PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Birželio 20 d. 16:30

Šokiruojanti lietuvio patirtis patekus į susišaudymą JAV – amerikiečių ginklų kultūra

Pasaulis

„Youtube“ stop kadrai, BNS/fotobankas nuotr.

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: Etaplius.LT


241863

Jungtinės Amerikos valstijos – šalis, kurios viduje ginklų skaičiuojama daugiau nei ji turi piliečių. Tyrimų grupės „Small Arms Survey“ duomenimis: 100 gyventojų tenka maždaug 121 šaunamasis ginklas, todėl JAV gyvena labiausiai ginkluoti civiliai pasaulyje. Toks žmonių apsiginklavimas praverstų šalį užpuolus priešams, tačiau masiniai susišaudymai kyla valstybės viduje.

Seniau „galimybių žeme“ laikyta šalis dabar turi rimtų vidaus saugumo problemų. Su Etaplius.lt žurnalistais kalbėjęs Andrius ne kartą lankėsi JAV. Vyras teigia, kad tai šalis, į kuria norisi sugrįžti dėl kultūros, virtuvės, žmonių ir gamtos, tačiau jis neslepia – šalis turi trūkumų.

2015 metų vasara į susišaudymą JAV papuolęs lietuvis dalinosi savo išgyvenimais. Darbo reikalais lankydamasis Oklahomoje vyras sulaukė pasiūlymo atšvęsti JAV nepriklausomybės dieną (Liepos 4 d.) Teksaso sostinėje Austine. Daugumoje JAV valstijų visi barai ir naktiniai klubai užsidaro 2 val. nakties, todėl lietuvis su draugų kompanija vakarėlio tęsti grįžo į viešbutį „Omni hotel“.

Per plauką išvengė mirties

„Maždaug apie 4 ryto nusprendžiau grįžti į savo viešbutį „La quinta hotel“. Taigi liftu nusileidęs į pirmą aukštą, ramiu žingsniu ėjau link išėjimo ir nuo registratūros stalelio viešbučio darbuotoja man sakė: "Get back sir", tada pasižiūrėjau kairiau ir maždaug už 15 metrų pamačiau stovintį vyriškį ir besitaikantį į juos, tris darbuotojus stovinčius už registratūros stalelio ir bandančius jį nuraminti“, – pasakojo Andrius.

Paklausęs darbuotojų vyras grįžo prie lifto ir pakilo pas savo draugus. Tačiau smalsumo vedama kompanija norėjo viską pamatyti savo akimis, todėl nusprendė įvykius stebėti pro lifto stiklines sienas.

„Bėgant link lifto išgirdome labai daug šūvių, iš lifto matėme, taktiškai judančius, žemai pasilenkusius policininkus, kai pamatėme, kad situacija kažkiek aprimo, nusileidome į pirmąjį aukštą, mus pasitiko pareigūnai. Mano draugas pasakė, kad aš ėjau holu ir mačiau kaip vyriškis taikėsi ginklu, policininkas užsirašė mano duomenis ir paprašė mane eiti kartu su juo prie kitų įvykio liudininkų. Eidamas pro registracijos stalelį mačiau kraujo klane gulintį vyriškį“, – tęsė Andrius.

Vyras turėjo progą padėkoti registratūros darbuotojams, kad sugrąžino jį link lifto. Tačiau paaiškėjo, kad ne visi žmonės klausė nurodymų.

„Jie sakė, kad taip pat perspėjo taksi vairuotoją, bet šis nepaklausęs ar neišgirdęs jų užėjo į viešbutį ir buvo nušautas ginkluoto vyriškio“, – įvykių eigą pasakojo vyriškis.

Kaip paaiškėjo vėliau, susišaudymas kilo dėl to, kad vyras demonstratyviai nešiojo savo ginklą ir registratūros darbuotojams teko jį įspėti. Susierzinęs vyriškis, po įspėjimų, pradėjo taikytis į žmones.

Įvykio liudininkai po šaudynių buvo nugabenti į nuovadą. Ten bandydami padėti žmonėms valdyti patirtą šoką, dirbo psichologai. Andrius pasakojo, kad po kelių dienų su juo dar susisiekė psichologai, kurie teiravosi dėl jo emocinės būklės.

Freepik.com nuotr.

