Staklininko profesija „ant bangos“

Vilnius
Živilė Čepaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Metalo apdirbimo staklininko profesija garantuoja 100-procentinį įsidarbinimą, praneša Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centras (TECHIN).

Mokymo centro vadovas Mindaugas Černius metalo apdirbimo staklininko profesijos paklausą tiesiogiai siejo su smarkiai besiplečiančia įmonių automatizacija. „Aplink Vilnių galima skaičiuoti kelias dešimtis įmonių, kuriose fizinė darbo jėga pakeista moderniausia įranga. Ją suvaldyti reikia ir žinių“, – pasakoja M. Černius. 

Jei tik supranti staklių veikimo principus ir apdirbamų medžiagų savybes, moki skaityti inžinerinius brėžinius bei gali suprogramuoti CNC stakles – du trečdaliai darbo atlikta. Likęs trečdalis gebėjimų „ateina“ jau dirbant konkrečioje darbo vietoje. 

Užimtumo tarnybos duomenimis, 2022 m. I pusmetį šalyje trūko metalo apdirbimo staklių operatorių. Įregistruota laisvų darbo vietų staklininkams yra beveik 4 kartus daugiau nei norinčiųjų dirbti.

 

UAB „Arginta group“ direktorius Gintautas Kvietkauskas prognozuoja, kad šios specialybės žmonių poreikis tik augs. Lietuvos verslui reikalingi staklininkai, nes ir pačios įmonės daug investavo į staklių įsigijimus. Į šalies pramonę šimtus milijonų eurų investuoja Vokietijos bei Šiaurės šalių kompanijos. Dažniausiai pasirenkamos kryptys – metalo apdirbimo ar įvairių komponentų gamyba. Didžioji dalis įvairių procesų vyksta jau skaitmeninėmis staklėmis. Neretai ši gamyba į Lietuvą perkeliama kaip alternatyva Kinijai.  

„Karštligiškai reikia ir žmonių iš trečiųjų šalių, kuriuos galėtume apmokyti dirbtu nauja įranga, – sako G. Kvietkauskas. – Taip pat itin svarbu, kad jie bent minimaliai pramoktų kalbos ir liktų gyventi Lietuvoje, didindami mūsų šalies BVP“. 

Mechaninėmis staklėmis dirbantis profesionalus staklininkas pradėjęs karjerą „į rankas“ gali gauti ir 1,2–1,5 tūkst. eurų. Dirbant su programinio valdymo CNC staklėmis uždarbis gali siekti ir 2,5–3 tūkst. eurų.