Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Lina KovalevskienėŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė
Popietėje savo mintimis pasidalijo žurnalistas Vytautas Kvietkauskas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai Vytenis Andriukaitis ir Justas Paleckis, leidėjas Rimantas Petras Kareckas, dailininkai Jonas Varnas ir Kęstutis Šiaulytis. Atvyko ir Ignalinos rajono savivaldybės atstovai, šiltus sveikinimus ir gimtojo krašto dovanas perdavė meras Laimutis Ragaišis, sveikino Seimo narys Gintautas Kindurys. Liaudiškas melodijas ir skambias dainas jubiliatui skyrė Ignalinos rajono kultūros centro kapela „Ringė“ (vad. Frančiška Skačkauskienė). Skaitykloje surengtos Č. Juršėno sukakčiai skirtos jo asmenybę ir parlamentarizmo veiklą pristatančios parodos. Renginį moderavo politologas, Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyriaus vedėjas Alvidas Lukošaitis.
Lietuvoje turbūt sunku būtų surasti žmogų, kuris nieko nežinotų apie Česlovą Juršėną. Jo išskirtinei asmenybei apibūdinti nepakanka nei kelių, nei keliolikos žodžių. Taip, jis visiems žinomas politikas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs Seimo Pirmininkas, Seimo Pirmininko pavaduotojas, gal ne visiems žinomas kaip žurnalistas, derybininkas, šachmatininkas, Ignalinos ir Švenčionių rajonų garbės pilietis. Č. Juršėnas gausiai pagerbtas įvairiais apdovanojimais, o gegužės 18 d. jam įteikta Aleksandro Stulginskio žvaigždė. Šiuo aukščiausiu Seimo apdovanojimu įvertinti politiko nuopelnai puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas. Nuoširdžiai ir kūrybingai piešiant asmenybės portretą, daug svarbesni pasirodė ir akcentuoti buvo kokybiniai momentai.
Pirmiausia pastebėta, kad Č. Juršėnas niekada neprarado tikėjimo tolerancija ir demokratija, buvo ir tebėra parlamentinės demokratijos kūrėjas, puoselėtojas. Dažnai jis vadinamas Seimo džentelmenu, labai aukštai pakėlusiu politiko kultūros kartelę, o A. Lukošaitis dar pridėjo ir lig šiol negirdėtą – politikos amortizatoriaus – apibūdinimą. Taip pat pastebėti jau simboliu tapę akiniai – žinių, skaitymo, išmanymo, žinojimo ženklas, o šypsena – tolerancijos, gero humoro, mokėjimo pasijuokti ir iš savęs žinutė.
Žurnalistas Vytautas Kvietkauskas apžvelgė Č. Juršėno žurnalistinį kelią. Nuo darbo „Tiesos“ laikraštyje iki tarptautinių klausimų apžvalgininko Lietuvos radijuje, laidų vedėjo ir komentatoriaus, vėliau informacinių laidų vyriausiojo redaktoriaus, Panoramos kūrėjo Lietuvos televizijoje. Prasidėjus Atgimimui, 1989-1989 m., Lietuvos televizijoje vedė pirmąsias „Atgimimo bangos“ ir kitas aktualijų laidas. Įsteigus Vyriausybės informacijos atstovo pareigybę tapo pirmuoju atgimstančios Lietuvos valdžios atstovu spaudai. 1990 m. buvo atsakingas už Vyriausybės ryšius su Aukščiausiąja taryba. Iki šiol Č. Juršėnas yra Lietuvos žurnalistų sąjungos narys. Renginyje dalyvavęs šios sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius jam įteikė medalį „Už nuopelnus žurnalistikai“ ir pastebėjo labai retą tarp politikų išsaugotą ištikimybę žurnalistikai. „Taip, 1996 m. mes iš tikrųjų priėmėm europinio lygio žurnalistikai skirtus įstatymus“, – dėkodamas už malonų apdovanojimą sakė Č. Juršėnas.
