Sostinėje vyksta medžių „surašymas“: gyventojai želdinių vietas ir būklę matys internete

Vilnius
S. Žiūros nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Vilniaus miesto savivaldybės inf.

Šią savaitę Vilniuje prasideda kasmetinė želdinių inventorizacija – surašomi mieste augantys medžiai, krūmai, įvertinama jų būklė. Šiemet pagrindiniai želdinių inventorizacijos darbai vyks Verkių ir Lazdynų seniūnijose, bus atnaujinti Žvėryno seniūnijos duomenys, o specialistų dėmesio gali sulaukti ne tik valstybinėje žemėje, bet ir privačiuose sklypuose augantys medžiai.

Už inventorizacijos duomenų surinkimą ir apdorojimą atsakingos bendrovės „Vilniaus planas“ GIS skyriaus vadovo Aurelijaus Deksnio teigimu, inventorizacija vyksta specialistams fiziškai vaikštant po miestą ir per mobiliąją aplikaciją suvedant informaciją tiesiai į duomenų bazę. Inventorizaciją atlikę Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos specialistai vizualiai apžiūri kiekvieną medį atskirai – vertinama želdinių būklė, aprašomi fiziniai parametrai, rekomenduojamos tvarkymo priemonės atsižvelgiant į surinktus duomenis bei augimvietės sąlygas. Inventorizacija atliekama pagal Aplinkos ministerijos įsakymo reikalavimus. 

„Atsižvelgiant į inventorizuojamų objektų savybes bei vietovę, vidutiniškai per dieną specialistas gali inventorizuoti apie 200 želdinių. Per 2–3 metus planuojama inventorizuoti apie 200 tūkstančių želdinių. Želdinių inventorizacijos metu kraštovaizdžio inžinieriai siūlo, kuriuos medžius genėti, kuriuos rekomenduojama kirsti dėl kritinės želdinio būklės ar gydyti“, – sako A. Deksnys.  

Inventorizacijos specialistų dėmesio sulaukia valstybinėje ir savivaldybių žemėje augantys želdiniai, kurių buvimo vieta ir kita informacija yra savivaldybės duomenų bazėje. Lauko darbų metu aptikti želdiniai, kurie nėra duomenų bazėje, į ją įtraukiami, jei atitinka šiuos kriterijus – kamieno skersmuo 130 cm aukštyje yra lygus arba didesnis nei 12 cm, o lianos, krūmai bei mažesnio skersmens naujai pasodinti želdiniai yra aukštesni negu 1,5 m ir/arba apima didesnį negu 3 kv. m plotą.

Vertintojų dėmesio gali sulaukti ir privačioje žemėje augantys želdiniai, jei jie priskiriami saugotiniems želdiniams, kurių kamieno skersmuo 130 cm aukštyje yra didesnis nei 20 cm. Tai, ar privačiame sklype augantys želdiniai yra saugotini galite detaliau pasitikrinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. patvirtintame nutarime Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, patvirtinimo.