PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Spalio 10 d. 16:54

Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Psichiatrijos klinikos pacientai surengė šventę

Šiauliai

Psichikos liga įveikiama lengviau, kai pacientai imasi kūrybinių darbų, įvairiausių terapijų ir užsiėmimų, kurie padeda greičiau pasveikti ir grįžti į visavertį gyvenimą.

Zita KatkienėŠaltinis: Etaplius.lt


280285

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos pacientai nusprendė savarankiškai paminėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, kuria tradiciškai baigiamas ir kasmetinis Atviros psichiatrijos mėnuo (APM), prasidedantis rugsėjo 10-tąją, kai minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ligoninės personalas palaiko ir skatina pacientų iniciatyvas, juos drąsina ir APM paskelbtos temos „Psichikos sutrikimai nebėra kliūtis dirbti“ bei „Psichikos sveikata yra visuotinė žmogaus teisė“, kurių dėka kuriama draugiškesnė, atviresnė ir humaniškesnė visuomenė, o psichikos sveikata – vis labiau matoma, vertinama, išsivadavusi iš mitų ir prietarų sritis.

Šventė, skatinusi savarankiškumą

Į Pasaulinei psichikos sveikatos dienai skirtą šventę rinkosi Dienos stacionaro pacientai, klinikos darbuotojai, vadovai. Būsimosios Psichikos sveikatos slaugytojos, Šiaulių kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto IV kurso studentės, atliekančios praktiką klinikoje, taip pat ruošėsi šiai šventei: kepė obuolių pyragą, rengė užduotis šventės dalyviams.

Būsimoji psichikos sveikatos slaugytoja Dominyka, kaip ir kitos penkios Dienos stacionare praktiką atliekančios studentės, džiaugėsi šventiška ir šilta šventės nuotaika, kurią sukūrė patys pacientai, dainuodami dainas, skaitydami eiles, patys ruošdami vaišių stalą, piešdami slaugytojoms padėkos plakatą. Praktikantės pakvietė šventės dalyvius pažaisti žaidimų, kurių metu buvo sprendžiamos ir psichologinės problemos, atliekami kvėpavimo pratimai, padedantys nusiraminti. Šventei baigiantis kiekvienas šventės dalyvis galėjo išsitraukti palinkėjimą, kurį perskaitys namie.

„Studijuojant psichikos sveikatos slaugą mokomės apie psichikos sveikatos sutrikimus, apie galimybes padėti žmogui ne tik pasveikti, bet ir grįžti į visavertį gyvenimą“, - sako būsimoji slaugytoja Dominyka ir džiaugiasi, kad ne vienas šventėje dalyvavęs psichikos liga sergantis žmogus yra dirbantis bei gyvenantis visavertį gyvenimą.

Psichikos sutrikimas – ne kliūtis

PSO paskelbė, kad 2023-ųjų metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema yra ,,Psichikos sveikata yra visuotinė žmogaus teisė". Ši tema jungia ir skatina suprasti bei gerbti psichikos sveikatą kaip bet kurią kitą sveikatos sritį. Daugelis žmonių, turinčių psichikos sveikatos iššūkių, patiria žmogaus teisių pažeidimus. Todėl svarbu kurti supratingą visuomenę, kurioje nedominuoja psichikos sveikatos stigma ir kur kiekvienas žmogus gali jaustis palaikomas bei suprastas.

Gyvenusieji sovietiniu laikotarpiu prisimena, kad žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų, buvo neįmanoma dirbti. Keistai ar neįprastai besielgęs žmogus tapdavo nepatikimu, negalinčiu dirbti, vairuoti automobilio net ir tada, kai jo būklė pagerėja. Toks požiūris lėmė sergančiųjų diskriminaciją, visuomenėje įsišaknijusią psichikos ligų stigmą.
Per tris nepriklausomybės dešimtmečius apribojimai, susiję su darbu ir kitomis galimybėmis, pastebimai sumažėjo. Šiandien požiūris keičiasi, ką įrodo ir APM paskelbta tema „Psichikos sutrikimai nebėra kliūtis dirbti“.

Medicinos specialistų teigimu, normaliai dirbti trukdo ne psichikos ligos diagnozė. Blogiausia, kai psichikos liga negydoma, dėl ko blogėja žmogaus savijauta, darbingumas, kinta mąstymas, gebėjimas susikaupti, atlikti užduotis. Medikai ragina nedelsti, ir, pasijutus keistai, kreiptis į specialistus bei užkirsti kelią sutrikusios psichikos sveikatos keliamoms problemoms.

Šiandien psichikos sveikatos sutrikimas gali trukdyti pagal pasirinktą profesiją, bet ne visada. Tik sveikatos sutrikimo periodu tenka nutraukti įprastą veiklą. Todėl labai svarbu neleisti sveikatos problemoms nulemti savo gyvenimo, bet įveikti ligą.

Medikai įvardija nemažai susirgimų, kurie netampa kliūtimi dirbti pagal turimą profesiją ar vairuoti automobilį. Įveikę lengvą ar vidutinio sunkumo depresiją, nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją, turintys nerimo sutrikimų bei kitų sutrikimų, gali dirbti medicinos srityje, teisėjais, advokatais, notarais, antstoliais, mokytojais bei gyventi visavertį gyvenimą.