PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Grožis2023 m. Vasario 27 d. 20:54

Slenka plaukai? Gali nepakakti pakeisti šampūną ar griebtis vitaminų

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: Pranešimas spaudai


259816

Plaukų slinkimas ir retėjimas – opi problema tiek vyrams, tiek ir moterims, kamuojanti įvairiais gyvenimo tarpsniais. Tarp tyliųjų šios problemos „kaltininkų“ yra tam tikri vaistai, hormoniniai sutrikimai, dietos ir didelis stresas.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Domantė Viliūnaitė pasakoja, kad viena pacientė skundėsi kurį laiką silpstančiais ir slenkančiais plaukais, o paklausus apie galimas priežastis, ji paatviravo, kad prieš porą mėnesių turėjo labai nemalonių įvykių, sukėlusių stresą.

„Supratau, kad tai gali būti susiję ir su plaukų būkle, todėl rekomendavau trijų mėnesių vitaminų B komplekso ir vitamino D kursą. Taip pat natūralių aliejų galvos skalpo šveitimui bei šampūną su kofeinu bei aminoproteinais, be sulfatų, dažiklių ir dirbtinių kvapiklių. Po mėnesio pacientei apsilankius vaistinėje, buvau maloniai nustebinta plačia jos šypsena, o to priežastis buvo plaukų atsigavimas, jie nebeslinko, taip pat suaktyvėjo ir plaukų augimas“, – dalijasi istorija iš vaistinės D. Viliūnaitė.

Pastaraisiais metais padaugėjo nusiskundimų plaukų slinkimu persirgus koronaviruso infekcija. Plaukai tokiems pacientams dažnai iškrenta dideliais ploteliais, pažeidžiančiais mažiau nei pusę galvos odos – ši būklė trunka 6-9 mėnesius, po kurių plaukai vėl atauga.

„Ilgą laiką negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą. Jeigu intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėn., o galvos oda pleiskanoja ar niežti, atsirado kitų odos pakitimų ar pradėjo matytis išplikimas, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į gydytoją trichologą ar dermatologą, kuris nustatytų tikslias priežastis“, – rekomenduoja ji.

Priežastys: stresas, vaistai, dietos

Už slenkančių ar retėjančių plaukų slypi daug priežasčių. Viena jų yra labai stiprus stresas –plaukų slinkimas dažnai pastebimas praėjus 2–3 mėnesiams po sukrečiančio įvykio.

„Slinkimą taip pat sukelia drastiškos dietos, didelis svorio netekimas, geležies, vitamino B12, vitamino D trūkumas. Visi drastiški pokyčiai mūsų organizmui yra didžiulis stresas, todėl neretai staigiai krentant svoriui, laikantis labai mažo kaloringumo dietų, trūkstant įvairių vitaminų, nukenčia ir mūsų plaukai, kurie pereina į ramybės fazę, o tai vėliau pasireiškia pagausėjusiu plaukų slinkimu“, – vardija vaistininkė.

Kai kurie medikamentai, tarp jų antidepresantai, kai kurie kontraceptikai ir spaudimą mažinantys vaistai, taip pat gali lemti organizmo pokyčius ir provokuoti plaukų slinkimą.

„Taip pat egzistuoja pogimdyvinis plaukų slinkimas, kurį moterys paprastai pastebi praėjus 1–6 mėnesiams, retesniais atvejais slinkimas tęsiasi net iki 18 mėnesių. Ši būklė vėliau praeina savaime. Hormoniniai pokyčiai ir endokrininės ligos taip pat yra stiprus veiksnys, galintis lemti plaukų retėjimą, mat staigūs hormonų koncentracijos organizme pasikeitimai ir svyravimai gali prailginti plaukų ramybės fazę. Ilgos kelionės, kurių metu pasikeičia laiko juosta, paros ritmo pasikeitimai taip pat sukelia šoką organizmui, į kurį gali reaguoti ir plaukų folikulai“, – atkreipia dėmesį D. Viliūnaitė.

Pradėkite nuo šampūno

Pirmas dalykas, kuris tiesiogiai veikia plaukų šaknis ir gali pagerinti plaukų būklę bei pristabdyti jų slinkimą ar net paskatinti naujų plaukų greitesnį augimą yra tinkamas šampūnas ar kitos specialios plaukų priemonės.

