PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugsėjo 18 d. 07:38

Smulkieji verslininkai sako pritariantys beveik visoms Vyriausybės „kainų plano“ priemonėms

Vilnius

Eltos nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


52674

Smulkieji šalies verslininkai sako pritariantys didžiajai daliai paviešinto Vyriausybės plano priemonių, nukreiptų į didžiuosius prekybos tinklus.

Tai po susitikimo su ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu žurnalistams patvirtino Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė.

„Noriu atsakingai pasakyti, kad daugelis smulkiųjų (verslininkų. - ELTA) asociacijų beveik visoms priemonėms pritaria ir mano, kad planas atsirado per vėlai, taip pat tikisi, kad jis bus įgyvendintas.

Apriboti didžiųjų prekybos centrų galias svarbu, kad smulkusis verslas atsigautų. Šiandien smulkusis verslas turi ypatingai blogas sąlygas dėl didžiųjų prekybos centrų veiklos. Tarkime, savivaldybė turi 15-16 tūkst. gyventojų, o mieste yra 5-6 prekybos centrai. Smulkiajam verslui yra be galo sunku išsitekti tokioje rinkoje“, - sakė Z. Sorokienė.

Pasak jos, diskutuotinos yra kelios priemonės, viena jų - valstybinių alkoholio parduotuvių ir vaistinių įvedimas.

Z. Sorokienė taip pat pažymėjo, kad smulkieji verslininkai siūlys Konkurencijos įstatymo ir Mažmeninės prekybos draudžiamų veiksmų įstatymo pakeitimus, kad būtų peržiūrėtos tam tikros nuostatos, taip pat smulkiajam verslui skirtos paskatos. Vis dėlto pastarųjų ji sakė nenorinti išsamiau komentuoti, nes jos dar tik ruošiamos.

Tuo metu Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė sakė, kad su premjeru buvo diskutuojama ir apie socialiai orientuotą žaliosios ekonomikos projektą, kurio priemonėmis bus siekiama, kad socialiai remtini ir ties skurdo riba gyvenantys žmonės taptų „visaverčiais“.

„Kalbant apie kainas, prekybos tinklus, tai tik viena maža detalė. Šiandien Lietuvos smulkusis ir vidutinis verslas, įdarbinantis beveik 80 proc. Lietuvos žmonių ir sumokantis 73,4 proc. visų mokesčių, nelabai tam didelį dėmesį teikia“, - sakė D. Matukienė.

Pasak jos, verslininkai jau yra prisitaikę prie esamų sąlygų, ir didžiųjų prekybos centrų veiksmai jų pernelyg nepaveiks.

„Smulkusis ir vidutinis verslas jau per visas krizes ir didžiųjų prekybos centrų monopolijų spaudimą įsigyveno ir sugeba verstis taip, kad vienas ar kitas dalykas, kurį daro didieji prekybos centrai, mus nelabai paveiks“, - akcentavo D. Matukienė.

ELTA primena, kad prieš kurį laiką naujienų portalas Delfi.lt paviešino Vyriausybės planą, kuriame įvertinta daugiau nei dvidešimt priemonių siekiant stabilizuoti kainas, - kalbama apie prekybos tinklų užimamos rinkos dalies matavimą savivaldybėse, sutarčių tarp prekybos tinklų ir tiekėjų reglamentavimą ir pan.

Portalo duomenimis, planuojama iš prekybininkų reikalauti skaidresnės apskaitos, kuri leistų lengviau nustatyti, kiek jie uždirba, bausti už per didelę rinkos koncentraciją ir skatinti smulkųjį verslą.

Pats S. Skvernelis patvirtino, kad dokumentas yra tikras, tačiau dar neužbaigtas.

Rugpjūtį premjeras socialiniame tinkle „Facebook“ taip pat samprotavo, kodėl, brangstant žaliavoms, maisto produktų kainos gyventojams kyla, tačiau, žaliavoms pingant, kainų kreivė žemyn netraukia.

„Jei supratimo, dialogo ir bendrų sprendimų nebus, Vyriausybė išnaudos visas įstatymais suteiktas teises ir galias. Prireikus, būsime priversti ieškoti ir nestandartinių būdų apginti visuomenės ir vartotojų interesus“, - socialiniame tinkle rašė ministras pirmininkas.

ELTA