REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 16 d. 13:52

Slengiškių verdiktas: sudie Klaipėdos rajonui

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


60719

Sekmadienį įvyko ilgai laukta slengiškių apklausa dėl gyvenvietės prijungimo prie Klaipėdos. Aktyvumas, palyginti su įprastais rinkimais, buvo didelis. Dalyvavo net 44,6 proc. Rezultatai apylygiai. Tačiau norinčiųjų šlietis prie uostamiesčio – daugiau.

Iš viso nuomonę pareiškė 223 gyventojai (iš 500 turinčių balsavimo teisę). Iš jų 101 (t. y. 45,3 proc.) buvo prieš teritorinius pokyčius, o 122 pasisakė už prisijungimą prie Klaipėdos, t. y. 54,7 proc.

Balsavo nuo ryto lig vakaro

Apklausą vykdžiusios komisijos pirmininkas – Slengių kaimo gyventojas, iniciatyvinės grupės narys Rimantas Tamušauskas. Tiek jis, tiek Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Urbutė teigė, jog žmonių aktyvumas išties buvo didelis. Gyventojai balsavo nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro. Tokią teisę turėjo tik 500 gyventojų, mat dalis slengiškių yra specialiai deklaravę gyvenamąją vietą uostamiestyje, kad nekiltų trikdžių atžaloms lankant uostamiesčio darželius, mokyklas.

Komisijos darbą akylai stebėjo Žemaičių partijos atstovai: Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Rimantas Martinkus, Raimondas Simonavičius, Eugenija Selskienė. „Apklausa buvo vykdoma Vyriausybės nutarimu. Ją stebėti galėjo tiek asociacijos, tiek iniciatyvinės grupės, tiek politinės partijos. Tačiau stebėjo tik Žemaičių partijos atstovai, kitų nesudomino. Klaidų buvo, bet, manau, neesminių. Dėl to jų nefiksavome. Apklausos balsai pasiskirstė per pusę, 20 žmonių skirtumas neturėtų inspiruoti kažkokių pokyčių“, – nuomone dalijosi R. Simonavičius.

Dar prieš balsavimą, trečiadienio pavakarę, gyventojai buvo kviečiami į susitikimą su Klaipėdos rajono savivaldybės vadovais, kurie bandė užtvenkti slengiškių norą plaukti Klaipėdos pusėn. „Tačiau šis susitikimas mūsų nuomonės absoliučiai nepakeitė. Norėjome išgirsti detalų veiksmų planą su terminais... Tačiau vis dėlto pasigedome konkretumo“, – kalbėjo iniciatyvinės grupės narys, komisijos pirmininkas R. Tamušauskas.

Iš akmens – į XXI amžių?

R. Tamušauskas akcentavo, jog nors norinčiųjų prisijungti prie Klaipėdos balsų persvara nėra labai didelė (apie 10 proc.), tačiau ji svari, juk per rinkimus ir toks balsų skaičius būna lemiamas. Daugiausia uostamiesčio šalininkų, anot R. Tamušausko, yra naujakurių gretose, o senbuviai buvo linkę nekeisti situacijos. Tačiau naujakuriams, jauniems žmonėms ypač aktuali švietimo įstaigų, susisiekimo problematika. „Dabar dirbame vairuotojais, stinga susisiekimo viešuoju transportu. Oponentai skaičiuoja, kad nedaug būdavo keleivių, dėl to esą ir nutraukdavo maršrutus. Tačiau juk prie važiavimo viešuoju transportu taip pat reikia pratinti tiek moksleivius, tiek suaugusiuosius. Tik formuodami naujus įpročius, išvengsime spūsčių ir pan.“, – įsitikinęs pašnekovas.

Paklaustas, ar negąsdina pakilsiantys mokesčiai, atsakė: „Rizikuojame, tačiau nepamirškime, kad kilus šiam ažiotažui nekilnojamojo turto vertė taip pat jau dabar kyla. Kursuos miesto autobusai – pajusime kitą gyvenimo kokybę. Iš akmens amžiaus pereisime į XXI amžių“, – sakė R. Tamušauskas.

Persvara menka

Sendvario seniūnijos seniūnė L. Urbutė informavo, jog dabar Vidaus reikalų ministerijoje 15 d. bus tikrinami balsavimo dokumentai, vėliau sprendimą priims Vyriausybė. Po to vyktų balsavimas Seime. „Gyventojų apklausos rezultatai apylygiai. 20 balsų persvara neparodė atotrūkio. Nuomonių yra įvairių. Vieni kelia šį klausimą vien dėl dėmesio atkreipimo į Slengių problemas. Vyriausybė turėtų vadovautis logiškumo principu. Slengiai – plačiai išsidėsčiusi gyvenvietė, tai Sendvario seniūnijos geografinis centras, šiuo metu ieškoma sklypo daugiafunkciam centrui. Kalbų dėl prisijungimo prie Klaipėdos jau seniai buvo, tačiau veiksmų imtasi tik dabar. To ir reikėjo tikėtis“, – svarstė seniūnė L. Urbutė.

KOMENTARAI

  • Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas DAČKAUSKAS: „Slengiškių balsavimas parodė, kad su Klaipėdos miestu besiribojančių gyvenviečių gyventojai save priskiria labiau miesto gyventojams negu rajono. Tai sąlygoja pastaraisiais dešimtmečiais nusistovėję glaudūs ryšiai su Klaipėda, o ne su rajono centru Gargždais. Didžioji dalis Sendvario seniūnijos gyventojų dirba, gydosi, naudojasi kitomis miesto teikiamomis paslaugomis, o vaikai lanko miesto darželius ir mokyklas. Atsižvelgiant į tai, nenustebino slengiškių balsavimo rezultatai. Mane pasiekė informacija, kad slengiškių pavyzdžiu norėtų pasekti ir kitų Sendvario seniūnijos kaimų gyventojai. Tą procesą pagreitino ir Jakų, Slengių, Kalotės rinkimų apylinkių prijungimas prie vienos iš Klaipėdos rinkimų apygardos per 2016 metų rinkimus į Seimą. Mano nuomone, rajono Savivaldybės tarybai reikėtų oficialiai kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl darbo grupės sudarymo dėl Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono savivaldybių teritorijų ribų keitimo, atsižvelgiant į gyventojų nuomonę. Šioje situacijoje reikėtų pasinaudoti a. a. Vaclavo Havelo, buvusio Čekoslovakijos prezidento, išmintimi dėl šios šalies padalijimo į dvi valstybes taikiu būdu.

  • Nuostolių ar pelno nė viena iš savivaldybių nepatirs, nes tiek viena, tiek kita savivaldybė gyventojų sumokamus mokesčius pagal galiojančius teisės aktus ir pačių savivaldybių Klaipėdos miesto savivaldybės meras Vytautas GRUB­LIAUSKAS: „Kaip suprantu, tokio gyventojų apklausos rezultato pakanka, kad būtų imamasi tolimesnių veiksmų. Galutinį sprendimą priims Vyriausybė ir Seimas. Buvome susitikę su slengiškiais, ir aš tikrai nežarsčiau jokių pažadų. Nėra apgavystės, vilionės bet kokia kaina. Aptarėme su slengiškiais aktualius klausimus, o jie apsisprendė. Klaipėdos miesto savivaldybės taryba artimiausiu metu spręs klausimą dėl galimybės prijungti Slengių gyvenvietę. Neabejoju, kad sprendimas bus teigiamas.“


REDAKCIJA REKOMENDUOJA