„Kovai su plaukų slinkimu tinka šampūnai su dihidrotestosterono (DHT) blokatoriais – jie skirti plaukų augimui skatinti, jų sudėtyje yra specialių priedų, kurie padeda stimuliuoti neaktyvius, bet vis dar gyvus plaukų folikulus, kad išaugtų nauji plaukai. Kiti – energijos suteikiantys šampūnai, kurie gali paskatinti plaukų augimą, padidindami kraujo pritekėjimą į galvos odą. Gera kraujo cirkuliacija galvos odoje padeda aprūpinti plaukų folikulus deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, reikalingomis sveikų plaukų augimui“, – sako ji.

Šampūnai su neutraliu pH išlaiko plaukus ir galvos odą sveikus, palaiko optimalų odos pH balansą ir sumažina plaukų slinkimą. Tokie šampūnai neretai žymimi žodžiu „neutral“ arba išryškintu pH -5,5. Į pagalbą galima pasitelkti ir galvos odą valančius šampūnus, mat plaukai gali slinkti dėl per didelio riebalų išsiskyrimo. Arbatmedžių eterinio aliejaus sudėtyje turintys šampūnai yra skirti sebumo gamybai sureguliuoti ir folikulus užkemšantiems galvos odoje atsiradusiems likučiams pašalinti.

„Slenkant plaukams, džiovintuvą ir formavimo įrankius reikėtų palikti tik ypatingiems atvejams – tai padės išvengti papildomo plaukų lūžinėjimo dėl struktūros pažeidimų, kuriuos sukelia karštis. Stipriai neriškite plaukų, kad nebūtų skatinimas kritimas, kai įtempiami ir nualinami plaukų svogūnėliai. Padarykite pertrauką procedūroms, kurios keičia plauko struktūrą: dažymui, cheminiam garbanojimui, tiesinimui. Venkite priemonių, sausinančių plaukus – tai stiprios fiksacijos formavimo priemonės, kuriose daug sausinančių alkoholių“, – akcentuoja D. Viliūnaitė.

Vitaminai: A, B, C, D, E

„Sveikiems plaukams svarbūs ir vitaminai. Pastaraisiais metais vis daugiau kalbama apie vitamino D reikšmę ir plaukų augimui – viename tyrime nurodoma, jog šis vitaminas gali padėti kurti naujus folikulus, iš kurių išauga nauji plaukai. Maža to, vitamino D stoka siejama su plikimu. Taip pat įrodyta vitaminų B komplekso nauda plaukams. Vitaminas B12 gali padėti sustiprinti nusilpusius plaukus. Naudingi ir kiti B grupės vitaminai, padedantys gaminti raudonuosius kraujo kūnelius, kurie perneša deguonį ne tik galvos odai, bet ir plaukų folikulams. Grožio industrijoje daug dėmesio skiriama vitaminui B7, vadinamam biotinu“, – tvirtina „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Vitaminas E dėl savo gebėjimo pagerinti odos ir plaukų būklę pripažintas jau seniai. Jis yra puikus antioksidantas, efektyviai saugantis nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio galvos odai ir plaukams.

„Prie antioksidantų priskiriamas ir vitaminas C, kuris irgi labai svarbus plaukų būklei, nes šis vitaminas reikalingas kolageno gamybai. Vitaminas A taip pat yra svarbus kovojant su plaukų slinkimu, kadangi padeda drėkinti galvos odą ir užtikrinti apsaugą nuo lūžinėjimo bei sumažinti plaukų slinkimą. Tačiau jį reikia vartoti saikingai, nes per didelis vitamino A kiekis gali turėti neigiamos įtakos plaukams“, – pažymi ji.

D. Viliūnaitė priduria, kad galvos masažas yra vienas geriausių būdų paspartinti galvos odos kraujotaką ir maistinių medžiagų pristatymą į plaukų šaknis, o viena iš veiksmingiausių natūralių priemonių – būtent aromaterapinis galvos masažas, kuriam tinka rozmarinų, citrinų, kedrų, levandų eteriniai aliejai.