Signataras, diplomatas Justas Vincas Paleckis juokais priekaištavo bičiuliui už jo konservatyvizmą, kuris jį daro abejotinai panašų į konservatorius. Savo knygą rašė ranka, turi mėgstamą restoraną ir niekur kitur jo nepakviesi ir t.t. Pasakota apie kruopštumą, precizišką faktų pateikimą, enciklopedisto talentą, kelių kalbų mokėjimą, kas padėjo nuo jaunystės gilintis į užsienio spaudą. Č. Juršėnas lygintas su kraštiečiu Augustinu Valdemaru. Abu jie, kaip sakė V. Andriukaitis, tarsi du skirtingi poliai politikos padangėje – parlamentarizmo gynėjas ir diktatūros šalininkas. Prisimintos ir Č. Juršėno atstovautos ir laimėtos bylos Konstituciniame teisme. Ir visgi pats aukščiausias titulas – žmoniškumo, kaip pasakota, dar jaunystėje nusipelnytas kantriai ir su meile padedant aklam studijų draugui, tampus jo akimis ir geruoju vedliu.
Dailininkas karikatūristas grafikas Jonas Varnas dideliu politiko nuopelnu laiko jo humoro jausmą ir išsaugotą sienelę su šimtais karikatūrų: „taip buvo sukurta ne raudų, o juoko ir džiaugsmo siena“. Juk juokingų dalykų politikoje yra daugiau nei reikia, o didžiausios kvailystės daromos rimtais veidais.
Tai Č. Juršėnas puikiai suprato ir supranta.
„Taip greitai bėga laikas, o jūs nesikeičiate nei savo būdu, nei išvaizda...“, – sveikindamas kraštietį sakė Seimo narys ignalinietis Gintautas Kindurys, pasakojęs, kokį įspūdį jam pirmąkart besilankant Lenkijoje padarė tuomet Seimo pirmininko pavaduotojo Č. Juršėno lietuviškai ir lenkiškai pasakyta šventinė kalba. Ignalinos rajono savivaldybės meras L. Ragaišis pasakojo apie savo jaunystę, kai vis ką nors išgirsdavo ar perskaitydavo apie iš Ignalinos kilusį žinomą žmogų, kai pamatydavo jo automobilį kaimynystėje, prie mokytojos A. Kruopytės namų, ir tik vėliau suvokė tų lankymų gražią prasmę.
„Esate elito klasės politikas. Tokio lygio politinės kultūros dabar tiesiog nėra. Niekada neturėjote ir nekėlėte jokių asmeninių interesų. Mums esate tikras mokytojas. Ignalinoje jūsų yra labai daug...“, – kalbėjo meras ir garbiam kraštiečiui linkėjo stiprios sveikatos, ilgų ir veiklių gyvenimo metų. Kartu su savivaldybės tarybos nare Marijona Lukaševičiene meras perdavė dovanas, priminsiančias gimtinės kvapus ir skonius: žolelių arbatos, medaus, naminės duonos, sūrio.
Išklausęs jam skirtas dainas ir sugiedotą „Ilgiausių metų“, jubiliatas labai nuoširdžiai padėkojo už visus prisiminimus, jam išsakytus sveikinimus, tokį gražų pagerbimą ir sąmojingą renginio vedimą. Žinoma, pastebėjo, kad reikėjo daugiau kritikos, ne vien pagyrų. Renginyje užsiminta ir apie jo neseniai išleistą knygą „Nenuobodaus gyvenimo mozaika". Nors autorius sakė jos dar nedalijantis, tačiau Ignalinos merui būtinai norėjo vieną padovanoti. Ignaliniečius jis kviečia į knygos pristatymą birželio 8 dieną.
Na, o dailininkas karikatūristas Kęstutis Kazys Šiaulytis viso renginio metu nuolat piešė draugiškus šaržus. Renginio pabaigoje visiems kalbėjusiems juos išdalijo, taip nustebindamas ir pradžiugindamas. Česlovas Juršėnas su karikatūristais turėjo ką smagaus prisiminti.