PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2022 m. Birželio 17 d. 13:43

ŠRATC klausia: Kodėl Šiaulių apygardos prokuratūra negina viešojo intereso ir leidžia savintis mokesčių mokėtojų pinigus?

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


237347

Šiaulių apygardos prokuratūrai antrą kartą nutraukus ikiteisminį tyrimą, dėl Kairių sąvartyno dujų utilizavimo projekto, kurį vykdė UAB „Energijos parkas“, ŠRATC tokį nutarimą skundžia teismui. Įstaigos direktorius ir ŠRATC atstovaujantis advokatas kelia klausimą: kodėl Šiaulių apygardos prokurorai negina viešojo intereso ir leidžia savintis mokesčių mokėtojų pinigus?

ŠRATC priteista sumokėti milijonus, bet kaltų prokuratūra nustatyti nenori

Dar 2019 m. gruodžio mėnesį UAB „Naujoji šiluma“ per savo kontroliuojamą įmonę UAB „Energijos parkas“ iš Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro prisiteisė beveik pusantro milijono eurų žalą (visa žala, įskaitant procesines palūkanas ir vykdymo išlaidas, yra 2 025 772,11 Eur), kaip, neva, negautas planuotas pajamas dėl to, kad ŠRATC, vadovaujant tuometiniam direktoriui Regimantui Vėgėlei, į Kairių sąvartyno išskiriamų dujų utilizavimo elektros ir/ar šilumos energijos gamybai projekto viešąjį pirkimą – investicinį konkursą investuotojui parinkti įtraukė Lenkijos bendrovės ENER-G Polska dujų tyrimo ataskaitą, kurioje, kaip vėliau buvo nustatyta teismo, duomenys, apie prognozuojamus išgauti dujų kiekius, buvo neteisingi.

UAB „Energijos parkas“ Kairių sąvartyne už daugiau nei  1 mln. Europos sąjungos lėšų prognozuotam dujų kiekiui išgauti pastatė jėgainę, tačiau numatyto dujų kiekio išgauti nepavyko, dėl to įmonė prisiteisė milijoninę žalą, kuri buvo suskaičiuota pagal klaidingos ENER-G Polska dujų tyrimo ataskaitos prognozes.

ŠRATC liko be nieko: Šiaulių regionui pernelyg galingos jėgainės pastatymas nesukūrė jokios vertės, buvo patirta 2 milijonus eurų viršijanti žala, o galimai nesąžiningam verslui leista įsisavinti ir didžiulę sumą iš ES biudžeto skirtų lėšų.

Tačiau, įvertinęs ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis, prokuroras Andrej Mirnyj konstatavo, kad, neva, baudžiamasis procesas negalimas, nes nepadarytos veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Toks nepagrįstas sprendimas negali nekelti nuostabos.

Galimas interesų konfliktas

ŠRATC sutartis su Ener-G Polska dėl Kairių sąvartyno dujų tyrimo ataskaitos parengimo buvo pasirašyta gavus leidimą iš ŠRATC valdybos, kuriai pirmininkavo tuo metu Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjęs Genadijus Mikšys. Jis prieš tai vadovavo tai pačiai investicinį konkursą laimėjusiai ir projektui vykdyti UAB „Energijos parkas“ įsteigusiai UAB „Naujoji šiluma“, tačiau tai tyrimo metu nevertinta.

Taigi buvusio UAB „Naujoji šiluma“ direktoriaus leidimu ENER-G Polska atliko ir pateikė Kairių sąvartyno dujų tyrimo ataskaitą, kurią tuometinis ŠRATC direktorius Regimantas Vėgėlė įtraukė Į Kairių sąvartyno nudujinimo investicinio konkurso sąlygas. Nors ataskaita buvo klaidinga, ji suteikė pagrindą statyti Kairių sąvartynui netinkamą didelės galios kogeneracinę jėgainę, kurios statyboms vien Europos Sąjungos biudžeto lėšų buvo skirta daugiau nei 1 mln. eurų.

Prokuratūra neįvertino ir faktų, jog buvusi ŠRATC vadovė Jolita Šalkauskienė ne tik nepateikė vėliau įstaigoje rastų ir kitokį teismo sprendimą galėjusių lemti bylai svarbių dokumentų teismui, tačiau dalį dokumentų dar ir atidavė sunaikinimui, kaip senus ir nebesaugotinus, nors byla teisme dar buvo nagrinėjama, kas galimai galėtų įrodyti, jog sąmoningai buvos padedama verslininkams prisiteisti didžiulę sumą viešų pinigų.

