Specialistai perspėja besimėgaujančius maudynėmis: įšilusiame vandenyje suaktyvėjo pavojingi gyviai

Specialistai perspėja besimėgaujančius maudynėmis: įšilusiame vandenyje suaktyvėjo pavojingi gyviai
Lietuva
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Metelių regioninis parkas

Per praėjusią savaitę Dusios ežero vanduo įkaito ir penktadienį ryte temperatūra pasiekė 25,1 °C. Panaši Dusios ežero vandens temperatūra buvo fiksuota pernai liepos 17 dieną. Vandenyje plūduriuoja tik nedidelis dumblių kiekis.

Smėlėtos Dusios ežero pakrantės, lėtas gilėjimas ir skaidrus vanduo - atrodytų svajonių ežeras. Tačiau yra vienas riebus “BET”, kuris Dusios ežerą išmeta iš svajonių ežerų sąrašo viršutinių pozicijų. 
Dusios ežero dugne snaudžia agresyvūs „dusinukai“. Susidūrimas su šiais gyviais gali baigtis gausybe niežtinčių spuogų ant kojų, rankų ir kitų kūno dalių, todėl  šį tekstą privalo perskaityti kiekvienas Dusios ežero poilsiautojas. Šis plika akimi nematomas smulkus gyvis moksliškai vadinamas cerkarijomis arba šistosomų lervomis, o sukeliamas sveikatos sutrikimas - cerkariniu dermatitu.  Ankstesniais metais cerkarijos  suaktyvėdavo  liepos viduryje ir būdavo aktyvios nuo dviejų iki keturių savaičių, kol laikydavosi labai karšti orai be stipresnio vėjo. Cerkarijos aktyvios ne visose Dusios ežero priekrantėse ir “sukandžioja“ ne visus besimaudančiuosius. 
Šiais 2022 metais cerkarijos jau “sukandžiojo” keletą vaikų ir jautresnių suaugusiųjų, kurie maudėsi pietinėje Dusios ežero dalyje tarp turistinių namelių ant ratų  miestelio ir Kryžių šventovės.  Nusiskundimų dėl maudynių prie lankytojų centro negavome. Cerkarijos pasirenka tik riebesnės odos poilsiautojus. Įtariame, kad cerkarijos mėgsta ir kremą nuo saulės naudojančius poilsiautojus.
Yra keletas patarimų, kurių laikantis galima sumažinti tikimybę, kad jus paveiks cerkarijos. 
1. Reikia stengtis kuo trumpiau kontaktuoti su cerkarijų gausiu vandeniu ar rinktis kitą vandens telkinį  
2. Prieš maudantis stengtis sumažinti odos riebumą. Prieš atvažiuojant prie vandens telkinio, namie nusimaudyti su muilu arba prie vandens telkinio odą išsitepti spirito turinčiu skysčiu;
2.Išlipus iš vandens neleisti vandeniui nudžiūti savaime, o tvirtais judesiais nusišluostyti rankšluosčiu.
Bėt jeigu po maudynių Dusios ežere nepavyktų išvengti išbėrimų ant kūno, primename, kad niežulį padeda numalšinti vaistai nuo alergijos. Vaistai vartojami po nemalonių simptomų atsiradimo, bet ne  prieš maudymąsi.
Mėgaukitės vasara, bet būkite atsargūs.

Redakcija rekomenduoja