PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 12 d. 16:34

Specialistai Norvegijoje sėmėsi pagalbos vaikui ir šeimai patirties

Švenčionys

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


2714

Siekdama susipažinti su Norvegijoje plačiai taikoma Ankstyvosios intervencijos metodika dirbant su rizikos šeimomis ir vaikais, Lietuvos specialistų delegacija 2017 m. gegužės 2-5 dienomis viešėjo Norvegijoje.

Šį vizitą, įgyvendindama projektą "Vaiko teisių užtikrinimo ir pagalbos vaikui ir jo šeimai stiprinimas Lietuvos savivaldybėse: Ankstyvosios intervencijos modelis“, organizavo Lietuvos savivaldybių asociacija. Iš viso semtis patirties vyko 15 specialistų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, šalies nevyriausybinių organizacijų ir savivaldybių. Tarp jų – ir Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Eglė Jakštaitė-Rouda.

„Lietuvoje vykdant vaikų globos namų pertvarką, svarbu sukurti kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai ir vaikui sistemą, kuri sudarytų sąlygas suteikti atitinkamą pagalbą, paramą ar paslaugas bet kuriai šeimai ir joje augantiems vaikams. Organizuojant pagalbą šeimoms, bendradarbiavimas su kitų šalių atstovais ir jų gerosios patirties perėmimas yra labai naudingas“, – sako Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Anot E. Jakštaitės-Rouda, vizito metu specialistams buvo pristatyta Norvegijos vaiko teisių apsaugos įstatyminė bazė, savivaldybių atsakomybė užtikrinant vaiko teisių apsaugą ir pagalbos šeimai ir vaikui organizavimą, pristatyti taikomi konkretūs darbo su rizikos šeimomis bei probleminio elgesio vaikais metodai. Svečiams buvo sudaryta galimybė apsilankyti pagalbą vaikui ir šeimai teikiančiuose bei globėjų rengimo centruose ir susipažinti su jų veikla.

„Norvegijoje gyvena 5,2 mln. gyventojų, iš jų apie 1,1 mln. vaikų. Šalies vyriausybės prioritetas yra užtikrinti vaikų saugumą, nepriklausomai nuo statuso ir pilietybės, padėti vaikui augti ir vystytis šeimoje. Pagalbos ir saugumo užtikrinimo funkcija pavesta Vaiko teisių apsaugos tarnybai, kuri yra nepriklausoma institucija ir veikia savivaldos lygmenyje. Ji atsakinga už pagalbos priemonių vaikui ir šeimai parinkimą. Vadovaujantis šalies teisės aktais, Vaiko teisių apsaugos tarnyba įsikiša, jei tėvai nesugeba tinkamai pasirūpinti vaiku, vaikas patiria smurtą ar prievartą“, – Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistemą apžvelgia E. Jakštaitė-Rouda.

Anot Socialinės paramos skyriaus vedėjos, vidutiniškai per metus įvairi pagalba suteikiama 53 tūkst. asmenų.

„Pagalbos priemones sudaro patarimai tėvams, konsultavimas, pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymas, šeimos lankymas namuose, finansinės ir kitos prevencinės priemonės, kraštutiniu atveju vaikas atskiriamas nuo šeimos ir apgyvendinamas globėjų šeimoje. Tokiais atvejais vaiko gerovė yra svarbesnė nei tėvų interesai. Sprendimą dėl pagalbos priemonių taikymo priima Vaiko teisių apsaugos tarnyba, o dėl vaiko globos – Apskrities komisija, kurią sudaro 3 asmenys: teisėjas, psichologas arba psichiatras ir visuomenės atstovas. Iš viso Norvegijoje veikia 12 Apskrities komisijų, kurios yra nepriklausomos. Vaiko globos bylose tėvai ir vaikai turi teisę į nemokamą teisinę pagalbą, kviesti liudininkus, apskųsti sprendimą. Tėvų globos panaikinimas visada yra kraštutinė priemonė, pirmiausiai skiriama pagalba, kad vaikai ir tėvai galėtų gyventi kartu. Kai nepadeda patarimai ir įgūdžių ugdymas namuose, skiriamos specialistų paslaugos šeimos ir vaiko centruose“, – pasakoja E. Jakštaitė-Rouda.

Anot specialistės, gyventi šeimos centre – didelis iššūkis šeimai, todėl reikalinga pagarba ir atviras dialogas, būtina šeimai suteikti pakankamai žinių ir, be abejo, saugumo jausmą.
„Lankydamiesi tokiame centre metu išsamiai susipažinome su jo veikla, darbo su šeima organizavimu bei jo metodais. Ši patirtis bus labai naudinga kuriant ir plėtojant ankstyvosios intervencijos priemones ir organizuojant pagalbą rizikos šeimoms Lietuvoje“, – apibendrina Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Švenčionių rajono savivaldybės informacija ir nuotraukos