REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 14 d. 16:47

Sniegui padengus visą šalį, paukščių lesyklėlės tampa populiaria dovana. Ką reikėtų žinoti?

Lietuva

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: Etaplius.lt


253959

Už lango vyraujant žiemai, reikėtų prisiminti, kad gausus sniego sluoksnis padengė miškus ir miestus. Tokios oro sąlygos apsunkina paukščių išlikimo sąlygas. „Miške paukščiukams išgyventi kiek lengviau, tačiau miestuose – kita situacija. Lesalo suradimas tampa vis sudėtingesniu iššūkiu, paukščiai pradeda misti netinkamu maistu ir gali net žūti“, – sako paukščiais besirūpinančio verslo savininkas Aurimas Mardosa.

Šeimos hobis virto verslu

„Dainuojantis draugas“ tai šeimos hobis tapęs verslu. Jo savininkas Aurimas sako, kad visa šeima iš esmės myli gyvūniją, todėl idėja skleisti šį meilės paukščiams „virusą“ privalėjo materializuotis.

„Vienareikšmiškai, ji nebūtų išjudėjusi iš pirminio taško, jeigu ne visos šeimos įsitraukimas. Dainuojantį Draugą auginame kartu su žmona Dovile, broliu, tėčiu ir mama. Jau prisideda ir dvejų metukų dukra Ūla Meilė, kuriai didelis džiaugsmas yra kartu važiuoti į sandėlį ir prisidėti prie siuntų pakavimo“, – Etaplius.lt žurnalistams teigė Aurimas.

Šeima mano, kad padėdami paukščiams atiduodame savo duoklę gamtai: prisidedame prie paukščių populiacijos išlaikymo ir sukuriame galimybę ne tik jai augti, bet ir iš esmės palaikyti ekosistemą.

Kada tinkamiausias laikas pradėti lesinti paukščius?

Į šį klausimą vyras juokais atsako – tinkamiausias laikas yra tada, kai paukščiukai pradeda belsti į langus.

„Kadangi patys kabiname lesyklėles jau trečius metus, šiemet jie lesalo pradėjo ieškoti jau rudens viduryje, tačiau dar luktelėjome iki pirmųjų šalčių“, – patirtimi dalijasi Aurimas.

Šiuo klausimu tiek Lietuvos, tiek Europos lygmeniu nėra vieningos nuomonės. Lietuvoje labiau linkstama prie nuomonės, kad pradėti lesinti laukinius paukščius reikia tada, kai žemė įšąla ir yra paklojama sniegu.

O štai Europoje sklinda kalbos, kad jau artėjame link to, kad bus ne tik galima, bet ir būtina mažuosius paukščiukus lesinti ištisus metus: dėl žmogaus daromos įtakos gamtai ir mažėjančių naudingų maistinių medžiagų dirvožemyje.

Tad svarstant šalia namų kelti lesyklėlę svarbu įvertinti oro sąlygas ir paukščių galimybes patiems susirasti maisto jūsų aplinkoje. Taip pat – kokius paukščius planuojama lesinti.

Ar renkantis pašarą svarbu atsižvelgti į kaimynystėje esančias paukščių rūšis?

Visiems paukščiams geriausias lesalas yra neapdoroti grūdai ir sėklos, taukai ir riebalai.

„Nors mūsų parduodamas lesalas tiesiogiai orientuotas į smulkiuosius sparnuočius, tačiau lesyklėlėse sulaukiame ir genių, o norint lesinti vandens paukščius - geriau vietoj batono ir bandelių jiems nunešti biraus riebalų mišinio“, – dalijasi „Dainuojantis draugas“ įkūrėjas Aurimas.

Paukščiams lesinti netinka:

  • sūdytas, supelijęs, supuvęs ar surūgęs, parazitų pažeistas ar chemikalais apdorotas lesalas
  • juoda/ruginė duona
  • sūrūs lašiniai
  • citrusiniai vaisiai ir bananų žievės

Kaip į lesyklėlę pritraukti paukščius?

