ŠRATC edukacinių veiklų ciklas Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje

ŠRATC ekskursija didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje
Šiauliai
Rasa Gelžinytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ŠRATC

Šiandien ikimokyklinis ugdymas vis dažniau grindžiamas edukacine kultūra. Jo metu formuojami kasdieniai įpročiai, vertybės ir požiūris į supantį pasaulį. Ikimokyklinio amžiaus vaikai pasižymi išskirtiniu polėkiu naujiems įspūdžiams, mokymuisi ir patirtims. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC), plėsdamas edukacinių veiklų sritį, lankėsi Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje. Čia spalio 2–13 dienomis mokyklos priešmokyklinio ugdymo grupės įgyvendino projektą „EKOvaikiukai – PRIEŠmokyklinukai“.

Laikina dalijimosi daiktais stotelė

Mokyklos erdvėse buvo įkurta laikina dalijimosi daiktais stotelė „Daiktų kiemas“, kurioje trys priešmokyklinio ugdymo grupės ir dvi pradinės klasės galėjo išbandyti daiktų mainus. Ugdytiniai dalinosi savo nereikalingais, tačiau dar gerais žaislais, stalo žaidimais, dėlionėmis, knygomis ir kitais daiktais – atsisveikino su nereikalingais daiktais ir patyrė atradimo džiaugsmą.

Tvarumo akcija

Daiktų mainų erdvėje mokyklos bendruomenė – vaikai, jų tėveliai ir mokytojai – susibūrė ir tvarumo akcijai „Tausojame gamtą“. Jos metu rinko 0,5 litro talpos stiklainius, skirtus labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ maisto perdirbimo virtuvei, kurioje savanorių pagamintiems patiekalams per dieną jų prireikia apie 300 vienetų.

Edukacija apie atliekų rūšiavimą ir pakartotinį naudojimą

Aptarti dalijimosi daiktais įspūdžių į mokyklą atvykusios ŠRATC specialistės atkreipė vaikų dėmesį, kokią įtaką gamtai daro žmogaus veikla, kodėl svarbu rūpintis aplinka ir kaip teisingai rūšiuoti atliekas. Išgirstas žinias vaikai suskubo išbandyti ir patys – aktyviai dalyvavo praktinėse atliekų rūšiavimo užduotyse.

Ekskursija didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje

Siekdami papildyti išgirstas teorines žinias, projekto dalyviai apsilankė didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje Radviliškyje (Žironų k.). Ekskursija pradėta nuo stotelės „Daiktų kiemas“, į kurią vaikai atvežė dalijimuisi skirtų daiktų ir surinktus stiklainius, susipažino su stotelės veikla, apžiūrėjo buvusius daiktus. Toliau sekė pasivaikščiojimas po didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, žvilgsnis į kiekvienai atliekų rūšiai skirtą konteinerį.

Edukacinių veiklų svarba

Edukacinių veiklų metu vaikai turėjo galimybę patys prisiliesti prie atliekų rūšiavimo, daiktų dalinimosi ir pakartotinio naudojimo, kuris jų atmintyje išliks ilgai. Būdami atsakingi už tinkamą komunalinių, didelių gabaritų, žaliųjų ir pavojingųjų atliekų surinkimą visame Šiaulių regione, siekiame, kad kuo daugiau gyventojų turėtų svarbiausias atliekų tvarkymo žinias: kaip skirtingų rūšių atliekos turi būti rūšiuojamos, kokias atliekas priima didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės ir, svarbiausia, kad mus supanti aplinka priklauso ne nuo ko nors kito, o nuo kiekvieno iš mūsų pačių pasirinkimo. Vaikų aktyvumas ir noras mokytis padeda skleisti, formuoti ir ugdyti aplinkosauginį sąmoningumą. Iniciatyvos mokyklos erdvėse ne tik puikus būdas skatinti tvarų vartojimą, tačiau ir suburti bendruomenę – į veiklas noriai įsitraukia visi jos nariai“, – teigia „Daiktų kiemas“ veiklos priežiūros ir organizavimo vyr. specialistė Jurgita Udrienė.

ŠRATC noriai bendradarbiauja su Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajonų ir Šiaulių miesto savivaldybių kultūros, ugdymo ir kitomis įstaigomis. Susisiekti dėl pageidaujamų edukacijų ir ekskursijų įstaigos gali pateikusios užklausos formą ŠRATC interneto svetainėje.