REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Spalio 9 d. 08:41

ŠMM aiškinsis dėl beveik 8 mln. vertės viešųjų pirkimų ugdymo programoms rengti

Vilnius

Edvard Blaževič (alfa.lt) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


55625

Antradienį Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) Ugdymo plėtotės centro (UPC) direktorius Giedrius Vaidelis ir švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius aiškinsis dėl UPC paskelbto viešojo pirkimo bendrosioms ugdymo programoms parengti.

Spaudos konferencija ŠMM rengiama 10 valandą.

Apie galimai neskaidriai UPC vykdomą beveik 8 mln. eurų vertės konkursą bendrojo ugdymo programoms atnaujinti savo paskyroje feisbuke paskelbė pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos kultūros ir švietimo ministras, Vilniaus universiteto docentas Darius Kuolys.

Kaip rašė D. Kuolys, rugsėjo 20-ąją kartu su dar keliais istorikais jis gavo glaustą ministerijoje dirbančio kolegos elektroninį laišką: „Laba diena, siunčiu žiniai“. Ir nuorodą į rugsėjo 10-ąją tyliai paskelbtą „viešąjį pirkimą“.

Pasak D. Kuolio, ŠMM pavaldus Ugdymo plėtotės centras pranešė, kad įgyvendindamas projektą „Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“, kurio vertė 7 810 930 eurų, „vykdo pirkimą atviro konkurso būdų ir numato įsigyti pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrųjų programų ir jas lydinčios medžiagos rengimo paslaugas“. Pasiūlymą nurodyta pateikti iki 2018 metų spalio 15 dienos.

D. Kuolys atkreipė dėmesį, kad ŠMM kvietė paslaugų teikėjus per 25 dienas suburti mokslininkų, mokytojų grupes, parengti ir pateikti išsamius projektus, kaip šios grupės sukurs naują bendrojo ugdymo turinį - nuo pirmos iki dvyliktos klasės, nuo dorinio, matematinio, kalbinio iki kūno kultūros ugdymo.

Pirkimą laimėję paslaugų teikėjai neva turės iki kitų metų sausio 31 dienos parengti bendrųjų programų metmenis, o iki gegužės 31 dienos - programų projektus.

„Tokio pirkimo ir tokios avantiūristinės spartos Lietuvos švietimo istorijoje dar nėra buvę! Neteko girdėti, kad kurios kitos valstybės Švietimo ministerija „pirktų“ visą mokyklinio ugdymo turinį viešojo pirkimo būdu. Juk kalba - apie esmių esmę: ko mokysime, kaip ugdysime Lietuvos vaikus, kokius pamatus savo tautos ateičiai dėsime? Dėl to laisva politinė bendruomenė viešai ir rimtai diskutuoja: visų pirma, sutaria dėl principų, bendrųjų tikslų, krypčių ir gairių, tada telkiasi kūrybingus protus gairėms išplėtoti ir įgyvendinti. Bet čia pokolonijinė Lietuva, užmiršusi visas Sąjūdžio laikų viešo tarimosi pamokas. Jos biurokratai uždaruose kabinetuose žaidžia ne tik Europos Sąjungos, Lietuvos biudžeto milijonais, bet ir mūsų vaikų, mūsų visuomenės likimu“, - piktinosi D. Kuolys.

Paradoksu kultūrologas vadino tai, kad ŠMM kasdien publikuoja pranešimus spaudai apie įvairiausius nutikimus - net Lietuvos regionuose vykstančias mokytojų konsultacijas, tačiau nė vieno pranešimo - apie patį svarbiausią ministerijos projektą.

„Tačiau šiuose dokumentuose pranešami du keisti, vienas kitam prieštaraujantys, dalykai: „2018 m. atnaujinamos visų dalykų bendrojo ugdymo programos„; 2018 m. lapkritį „pradeda veikti 9 ekspertų grupės ugdymo turiniui atnaujinti, vyksta viešosios konsultacijos“!!! Ir kas su kuo lapkritį dėl naujo ugdymo turinio „viešai konsultuosis“ - spalį „pirkimo objektą“ įsigijęs „paslaugos teikėjas“ su „paslaugos pirkėju“?“ - klausia D. Kuolys.

Gavęs minėtą elektroninę žinutę iš ministerijos jis rašo išsyk persiuntęs ją ir kitiems kolegoms, kuriems mokyklinis ugdymo turinys rūpi.

Pirmadienį ŠMM išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad socialiniuose tinkluose paskleista informacija apie Ugdymo plėtotės centro konkursą pirkti ugdymo programų rengimo paslaugas kai kur prasilenkia su tiesa.

Pasak švietimo ir mokslo viceministro Gražvydo Kazakevičiaus, bendra pirkimo suma yra ne daugiau kaip 1,3 mln. eurų - paskleistoje informacijoje nurodyta kelis kartus didesnė suma yra viso projekto (7,8 mln. Eur), kurio viena dalių yra šis minimas pirkimas. Potencialūs paslaugos teikėjai turi pasiūlyti ne mažiau kaip 84 ekspertus, rengsiančius programas, paslaugos atlikimo trukmė - 22 mėnesiai.

Programų rengimo paslaugos pirkimas nėra išimtis, programas ir anksčiau atnaujindavo darbo grupės, kurių paslaugos būdavo perkamos viešojo pirkimo būdu. Pavyzdžiui, 2016 metais atnaujintą lietuvių kalbos ir literatūros programą irgi rengė samdyta darbo grupė, į jos sudėtį įėjo ir dr. D. Kuolys.

Jo paviešintoje informacijoje minima nuo vasaros dirbanti darbo grupė nerengia programų, jų funkcija - konsultacinė, patariamoji, ji koordinuoja visą ugdymo turinio atnaujinimą pradedant mokymo programomis ir baigiant mokinių vertinimu. Jos nariams nėra mokama už dalyvavimą grupės veikloje. Ekspertų grupės perkamos būtent dalykiniam turiniui.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA