamų pasekmių šeimai. Šiuo metu renkamos asmenų ir jų šeimos narių grupės, kuriose pagal poreikį bus teikiamos nemokamos individualios psichologo konsultacijos, grupinė terapija bei taikoma meno terapija, keičiant žalingą elgesį ir nuostatas, stiprinant emocinę savijautą ir skatinant sveiką gyvenimo būdą. Veiklų metu bus siekiama pakeisti turinčio priklausomybę asmens nuostatas bei stiprinti šeimos narių gebėjimą įveikti su tuo susijusias krizes, elgesio ir mąstymo stereotipus, bendravimo problemas bei padedama per saviraišką įveikti lydinčias traumuojančias pasekmes, darančias poveikį visos šeimos emocinei būsenai.

Partneris „Kaimynystės namai“ taip pat organizuoja pozityviosios tėvystės gebėjimų mokymus. Mokymams renkamos šeimų, auginančių paauglius vaikus, grupės. Mokymuose bus nagrinėjamos aktualios šiuolaikinio paauglio ir tėvų (globėjų) santykių problemos: šeimos ir paauglio vertybės bei nuostatos, kartų konfliktai, šeimos vertybės ir paauglių prieraišumas, paauglių teisės ir pareigos, vaikų elgesio ir emocijų sutrikimai, šeimos taisyklės ir ribos, kaip kalbėti sunkiomis temomis su paaugliu.

Šiuo metu pradėtos individualios ir grupinės konsultacijos, kurių metu stiprinami tėvų (globėjų) streso įveikos gebėjimai, padedama mokytis atskleisti vaikų galimybes, motyvuojama laiku kreiptis pagalbos į specialistą.

Tėvams, kurie negali taikiai susitarti dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo priteisimo ar kitų vaiko priežiūros klausimų, siūloma pasinaudoti nemokama šeimos mediatoriaus paslauga. Planuojamas šeimos mediacijos principas leis neteisminiu būdu siekti taikaus susitarimo, sprendžiant šeimos narių tarpusavio ginčus ir konfliktus, todėl šeimos nariai patirs mažiau emocinių stresorių, o šeimos biudžetas nenukentės dėl išlaidų teisminiams procesams.

Projekto metu bus siekiama sujungti šeimas bendrai veiklai – vykdant šeimų klubinę veiklą. „Skudutiškio akademijos“ Šeimų sietyne kiekvieną penktadienį šeimos jau turi galimybę atvykti, užsiimti pasirinkta mėgstama veikla ir išmokti naujų laiko praleidimo būdų, kartu aptarti vaikų vystymosi, raidos, elgesio ir emocijų ypatumus, dalintis džiaugsmais ir rūpesčiais, išklausyti lektorių paskaitas rūpimomis temomis: įgūdžių, kurie reikalingi šeimos gyvenime, ugdymas (pvz., šeimos biudžeto planavimas, išlaidų paskirstymas ir pan.), emocinės šilumos šeimoje kūrimas, sveikas gyvenimo būdas šeimoje. Taip pat planuojami atviri pozityvios tėvystės mokymai visiems norintiems būsimiems ar esamiems tėvams.

Numatoma pradėti teikti šeimos mentorių paslaugas, siekiant padėti šeimai nusistatyti tikruosius poreikius, mokyti atpažinti šeimos resursus ir veikti, ugdyti gebėjimus spręsti savo problemas, stiprinti šeimos galias. Mentorius padės išryškinti šeimos poreikius / problemas, kartu analizuos, kurie ugdymosi poreikiai (ekonominiai, socialiniai ar tėvystės) yra aktualiausi šeimai, mokys ieškoti problemų sprendimo būdų ir formuluoti šeimos ateities tikslus. Individualių kontaktų metu suaugusiems šeimos nariams bus pasiūlyta galimybė įsitraukti į bendruomenės, vaikų dienos centrų veiklas.

Planuojamas nėščiųjų ir jų šeimos narių ar sužadėtinių grupinis konsultavimas, kurio metu bus mokoma pasirengti gimdymui ir ugdomi kūdikio priežiūros įgūdžiai. Konsultacijas ves specialistai: psichologas, ginekologas-akušeris, visuomenės sveikatos specialistas ir kt.

Bet kurioje projekto veikloje dalyvaujančioms šeimoms, auginančioms vaikus nuo 3 metų iki mokyklinio amžiaus, užsiėmimų metu yra teikiama vaikų priežiūros paslauga. Individualios priežiūros specialistas organizuoja vaikų užimtumą.

Projekto veiklos vykdomos Balninkuose, Skudutiškyje ir Molėtuose, bet atsižvelgiant į rajono gyventojų poreikius, yra galimybė organizuoti mobilias grupes seniūnijose.

Janina Siminkevičienė, socialinė darbuotoja, atsakinga už paslaugų šeimai teikimo organizavimą ir koordinavimą, akcentavo, jog „Molėtų rajono šeimoms, norinčios dalyvauti projekte ir gauti nemokamas kompleksines paslaugas, tereikia žengti pirmą žingsnį – susisiekti arba užsukti į Molėtų rajono bendruomeninius šeimos namus“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA