Specialistų nuomone, haliucinogeninių grybų vaistai gali padėti gydyti depresiją

Specialistų nuomone, haliucinogeninių grybų vaistai gali padėti gydyti depresiją
Pasaulis
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BBC.com

Tyrimai rodo, kad vaistas, kurio pagrindą sudaro haliucinogeninių grybų junginys, gali pagerinti sunkios depresijos simptomus.

Psilocibino tabletės sukelia pacientams pakilią būseną, dėl kurios kiti depresijos gydymo būdai tokie kaip kognityvinė elgesio terapija (KET) ar psichoterapija gali būti daug veiksmingesnės, sako specialistai.

Mokslininkai daugelį metų tiria psilocibino poveikį psichikos sveikatos sutrikimams.

Apytiksliai 100 milijonų žmonių visame pasaulyje serga sunkia klinikine depresija, kuriai nepadeda jokie būdai – net 30 % sergančiųjų bando nusižudyti.

Naujausiame tyrime, paskelbtame „New England Journal of Medicine“, buvo išbandyti 1 mg, 10 mg ir 25 mg dozių vaistai su 233 žmonėmis iš dešimties Europos ir Šiaurės Amerikos šalių. Kaip parodė rezultatai, 25 mg tabletės davė geriausius rezultatus.

Tyrimai yra daug žadantys, bet per trumpi, kad būtų galima įvertinti ilgalaikį vaistų poveikį. Šalutinis vaistų efektas kaip galvos skausmas, pykinimas, didelis nuovargis gali būti nepataisomai žalingi smegenims ir trukdyti kasdieniam gyvenimui.

Edinburgo universiteto psichiatrijos vadovas profesorius Andrew McIntoshas sakė, kad šis tyrimas pateikė „iki šiol stipriausius įrodymus, leidžiančius manyti, kad tolesni, didesni ir ilgesni atsitiktinių imčių psichodelinių preparatų tyrimai yra reikšmingi“.

„Psilocibinas kada nors gali būti potenciali alternatyva antidepresantams, kurie buvo skiriami dešimtmečius“, – pridūrė jis.

Tačiau kiti ekspertai pažymi, kad tyrimo metu teigiamas šių vaistų poveikis pradėjo nykti po 12 savaičių.

„Depresija gali būti ilgalaikė problema ir turėtų būti naudojami daug ilgesni stebėjimo laikotarpiai nei 12 savaičių“, – sakė daktaras Ravi Dasas iš Londono universiteto koledžo.

Netrukus prasidės didesnis tyrimas, kurio metu bus tiriama, kiek dozių vaisto reikia, kad depresija nepasikartotų. Mokslininkai teigia, kad gali praeiti net treji metai, kol vaistas bus įregistruotas.