PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Spalio 10 d. 06:15

Spa­lio 10-oji – Pa­sau­linė psi­chi­kos die­na

Lietuva

(Rawpixel.com)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


148239

Sta­bi­li emo­cinė ir dva­sinė būse­na, tei­gia­mas po­žiū­ris, ener­gi­ja ir šyp­se­na – ge­ros sa­vi­jau­tos ženk­lai. Pa­sau­linė psi­chi­kos die­na leid­žia mums stab­telė­ti ir pa­si­rūpin­ti tuo, ką galbūt kas­dien rūpes­čių ap­sup­ty­je pa­mirš­ta­me – sa­ve, sa­vo emo­cinę ir dva­sinę sa­vi­jautą.

Emocinės būklės sveikatai įtakos turi ne tik didelis stresas ir nerimas, įtakos gali turėti ir genai, paveldimumas, nedarbas bei skurdas, fizinė negalia.

Kaip suprasti, kad reikia sunerimti dėl psichinės sveikatos?

  • Fiziniai simptomai: kraujospūdžio svyravimai, virškinimo sutrikimai, apetito pokyčiai, svorio kitimas ir t. t.
  • Emociniai simptomai: įtampa, vidinis diskomfortas, bloga nuotaika ir t. t.
  • Pažinimo pokyčiai: dėmesio sutrikimai, pakitęs požiūris į aplinką ir save, prarandamos turėtos žinios, patirtis ir t. t.
  • Suvokimo pokyčiai: garsai ir kvapai, kurių nėra, išgyvenimai, neegzistuojantys realybėje, ir t. t.
  • Mąstymo pokyčiai: neįprastos ar klaidingos idėjos ir įsitikinimai, pašalinių jėgų poveikis, įsitikinimas, kad žmogus persekiojamas, nuodijamas, stebimas arba jis tapo neįprastai galingas, didingas ir t. t.
  • Elgesio pokyčiai: agresyvus ar keistas elgesys, nesuprantamas elgesys, pozos, grimasos, gestai ir t. t.

Pagalba jaučiant psichikos sutrikimus:

Žalingų įpročių atsisakymas: rūkymo, alkoholio, narkotinių medžiagų. Sveikas gyvenimo būdas: sveikatai palanki ir subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, aktyvus laisvalaikio leidimas. Tinkamas darbo ir poilsio režimas, gera miego kokybė.

Prisiminkite, kad nėra blogų ar gerų minčių, jos tiesiog yra. Priimkite viską ir pabandykite suprasti, kodėl tokios mintys ateina pas jus. Paanalizuokite, kodėl bloga mintis arba gera mintis dabar jūsų galvoje, kas turėjo įtakos jai atsirasti.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai pataria neužsisėdėti vietoje. Užsiimkite jums patinkančia veikla. Išeikite pasivaikščioti, pakvėpuokite grynu oru. Pasportuokite, paskambinkite draugui ar draugei, pasigaminkite vakarienei ką nors naujo, neišbandyto. Perskaitykite naują knygą ar bent kelis jos puslapius kasdien!

Šiaulių savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija