Sprendžiama dėl naujo S. Nėries gimnazijos vardo: Vilniaus miesto taryba rinksis tarp Vyčio ir Šv. Kotrynos pavadinimų

f308fafd2cbfbca258128fd9da395b12008c3f8d
Vilnius
BNS Fotobanko nuotr.
Viktorija Smirnovaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija nutarė sostinės tarybai teikti du Salomėjos Nėries gimnazijos pavadinimo variantus – pačios mokyklos bendruomenės pasiūlytą Vyčio pavadinimą ir anksčiau atmestą Šv. Kotrynos vardą.

Vis dėlto, komisijos posėdyje dalyvavusi S. Nėries gimnazijos direktorė Jolita Marcinkevičienė prieštaravo siūlymui įtraukti alternatyvius pavadinimo variantus ir prašė tarybai perduoti svarstyti tik pačios mokyklos bendruomenės pasiūlytą Vyčio gimnazijos pavadinimą.

„Šv. Kotrynos pavadinimas, kaip ir minėjau praeitame posėdyje, yra kaip skolintas pavadinimas. Ir kai pasidomėjome šia asmenybe, ji turi ir gražių atspalvių, bet yra ir dviprasmybių. (...) Jei yra galimybės, lieku prie to paties prašymo, kad tarybai būtų pateiktas vienas pavadinimas, kaip turėjome ir Sofijos Kovalevskajos atveju“, – komisijos posėdyje kalbėjo J. Marcinkevičienė.

„Labai prašyčiau gimnazijai suteikti Vilniaus Vyčio gimnazijos pavadinimą ir svarstyti šį vieną pavadinimą“, – teigė mokyklos vadovė.

ELTA primena, kad vasario viduryje sostinės Salomėjos Nėries ir Sofijos Kovalevskajos gimnazijų bendruomenės pačios kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydamos pakeisti jų pavadinimus. Pastarajai suteiktas Vilniaus „Sostinės“ gimnazijos vardas. Tuo metu Salomėjos Nėries gimnazijos bendruomenė prieš pat posėdį pareiškė nenorintys įstaigos pavadinimo keisti į anksčiau savivaldybės Istorinės atminties komisijos pasiūlytą Šv. Kotrynos vardą.

Nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Pastaruoju metu desovietizacijos komisija ne vienai savivaldybei pateikė rekomendacijas pakeisti S. Nėries vardo gatves. Taip pat, reaguodamos į komisijos išvadas dėl poetės kūrybos ir biografijos, S. Nėries vardo mokyklos Vilniuje bei Vilkaviškyje inicijavo savo pavadinimų keitimo procesą.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.