PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Spalio 29 d. 11:06

Socialines įstaigas pasiekė menininkų kurti šviestuvai

Šiauliai

Nuotr. aut.: Remigijus Ruokis (Šeimų namuose), VšĮ Motinos Teresės šeimų namų darbuotojo Valento, Giedrė Brazlauskaitė (Vaido Žvirblio kaukė), Audronis Rutkauskas (Lauros Guokės akys)

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.lt


58189

Mininis-socialinis projektas KILOWAC vyko š.m. rugpjūčio 20-26 d. kartu su „Šiaulių naktys“ programa. Bet atgarsiai dar jaučiami iki šiol. Vėsų rudenį projekto metu kurti šviečiantys objektai pagaliau atrado savo namus įvairiose socialinėse įstaigose, kuriose skleis šilumą bei šviesą ten besilankantiems žmonėms.


Foto galerija:

5bd6ccf37fe9a.jpg
5bd6ccf6c31a5.jpg
5bd6ccf4de780.jpg
5bd6ccf7c01da.jpg
5bd6ccf9b15d1.jpg
5bd6ccf97cd5b.jpg
5bd6ccfac3387.jpg
5bd6ccfac3fc3.jpg

Išminties šviesa džiugins senjorus

Profesionalaus dalininko V. Žvirblio kurta šviečianti kaukė nukeliavo į Šiaulių paliatyvios pagalbos ir slaugos centrą „Prasmė“. Kaip teigia viena iš projekto koordinatorių Giedrė Brazlauskaitė, darbas atrado savo vietą. Pats autorius minėjo, kad vieta parinkta labai tikslingai ir prasmingai, nes jo kurtas darbas simbolizuoja išminties šviesą. Tai labai susiję su vyresnių žmonių ramybe bei jų skleidžiama išmintimi.

V. Žvirblio kurta kaukė yra monumentalus, išgrynintų formų kūrinys ir kaip pati išmintis, be jokių papildomų, nereikalingų, dėmesį blaškančių detalių. Darbo perkėlimo metu dalyvavęs autorius susitiko su globos namų gyventojais ir papasakojo kūrinio atsiradimo istoriją, supažindino visus su kūrybine technika. Namų gyventojai džiaugėsi, kad jų salę papuošė įdomus menininko kūrinys.

Kitomis akimis žvelgs į pasaulį

Šiauliuose puikiai žinoma profesionali menininkė Laura Guokė ir elektroninių ryšių paslaugų kompanijos „SPLIUS“ atstovai neseniai vyko į Šiaulių specialiojo ugdymo centrą, kur bendruomenei buvo įteiktas kūrinys „Kitomis akimis“. „SPLIUS“ yra kasmetiniai ir vieni didžiausių „Šiaulių naktų“ rėmėjai bei partneriai.

Meninkė sako, kad pats projektas ir kūrybinės dirbtuvės buvo ypatingos, nes išsiskyrė tuo, kad viskas buvo itin gerai suorganizuota. Kurti Šiauliuose L. Guokei taip pat patiko, mat penkerius metus ji čia jau yra kūrybiškai rezidavusi. Dalyvauti projekte menininkė sutiko dar ir dėl gilios prasmės. „Svarbiausia priežastis, kad sukurti objektai iškeliauja tiems, kam jie yra reikalingi“, - ETAPLIUS portalui sakė menininkė.

Šiaulių specialiojo ugdymo centrui iškeliavo tik pusė projekto – pavadinimas „Kitomis akimis“ atskleidžia, kad tų akių buvo ne viena. Laura Guokė sako, kad akis įprasminti pasirinko ne atsitiktinai.

„Pagrindiniu simboliu pasirinktos žmogaus akys, nes tai mūsų langas į pasaulį. Per jas suvokiame mus supančius horizontus. Tai ir mūsų sielos veidrodis. Taip pat objektas turi ryškią analogiją su baltiška saule. Na, ir „Kitomis akimis“, nes norėjau paskatinti žiūrovą prisiminti ir pamatyti tai, ką mes dažnai beprotiškai skubėdami pamirštame“, - atskleidžia Laura Guokė.

