Sprendimai dėl P. Cvirkos skvero teisinės apsaugos atidėti iki rugsėjo pabaigos

Sprendimai dėl P. Cvirkos skvero teisinės apsaugos atidėti iki rugsėjo pabaigos
Vilnius
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Panaikinus teisinę apsaugą sovietmečio rašytojo ir politinio veikėjo Petro Cvirkos paminklui, ekspertai dėl paties skvero saugojimo turėtų apsispręsti iki rugsėjo pabaigos.

Kaip BNS informavo Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras, medžiagą dėl skvero įtraukimo į kultūros vertybių registrą ekspertai grąžino taisyti Kultūros paveldo centrui.

„Kultūros paveldo centras turi pataisyti projektą ir pateikti, 28 dieną bus galutinis Vertinimo tarybos posėdis“, – teigė jis.

Pasak jo, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos ekspertai apraše pasigedo vertikalios skvero dominantės – šiuo metu tai yra P. Cvirkos paminklas, bet galėtų būti postamentas, fontanas ar kitas objektas, į kurį veda takai. 

Kultūros paveldo centrui Išsakyta pastabų, jog vertingosioms savybėms nereikėtų priskirti ir želdynų.

Ekspertai taip pat prašo papildyti medžiagą istoriniais duomenimis apie skvero atsiradimą, pirminius jo autorius, „nedetalizuoti vertingųjų savybių iki smulkių išmatavimo vienetų“. 

Pasak V. Bezaro, to prašė ir Vilniaus miesto savivaldybė.

„Buvo pastaba ir prašymas iš savivaldybės, kad nebūtų užsistagnuota ties tuo, kas yra, nes jei reikės nutiesti taką neįgaliesiems ar mamoms su vežimėliais, kad nebūtų taip jau galutinai užbrauktas takų ir tam tikrų detalių tinklas. Kai kada atsiranda problemų, kad kai labai detaliai surašoma, tai net ir remonto reikalaujantis objektas negali to sulaukti. Norima, kad parkas būtų kartu ir atspindintis laikmetį, bet būtų pritaikytas ir pagal dabartinius reikalavimus“, – kalbėjo KPD direktorius.

Meras Remigijus Šimašius BNS šią savaitę sakė, kad savivaldybė, sulaukusi ekspertų sprendimo, sieks „išlaikyti skvero struktūrą, bet pritaikyti jį šiuolaikiniams poreikiams“.  

Rugpjūčio pabaigoje Nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertų taryba išbraukė P. Cvirkos paminklą iš kultūros vertybių registro. Sprendimas priimtas po dešimtmečius besitęsiančių diskusijų dėl P. Cvirkos vaidmens – paminklo nuėmimo šalininkai akcentuoja jo kolaboravimą su sovietų valdžia ir prisidėjimą prie kitų to meto rašytojų represijų.

Prieš paminklo nuėmimą pasisakantys kultūros veikėjai, kai kurie politikai akcentuoja, kad beatodairiškai naikinti sovietinį paveldą niekuo nesiskirtų nuo sovietinės cenzūros, o P. Cvirkos literatūrinis talentas turi būti įvertintas ir atskirtas nuo politinės veiklos.

Nelikus teisinės apsaugos, savivaldybė planuoja paminklą nukelti. R. Šimašius tikino, kad to daryti nebus skubama, nukėlimui formaliai bus prašoma tarybos pritarimo. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.