Netgi nebuvo teismui pateiktas dar 2009 m. liepos 21 d. UAB „Energijos parkas“ raštas, adresuotas ŠRATC, kuriame ši tariamai ENER-G Polska dujų tyrimo ataskaitos suklaidinta bendrovė nurodo – „Garantijos dėl dujų kiekio nei Jums, nei mums neduos nei viena įmonė ar ekspertas pasaulyje“. Tai dar vienas akivaizdus faktas, kuris, deja, nepasiekė teismo bylinėjimosi metu dėl, neva, verslo patirtų nuostolių, kad niekas tiek dujų ir nesitikėjo, o didesni, nei buvo galima tikėtis, dujų kiekiai lenkų įmonės ataskaitoje buvo nurodyti sąmoningai, galimai siekiant įgyvendinti gerai suplanuotą aferą.

Vokietijos bendrovė nurodė beveik 10 kartų mažesnius dujų kiekius

Įdomu, bet Šiaulių prokurorams neužkliuvo ir tai, kad 2007 metais pateiktos ENER-G Polska dujų tyrimo ataskaitos įtraukimas į investicinio konkurso sąlygas dar labiau kelia įtarimus dėl sukčiavimo schemos, nes 2004 metais Vokietijos bendrovė M&S Umweltprojekt GmbH buvo pateikusi Kairių sąvartyno dujų tyrimo aktą, kuriame išgaunami dujų kiekiai buvo prognozuojami beveik 10 kartų mažesni, nei 2007 m. ENER-G Polska dujų tyrimo ataskaitoje.

Taip pat buvo nurodyta ir daugiau nei tris kartus mažesnė Kairių sąvartynui tinkamos įrangos kaina, kuri buvo vos 297 000 Eur. Tačiau buvę ŠRATC vadovai į tai nekreipė dėmesio ir į konkurso sąlygas sąmoningai įtraukė klaidingą ataskaitą.

Stebina ir tai, tačiau prokurorams neužkliuvo, jog už tą ataskaitą ŠRATC nesumokėjo, o ją parengusi lenkų įmonė pinigų neprašė, nors sutartyje buvo prievolė už ją atsiskaityti, kas neleido vėliau įtraukti šios klaidingos ataskaitos autorių, kaip atsakovų, už klaidingų duomenų pateikimą.

Neįvertintos ir per fakso numerius nustatytos sąsajos tarp UAB „Energijos parkas“ ir lenkų įmonės ENER-G Polska, kas rodo, jog galėjo būti veikiama grupėje iš anksto susitarus dėl nusikalstamos schemos įgyvendinimo pasisavinant didelę sumą viešų pinigų.

ŠRATC atstovų pozicija

„Tai, kad Šiaulių apygardos prokuratūra nepagrįstai ir neteisėtai visą įrodinėjimo naštą šioje byloje buvo perkėlusi ŠRATC, neskundžiama nutartimi jau buvo konstatavęs ir Šiaulių apygardos teismas. Tačiau dabar jau tampa panašu ir į tai, kad ŠRATC yra perkeliama ir Konstitucinė prokuroro pareiga tinkamai organizuoti ikiteisminį tyrimą. Tai yra absoliučiai netoleruotina ir Generalinė prokuratūrą turėtų imtis iniciatyvos normalizuoti susiklosčiusią situaciją iš Šiaulių apygardos prokuratūros perimdama ikiteisminio tyrimo kontrolę.“- sako ŠRATC atstovaujantis advokatas Vykintas Gutauskas.

„Nesuprantama, kodėl ŠRATC tenka pareiga už Šiaulių prokurorus atlikti darbą, kaip ir nesuprantama tai, kaip gali būti, jog teismas dar prieš du metus priteisė milijonus eurų  verslininkų naudai aiškiai įvardindamas priežastis, bet kaltų Šiaulių prokuratūra nustatyti nenori ir jau kelis kartus nutraukė ikiteisminį tyrimą, nors surinkti faktai byloja, jog regione galimai buvo įgyvendinta nusikalstama schema siekiant pasisavinti tiek ES lėšas ir padaryti du milijonus viršijančią žalą regiono gyventojams, todėl ir šį pakartotinį ikiteisminio tyrimo nutraukimą skųsime teismui bei sieksime elementaria logika pagrįstų sprendimų bei teisingumo. Toks nebaudžiamumas yra netoleruotinas ir skatinantis naujas nusikalstamas schemas“ – ryžtingai kalbėjo ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis.