Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Visuomenės sveikatos specialistai toliau perspėja, kad Vilniuje dėl pasikeitusios ir nesklandžiai startavusios naujos atliekų išvežimo sistemos tikrai padaugės graužikų, šunų, kačiukų, tarakonų. Situacija, jų teigimu, kiek pagerėjusi, tačiau tik ten, kur žmonės kovoja už šiukšlių tvarkymą, pasitelkę specialistų ir žiniasklaidos pagalbą. Savivaldybės atstovai toliau tikina, kad nesklandumai neišeina už pereinamojo laikotarpio tolerancijos ribų.
Sostinės šiukšlių problema trečiadienį buvo aptariama Seime. Dėl atliekų tvarkymo sistemos pertvarkos Vilniaus mieste surengtas bendras Seimo Aplinkos apsaugos ir Sveikatos reikalų komitetų posėdis.
Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika sakė, kad atliekų tvarkymas yra savivaldybei deleguota funkcija, o Seime galima tik aiškintis susiklosčiusią padėtį, - kodėl pradėjus diegti dvinarę atliekų tvarkymo sistemą, kurią Vilnius įsivedė vėliausiai Lietuvoje, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras net perspėjo dėl pavojaus ir prašė sušaukti ekstremaliųjų sveikatai situacijų komisiją.
„Norime išgirsti, ar situacija valdoma, ar pavojaus žmonių sveikatai nebėra“, - kalbėjo K. Mažeika.
Vilniaus miesto savivaldybės administratoriaus direktoriaus pavaduotojas Julius Morkūnas teigė, kad savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) specialistai atliko patikrinimus Visuomenės sveikatos centro nurodytuose adresuose, ir atliekų esą beveik nerado.
„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nurodė keturis adresus, kuriuose galimai yra susidarę atliekos neva neišvežtos, dėl to buvo keliama ekstremalios situacijos galimybė. Tačiau patikrinus tuos adresus, dalyvaujant kartu VASA ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams, viskas rasta švariai, švariau ir būti negali, kai kur buvo kelios šiukšlės, bet nieko panašaus į ekstremalią situaciją“, - teigė J. Morkūnas.
VASA direktorius Rimantas Juknevičius sakė, kad į visus skundus buvo reaguojama, tikrinama situacija.
Atliekų išvežėjams, jo teigimu, buvo padedama, kad pereinamasis laikotarpis būtų sklandesnis.
„Šiokie tokie grafikų pakeitimai buvo. Tačiau pagal gyventojų prašymus nurodome vežėjams, kad jie keistų grafikus“, - tikino R. Juknevičius.
Tuo tarpu sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis tikino, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), skelbdamas pavojų, sureagavo tikrai adekvačiai, o gyventojų skundų srautas - didžiulis.
Centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sakė, kad išties užgriuvo tiesiog lavina skundų.
„Situacija kiek pagerėjusi, tačiau sutvarkyta daugiausia ten, kur gyventojai masiškai kreipėsi pagalbos, kvietėsi žiniasklaidos atstovus. Epidemiologinė situacija buvo ypač nepalanki. Mieste tikrai padaugės graužikų, šunų, kačiukų, tarakonų. Vakar specialistai lankėsi tam tikrose vietose: vienoje vietose, kur žmonės skundėsi, o už poros šimtų metrų - perpildyta“, - pasakojo R. Lingienė.
VASA direktorius tikino, kad ir pasiruošimo metu, ir pasirašius sutartis naujoji atliekų išvežimo sistema vykdyta esamu grafiku. Tačiau anksčiau esą 30 proc. gyventojų nedalyvavo atliekų išvežimo sistemoje, dėl to neva vežėjams padidėjo krūviai.
„Jeigu kažkuriam gyventojui netinka grafikas, jis gali kreiptis, ir jis bus pakoreguotas. Daugumai žmonių išliko tokie patys grafikai, pasikeitė - apie 30-čiai proc.“, - sakė R. Juknevičius.
Paklaustas, kokias gaus sąskaitas gyventojai už tokį atliekų išvežimą, R. Juknevičius sakė, kad dabar gyventojai mokės fiksuotus mokesčius, o tik kitais metais, jau pagal surinktus duomenis, bus mokama pagal naują sistemą.
ELTA primena, kad nuo gegužės 1 dienos Vilnius padalintas į penkias dalis. Šiaurinę, rytinę ir vakarinę zonas aptarnauja „Ecoservice“, centrinę - „VSA Vilnius“, pietuose dirba „Ekonovus“.
Pertvarka siekiama, kad būtų įgyvendintas principas „naudojasi visi, moka visi“. Kaip teigia sostinės savivaldybė, iki šiol maždaug trečdalis gyventojų naudojosi sistema nelegaliai, metė savo atliekas pas kaimynus ar mieste, tačiau už tai nemokėjo.
NVSC specialistai, atlikę patikrinimus, dėl pažeidimų gausos perspėjo, kad mieste gali tekti skelbti ekstremaliąją situaciją. Savivaldybė kategoriškai atmetė, kad situacija tokia rimta.
ELTA