PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 28 d. 11:51

Sprendžiama, kaip suvaldyti tymų problemą

Klaipėda

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


77658

Trečiadienį posėdžiavęs Kretingos rajono savivaldybės Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetas neeiliniu klausimu aptarė sergančiųjų tymais situaciją – kovo 27 d. duomenimis Kretingos rajone užregistruoti du susirgimų tymais atvejai, iš kurių neskiepytas vaikas ir suaugęs asmuo, paskiepytas viena vakcinos doze.

Pasak Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkės Augenijos Juknevičienės, visiškai saugūs gali jaustis tymais jau persirgę žmonės bei tie, kurie pasiskiepiję nuo tymų du kartus, turi susiformavusį ilgalaikį imunitetą. Neapsaugoti nuo šios ligos yra gavę vieną vakcinos dozę arba nepasiskiepiję asmenys.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė komiteto posėdyje priminė, kad skiepyti nuo tymų Lietuvoje pradėta 1964 metais, skiepijama buvo vieną kartą. Kombinuota vakcina skiepyta nuo 1996 metų. „Imunitetui susidaryti asmuo turi būti paskiepytas du kartus. Jeigu yra paskiepijęs tik kartą, dar nereiškia, jog šia liga nesusirgs“, – pabrėžė D. Jociuvienė, informavusi, kad kovo 25 d. duomenimis, Lietuvoje tymais serga 242 asmenys, iš kurių vienas ketvirtadalis – vaikai, likusieji – suaugę žmonės.

Pristatydama tymų simptomus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė pabrėžė, kad tai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimais ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Ją apsunkina viruso sukeltos komplikacijos – ausų, plaučių uždegimas, rečiau – smegenų uždegimas. Ligos eiga labai priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos: jei imuninė sistema yra silpna, ligos eiga sunkesnė.

Atkreiptas dėmesys, kad tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos. Europos Sąjungoje visos sienos atviros, todėl ligai plisti yra didelė tikimybė.

Tam, kad tymus būtų galima valdyti, anot D. Jociuvienės nuo tymų du kartus turi būti paskiepyti 95 proc. vaikų. Skiepijami yra 1 m. 3 mėn. ir 6 m. amžiaus vaikai. Kretingos rajone stebima mažėjanti besiskiepijančiųjų dalis: 2016 m. buvo paskiepyta 96 proc. vaikų, 2017 m. – 94 proc., 2018 m. – 84 proc.

Praėjusiais metais 100 proc. paskiepijo tik Salantų ir Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centrai, Kretingos mieste skiepijimosi apimtys mažėja. Didžiausią problemą sveikatos priežiūros specialistai įžvelgia pačiame tėvų požiūryje į skiepus. Daugelis jų baiminasi komplikacijų, yra galvojančiųjų, kad apskritai skiepytis nereikalinga.

„Nereikia manyti, kad paskiepijus vaiką požymių jokių nebus. Paskiepijus vaiką, jam gali pakilti temperatūra, gali būti juntami ir kiti požymiai, tačiau vertinant skiepų rezultatą ateityje turėtume stengtis, kartu su šeimos gydytojais surasti argumentų abejojantiems tėvams aiškinant, kodėl vaikus nuo užkrečiamųjų ligų skiepyti labai svarbu“, – nuomonę išsakė D. Jociuvienė.

Vienas tymais sergantis ligonis gali užkrėsti iki 20 žmonių. Todėl sužinojus, kad buvo kontaktas su sergančiu tymais asmeniu, per 72 val. reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį, trunkantį 21 dieną, ir pasiskiepyti, jeigu nesusergama.

Pasak D. Jociuvienės, vaikai nuo tymų pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nemokamai. Šiuo laikotarpiu, kontaktiniai asmenys, kurie kreipsis per 72 val. taip pat bus skiepijami nemokamai. Visi kiti norintys gali pasiskiepyti komercine vakcina. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu rekomenduojama skiepyti asmenis, dirbančius sveikatos priežiūros įstaigose ir tų įstaigų darbuotojus, kuriose yra galimybė užsikrėsti.

Lietuvoje daugėjant susirgimų tymais, Kretingoje, kaip ir kituose šalies miestuose ir rajonuose vakcinos trūksta, nupirkta jos tiek, kad užtektų vaikams, kuriems ji priklauso pagal profilaktinių skiepų kalendorių. Tačiau Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija tuo klausimu dirba, žadama, kad situacija per artimiausią mėnesį pagerės.

Suaugusiems žmonėms, norintiems pasitikrinti, ar buvo skiepyti nuo tymų, nežinantiems, ar šia liga jau yra sirgę, ar turi įgiję imunitetą, rekomenduojama atlikti kraujo tyrimą – imunoglobulino G prieš tymus testą. O pajutus pirmuosius ligos simptomus (aukšta temperatūra (39–40 °C), galvos, krūtinės, raumenų ir pilvo skausmai, atsiradęs bėrimas, ašarojimas) nedelsiant reikėtų kreiptis konsultacijai pas infektologą, prieš tai gavus šeimos gydytojo siuntimą.

Komiteto posėdyje buvo akcentuota, kad tymų situaciją suvaldyti pavyks, jei rajono sveikatos priežiūros įstaigos turės pakankamai vakcinos visiems norintiems pasiskiepyti. Suaugusiems gyventojams patariama pasidaryti tyrimus, pasitikrinant, ar buvo pasiskiepiję nuo tymų anksčiau. Tymai yra viena lengviausiai plintančių, labiausiai užkrečiamųjų ligų. Sąlytis tarp žmonių, trunkantis ilgiau nei 15 min., yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas, todėl tėvams rekomenduojama nebūti tokiems skeptiškiems skiepų atžvilgiu, kadangi, pasak specialistų, tai vienintelis būdas, apsaugantis nuo šios ligos.

Skelbiama, kad Lietuvoje susirgimų tymais daugėja – daugiausia atvejų registruojama Kauno ir Vilniaus apskrityse.

Kretingos savivaldybės inform.