Startavo „Atviros psichiatrijos 2019“ mėnesio renginiai

Šiauliai
Zitos Katkienės nuotr.
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje jau ketvirtus metus organizuojami renginiai, skirti Atviros psichiatrijos mėnesiui. Šį kartą klinikos specialistai drauge su Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto studentais rengia anonimines ir nemokamas konsultacijas vaikams, paaugliams, suaugusiems pacientams bei jų artimiesiems. Atviros psichiatrijos mėnesio 2019 renginius vainikuos Psichikos sveikatos dienos minėjimo popietė, subursianti tuos, kas domisi psichikos sveikata.

Psichikos ligų stigmai mažinti

Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos rugsėjo 10 -osios ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienos spalio 10-osios, kuri Lietuvoje minima jau antrąjį dešimtmetį. Anot Ilonos Pavlavičienės, Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos vadovės, tai psichikos ligų ir jų gydymo stigmos mažinimo iniciatyva, kuria siekiama supažindinti visuomenę su šiuolaikinės psichiatrijos pasiekimais, paskatinti žmones laiku kreiptis tinkamos pagalbos.

Gydymo įstaigos vadovė pastebi, jog dar šias ligas ir jų gydymą lydinti stigma: žmonės dar dažnai gėdijasi savo ligos, bijo, kad bus gydomi prieš jų valią, kad dėl psichikos sutrikimo bus apribotos jų teisės. Psichikos sveikatos specialistai daro daug, kad šis mastymas keistųsi ir kviečia domėtis psichiatrija ir psichikos sveikata bei kuo daugiau sužinoti apie psichiatrijoje taikomų metodų įvairovę.

Ketverius metus Psichiatrijos klinikos specialistai vykdė renginius drauge su P. Višinskio bibliotekos darbuotojais, surengus pacientų darbų parodą pelnytas net LR Sveikatos apsaugos ministerijos diplomas už antikorupcijos veiklą. Psichiatrijos klinikos vyresnioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė, pristatydama penktą kartą rengiamos psichiatrijos mėnesio renginius, sakė, jog šį kartą nuspręsta imtis veiklos drauge su Šiaulių kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto studentais. Sveikatos priežiūros fakultete, kuriame bus teikiamos anoniminės ir nemokamos paslaugos, eksponuojama ir Psichiatrijos klinikos pacientų darbai – piešiniai ir paveikslai, dovanoti klinikai, gydantis sielos ligas.

„Džiaugiuosi, kad dekanė priėmė mus ir suteikė galimybę bendradarbiauti su jaunimu“, - dėkojo L. O. Mikelevičienė Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto dekanei Gintai Gerikaitei.

Drauge ir specialistas, ir studentas

Atviros psichiatrijos rengėjai tradiciškai organizuoja anoniminių ir nemokamų paslaugų teikimą pacientams ir jų artimiesiems. Tik šį kartą konsultuos ne tik specialistas, kuris pateiks praktines rekomendacijas pagalbos ieškančiam žmogui, bet ir studentas - būsimasis sveikatos priežiūros specialistas, kuris pateiks pačią naujausią psichiatrijos mokslo informaciją apie psichikos sveikatos sutrikimus.

Aktyviai renginiuose nusiteikęs dalyvauti ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto internas Tautvydas Juodeika, pasirengęs kalbėti su ieškančiais informacijos apie priklausomybes, jų atpažinimo būdus ir pagalbą.

Tikimasi, kad į pokalbius su studentais bei klinikos specialistais ateis ne tik pacientai, jų artimieji, bet ir akademinė bendruomenė, kolegijos studentai. Anoniminės ir nemokamos konsultacijos, audiovizualinės relaksacijos užsiėmimai, bus rengiami Moters ir vaiko klinikoje (Architektų g. 77, Šiauliai) bei Šiaulių Valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete (M.K. Čiurlionio g. 16, Šiauliai). Visi, kurie domisi psichikos sveikata, kviečiami ir į Psichikos sveikatos dienos minėjimo popietę, kuri spalio 10 d. 14 val. vyks Sveikatos priežiūros fakulteto erdvėje prieš konferencijų salę.

„Ši partnerystė labai svarbi, o idėja – priimtina abiems pusėms“, - sakė dekanė G. Gerikaitė, pritardama medikių išsakytai minčiai, kad trūksta visuomenėje tolerancijos kitokiam žmogui, stinga ir supratimo apie psichikos ligas. O studentams puiki galimybė stiprinti socialinius, visuomeninius gebėjimus, dar labiau nei per paskaitas pasirengti sutikti kitokį žmogų, kurių būsimųjų medikų kelyje tikrai nestigs.