Būtent šiai bendruomenei padovanoti įvairiomis spalvomis mirgančią akį pasiūlė „SPLIUS“ darbuotoja. „Pasirinkome šią vietą, nes ją mums pasiūlė viena iš mūsų kolegių. Ji buvo aplankiusi šiuos vaikučius. Mes galvojame, kad būtent vaikai žvelgia į gyvenimą kitomis akimis. Jos yra atviros pasauliui, nuoširdžios ir ši vieta darbui yra tiesiog ideali“, - mano „SPLIUS“ marketingo direktorė Inga Karickienė.

Tokia dovana sužavėti ir specialiojo ugdymo centro darbuotojai. Šiuo metu čia ugdomi 31 vaikas ikimokykliniame skyriuje, 120 mokyklinukų bei 23 žmonės lankosi suaugusių dienos centro grupėje. Įstaigą lanko labai daug vaikų, turinčių autizmo sindromą, tad kūrinys „Kitomis akimis“ taps pramoga ir terapija jiems.

„Galvojame, kad tas darbas padės vaikams nusiraminti. Šviesos terapija visada buvo nusiraminimo įrankis, todėl labai džiaugiamės galėdami priimti Lauros darbelį“, - ETAPLIUS portalui sakė specialiojo ugdymo centro direktoriaus pavaduotoja Elona Kšenevičienė.

Šviesa šeimų namuose

Net dviejų menininkų Peeter Krosmann bei Medos Norbutaitės kurti šviestuvai pateko į VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“. Šeimų namai buvo įsteigti 2012 m. gegužės 10 d., juos įsteigė Labdaros ir paramos fondas „Vilties kalnas“.

Namai globoja tuos, kuriems pagalbos šiuo metu reikia labiausiai – pavienius asmenis bei šeimas, kuriose nors vienas iš tėvų arba abu tėvai yra augę globos namuose, turi negalią, gauna mažas pajamas, kartais priklauso socialinės rizikos grupei. Bendruomenei šiuo metu priklauso apie 200 žmonių

Kaip „Šiaulių naktims“ sakė namų įkūrėja Regina Zabelienė, šviestuvai labai pagyvino erdves ir suteikė nuostabios šviesos. „Didelis džiaugsmas, labai gera, sunku išreikšti žodžiais. Buvo puiki erdvė, dabar ji tapo dar gražesnė“, - džiaugėsi R. Zabelienė.

Pasak jos, tokios socialinės akcijos bei projektai neša gėrį ir tokių projektų reikėtų daugiau. „Kuo daugiau tokių akcijų, tuo gražesnis pasaulis. Kai darai kitam gera, pačiam darai. Pačiam džiaugsmas kyla, duoda atpildą“, - kalbėjo pašnekovė.

Menininkai išėjo iš komforto zonos

Projekto metu būrys profesionalių menininkų, kuruojamų dizainerės Evelinos Liaugaudaitės, kūrė įvairius šviečiančius objektus. Medžiagas ir technologijas tiekė „Artilux“, „Lemona“, rėmėjai ir partneriai „Splius“. Į projekto dirbtuves buvo pakviesti šie menininkai: Miglė Kosinskaitė, Peeter Krosmann, Andrius Miežis, Laura Guokė, Audrius Gražys, Meda Norbutaitė. Taip pat veikė ir laisvosios kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvo Vaidas Žvirblis, Adomas Žudys ir kiti.

Kaip „Šiaulių naktims“ tada sakė vienas iš dalyvių A. Miežis, toks projektas patraukė kitokiu požiūriu ir privertė išeiti iš komforto zonos. „Esame buvę Šiauliuose tapybos pleneruose. Bet tai atsibosta. Tapai namuose, tada išvyksti tapyti kažkur kitur. Šis projektas kitoks, tenka išeiti iš savo komforto zonos, dirbti su kitokia technika nei įprastai“, - komentavo A. Miežis.

„Šiaulių naktų“ inf.