Šaunamasis ginklas – teisė ginti save

Tam, kad šalyje būtų pakeista ginklų išdavimo tvarka, politikams reikia nueiti ilgą kelią. JAV konstitucijos antroji pataisa sako, kad tai žmonių teisė turėti ginklus ir esant reikalui ginti savo laisvę. Tam, kad masinės šaudynės liautųsi, kongresui tektų keisti konstituciją.

„Kodėl valdantieji nesiima veiksmų gali būti įvairių priežasčių, dalis politikų gali manyti, kad tai yra demokratijos dalis ir žmonių teisė ginti save, kiti gali tai matyti, kaip ginklų pramonės klestėjimą ir papildomus pinigus į JAV biudžetą“, – svarsto Andrius.

Vyras teigia nepritariantis, JAV ginklų politikai, nes Šalis turi modernią Armiją, taip pat policiją. Todėl piliečiams nereiktų tūrėti ginklų savigynai.

„Tai yra valstybės atsakomybė ir reikalas ginti šalies piliečių laisvę“, – pridūrė vyras.

Amerikiečiai tvarka nesiskundžia

Tačiau dažnai įvykstantys susišaudymai, per kuriuos neretai nukenčia ir vaikų ugdymo įstaigos, didesnį susirūpinimą kelia europiečiams nei patiems amerikiečiams.

Su amerikiečių kultūra gerai susipažinęs Andrius sako, kad jo sutikti JAV gyventojai teigiamai vertiną savo ginklų politiką.

„Teko lankytis pas vieną draugą Pietų Karolinoje. Užėjus į jo kambarį, jis patikrino ir parodė savo ginklus. Jis turėjo 4 ginklus, ginklai nebuvo uždaryti jokiame seife, pistoletai buvo dėžutėse, šoviniai mėtėsi kaip sąvaržėlės stalčiuose, o „Winchester 1300“ tiesiog buvo padėtas spintoje. Aš paklausiau, ar tiesiog taip laikai ginklus? Jis atsakė: taip visi laiko, šioje valstijoje vidutiniškai 4 ginklai per namą“, – savo patirtimi besidalinantis Andrius teigė, kad tai ne išskirtinis atvejis.

„Oklahomoje teko lankytis pas vieną šeimyną, kai kalbėjome apie saugumą, tai norėjau parodyti savo žinias, kad turbūt kiekviename name yra apie 4 ginklus. Jie man atsakė, kad galbūt tu juokauji, turbūt apie 30 ginklų per namą. Taip pat sakė, kad su sūnumi važiuodami į parduotuvę pirkti pieno pamatė ginklų reklamą ir sustojo, tad grįžo namo nusipirkę naują ginklą ir visai pamiršę apie pieną“, – šokiruojančiomis patirtimis toliau dalinosi vyras.

„Youtube“ stop kadras.

Viešai demonstruojami ginklai

Oklahomos valstijoje galima vaikščioti viešoje vietoje su ginklu, laikant jį dėkle, matomoje vietoje. Lietuvis Andrius sako, kad amerikiečiai prieina pabendrauti ir patys demonstruoja savo ginklus.

„Kartą vienas išgirdęs mus kalbant kita kalba prisėdo ir paklausė iš kur mes esame, pasakėme, kad iš Lietuvos, tada jis papasakojo, kad kartą lankėsi Lietuvoje, pasikalbėjome apie kultūrų skirtumus. Jis su savimi turėjo gražų, blizgų revolverį, mes paklausėme, kodėl jį nešiojasi su savimi. Jis atsakė, kad dėl saugumo ir jam tiesiog tai patinka. Parodęs jį mums, jis pasiūlė mus pasikviesti į šaudymus, mes su draugais atsisakėme“, – dalinosi Andrius.

Masinėse šiaudynėse JAV kasmet miršta tūkstančiai amerikiečių. Praėjusiais metais dėl ginklų šalis neteko virš 45 tūkst. gyventojų, o įpusėjus 2022 m. šis skaičius jau siekia virš 24 tūkst. mirčių.

Amerikiečiai, protestuojantys prieš laisvus ginklų įstatymus, atsitrenkia į sieną. Įsisenėjusią problemą spręsti sunku, nes gyventojai prie nelaimių priprato. Su Etaplius.lt žurnalistais kalbėjęs Andrius sako, kad dauguma gyventojų sutinka su tuo, jog ginklų atsisakyti reiktų, tačiau nei vienas iš jų nenori būti pirmuoju atsisakiusiuoju.

Freepik.com nuotr.