Aurimas Mardosa pabrėžia, kad visiems privalu įsivertinti, kokioje aplinkoje gyvenate ir kur planuojate kabinti lesyklėlę. Savo prekyboje šeima siūlo prie lango lipdomą lesyklėlę – stebėti, kaip joje maitinasi paukščiai yra tikras malonumas, tačiau ji netinka aukštai gyvenantiems asmenims.

„Tokia lesyklėlė dainuojančių draugų nesulaukė pas mūsų klientus, kurie gyvena 11-ame daugiaaukščio namo aukšte. Paukščiukams tiesiog per aukštai. Tad svarbu įsivertinti savo aplinką: 4-5 aukšto gyventojai sparnuotų svečių sulaukia“, – pasakoja vyras.

Svarbiausi žingsniai pirmą kartą pasikabinus lesyklėlę:

  • pasiūlyti dainuojantiems draugams kokybišką lesalą: mūsų puslapyje galima rasti jau paruoštų ir iškart į lesyklėles tinkamų dėti produktų.
  • apsišarvuoti kantrybe: paukščiai ne tik nėra įpratę, jie net nežino apie naują lesinimo vietą – duokite laiko jiems jas atrasti.
  • jei praėjus savaitei po “restorano” atidarymo nesulaukėte svečių, pamėginkite pabarstyti lesalo aplink lesyklėlę.
  • jei ir toliau paukščių nesulaukiate - pamėginkite pakeisti lesyklėlės vietą.

Paukščiams pavojingos lesyklėles – dažnai rankų darbo

Lietuvoje vis dar populiaru lesyklėles gamintis patiems. Tokios rankų darbo puošmenos neretai kenkia ne tik paukščiams, bet ir gamtai.

„Būtent „tetrapakinės“ lesyklėlės yra pavojingos – jos nepatogios paukščiams, gali lengvai nukristi. Taip pat išpjaustytos iš įvairių butelių: paukščiai gali susižeisti kojytes, bandydami įsikibti į ja“, – į problemą dėmesį atkreipė „Dainuojantis draugas“ savininkas.

Iš plastikinių butelių gaminamos lesyklėles kenkia ne tik paukščiams. Vienai plastiko pakuotei suirti prireikia net 500 metų. Tad jau po kelių savaičių joms nutrūkus nuo medžių šakų – plastikiniai buteliai tampa atliekomis.

„Medinės lesyklėlės – nesenstanti klasika, tačiau prastai paruoštas medis jau po pirmo sezono pradeda pūti, tad investuotos didelės sumos neatsispindi lesyklos išorėje: pradeda ne puošti, o priešingai - darkyti kiemo išvaizdą“ – sako A. Mardosa.

Dainuojančio Draugo lesyklėles atėjus šiltajam sezonui pakanka nuplauti, nusausinti, saugiai padėti ir kitą sezoną vėl iškelti - jos atrodo kaip naujos. Tie, kurie orientuoti į tvarumą, ilgaamžiškumą bei originalumą supranta, kad lesyklėlė, pagaminta iš perdirbtų tetrapakų yra tikrai geresnė paukščių lesinimo vieta nei tetrapakas, paverstas lesyklėle.

Puiki dovana draugui

Nors rūpintis lesyklėlėmis žmonės pradeda iškart temperatūrai nukritus žemiau nulio, paukščių sergėtojai pabrėžia, kad tam niekada nevėlu.

„Labai džiaugiamės, kad lesyklėlės ir pašaras dainuojantiems draugams tampa vis dažnesniu pasirinkimu dovanai. Neapkraudami papildomais daiktais namų žmonės ne tik pradžiugina artimuosius, bet ir skatina rūpinimąsi paukščiukais“, – teigia A. Mardosa.

Saulė Troboje nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA