ŠRATC paskaita Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje

Edukacinė paskaita „Investuokime į mūsų planetą“ ŠRATC nuotr.
Akmenė
Rasa Gelžinytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ŠRATC informacija

Rugpjūčio 30 d. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) specialistės lankėsi Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, kurioje vedė edukacinę paskaita „Investuokime į mūsų planetą“. Jos metu bibliotekos bendruomenė ir jaunieji lankytojai buvo supažindinti su klimato kaitos padariniais, taisyklingu atliekų rūšiavimu ir pakartotinio naudojimo nauda.

Aptarti klimato kaitos padariniai

Nors klimatas nuo seno keitėsi dėl natūralių procesų – atmosferos sudėties pokyčių, Saulės aktyvumo, ugnikalnių išsiveržimų – paskutiniaisiais šimtmečiais fiksuojami klimato pokyčiai yra laikomi pernelyg staigiais ir yra siejami su žmonių veikla. Įvairios dujos, kurias išskiria pramonė, transportas, žemės ūkio veikla kaupiasi atmosferoje ir sulaiko šilumą, sklindančią nuo Žemės paviršiaus.

Ilgainiui pradėti stebėti pokyčiai – ledynų tirpimas, vandenyno lygio kilimas, kritulių kiekio pasikeitimas, ekstremalūs reiškiniai – specialistų yra vertinami kaip klimato kaitos padariniai. Paskaitos metu pristatyta, kokie neįprasti reiškiniai buvo fiksuoti šalyje per paskutiniuosius metus ir dalintasi pastebėjimais.

Mokytasi taisyklingo rūšiavimo

Susirinkusiesiems buvo pristatyta, kokias atliekų tvarkymo galimybes turi kiekvienas gyventojas. Atkreiptas dėmesys, kad plastiko ir metalo, popieriaus ir kartono, stiklo pakuočių atliekų surinkimo konteineriai yra skirti tik pakuočių atliekoms. Priminta ir apie didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (DGASA), į kurias gyventojai gali nemokamai pristatyti nustatytą kiekį atliekų.

Į pakuočių atliekų surinkimo konteinerius metamos pakuotės turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Pakuotė turi būti saugi – jeigu ji turi pavojingumą žyminčių simbolių, atlieka turi būti pristatoma į DGASA. Pakuotė turi būti švari, tačiau nei jos plauti, nei valyti etikečių nebūtina. Galiausiai svarbu pakuotę kiek įmanoma labiau suspausti ar išlankstyti, kad konteineryje užimtų kuo mažiau vietos.

Supažindinta su dalijimosi daiktais tinklu

Šiaulių regione jau trečius metus savo veiklą vykdo dalijimosi daiktais tinklas „Daiktų kiemas“, į kurį gyventojai skatinami pristatyti dar gerus, tačiau naudojimui nebereikalingus daiktus. Nusidėvėję baldai atnaujinami, tuo pačiu dviračiu išmoksta važinėtis dar vienas vaikas, o antikvariniai daiktai papildo muziejų ekspozicijas.

Dalijimosi daiktais stotelės DGASA įsikūrusios ne be priežasties – beveik 80 proc. visų čia esančių daiktų buvo išgelbėti iš atliekų srauto. „Daiktų kiemas“ – gyventojų galimybė ir dar vienas, tvarus, prasmingas ir socialiai atsakingas pasirinkimas tvarkyti savo atlikusius daiktus.

Kita edukacinė veikla

Šiuolaikinės bibliotekos plečia savo paslaugų spektrą. Buvusios informacijos saugojimo ir perdavimo visuomenei centrais šiandien bibliotekos gali pasiūlyti kur kas daugiau. Jose vyksta mokymai, diskusijos, knygų pristatymai, seminarai, paskaitos, edukacijos. Aplinkosauginis švietimas – taip pat viena iš prioritetinių sričių.

ŠRATC specialistai, bendradarbiaudami su kultūros, ugdymo ir kitomis įstaigomis, skaito paskaitas, dalyvauja renginiuose, veda ekskursijas Akmenės, Joniškio, Pakruojo, Kelmės, Radviliškio, Šiaulių rajonuose ir Šiaulių mieste esančiose DGASA, Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne. Susisiekti dėl dalyvavimo renginyje gyventojai ir įstaigos gali pateikę užklausos formą.