Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi nuotrauka © Pixabay.com
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Į Alfa.lt kreipėsi Biržų rajono savivaldybės poliklinikos darbuotoja, besiskundžianti itin blogomis jos ir kolegių darbo sąlygomis pandemijos metu. Priekaištus išgirdę poliklinikos vadovai Alfa.lt teigė, kad yra nustebinti, o darbuotojų nepasitenkinimą veikiausiai kursto nenoras priimti faktą, kad nebedirbama kaip sovietmečiu.
Poliklinikos darbuotojos pateiktas nusiskundimų sąrašas įspūdingas. Visų pirma moteris piktinosi tuo, kad beveik jos kolegės yra pensinio amžiaus ir patenka į COVID-19 rizikos grupę, tačiau turi dažnai kontaktuoti su pacientais. Ji piktinosi tuo, kad turi dirbti ne tik rajono medicinos punktuose, bet ir pusę darbo laiko skirti pacientų lankymui namuose. Tai, pasak slaugytojos, sukelia dar didesnę riziką garbaus amžiaus medicinos darbuotojoms ir apskritai turėtų būti vertinama kaip papildomas ir neteisėtai skiriamas darbas.
Tarp kitų nusiskundimų – teiginys, kad visos slaugytojos dirba už minimalų atlyginimą, negauna jokių priedų, o pacientus namuose turi lankyti nuosavu transportu ir eikvoti savo kurą.
Bene rimčiausias kaltinimas poliklinikos administracijai buvo tas, kad slaugytojos esą visai neaprūpinamos apsaugos nuo koronaviruso priemonėmis ir turi įsigyti jų už savo lėšas.
Be to, moteris skundėsi, kad likęs poliklinikos personalas – gydytojai ir seselės – sėdi „pusdykis“, o slaugytojoms tenka visas krūvis.
Alfa.lt susisiekė su Biržų rajono poliklinikos administracija ir sužinojo, kad poliklinikos vadovams tokie kaltinimai tiesiog kelia nuostabą. Pasak poliklinikos direktoriaus Leonido Sologubovo, situacija visais atžvilgiais yra priešinga. Pirmiausia, apsisaugojimo priemonėmis visas personalas yra aprūpinamas nemokamai. Darbuotojai aprūpinami ne tik kaukėmis ir skydais, bet ir trečiojo–ketvirtojo apsaugos lygio kostiumais. Tai Alfa.lt patvirtino ir įstaigos vadovo pavaduotoja Jurgita Augustinavičienė: „Pati mačiau, kaip buvo dalijami kombinezonai, kepurės, kaukės, skydai, pirštinės – visos reikalingos priemonės, kurias labai raginome dėvėti.“
Pacientų interesas ir sovietmečio atgyvenos
Anot L. Sologubovo, slaugytojų nepasitenkinimą kelia ne blogos darbo sąlygos, o pasikeitę reikalavimai: „Nemažai darbuotojų buvo pripratusios prie daug metų galiojusios darbo tvarkos, kai ramiai „atsėdėdavo“ valandas medicinos punkte, kuriame darbo beveik nebūna – per dieną apsilanko vos keli žmonės.“
Kaip portalui Alfa.lt teigė poliklinikos vadovas, rajono žmonių amžiaus vidurkis auga, yra neįgalių pacientų, kuriems sunku arba visai neįmanoma į procedūras vykti į medicinos punktus. Todėl nuspręsta, kad bent jau dalis pacientų turi sulaukti jiems reikiamų paslaugų namuose. „Tai ir kelia didžiausią slaugytojų nepasitenkinimą. Tuo metu, kai daugelis žmonių yra senyvo amžiaus ir neįgalūs, nėra jokio reikalo sėdėti medicinos punkte ir laukti pacientų, kurie neateis“, – teigė L. Sologubovas.
Anot Biržų rajono poliklinikos vadovo, medicinos punktai apskritai yra sovietmečio atgyvena ir jų skaičių reikėtų mažinti. Panašų pacientų skaičių aptarnaujančiuose Anykščių ir Rokiškio rajonuose yra po 4–5 medicinos punktus, o Biržų rajone dar vis veikia 8. Visi punktai yra dotuojami ir patys išsilaikyti negali. Mėginta juose prekiauti nereceptiniais vaistais ir maisto papildais, tačiau įmonės atsisako tiekti šias prekes dėl beveik nulinės apyvartos.
Vyresniems žmonėms sunku prisitaikyti
Paklausus apie skundą dėl nekompensuojamo kuro, L. Sologubovas pabrėžė, kad poliklinika nieko negali padaryti, nes toks kompensavimas nėra numatytas poliklinikos darbą reguliuojančiuose teisės aktuose.
Tačiau, pasak poliklinikos direktoriaus, darbuotojams yra skiriami skatinamieji priedai prie atlyginimo. Anot J. Augustinavičienės, darbuotojams skirtas ir „13-as atlyginimas“.
Be to, įstaigos vadovo pavaduotojos teigimu, darbuotojoms buvo pasiūlyta pas pacientus vykti poliklinikos arba ambulatorijų automobiliais – tokiu atveju nereikėtų eikvoti nuosavo kuro. „Tačiau darbuotojoms tai nepatiko, jos ėmė prieštarauti ir pačios teirautis, ar negalėtų važiuoti nuosavais automobiliais“, – sakė J. Augustinavičienė.
„Jos grasina, kad išeis iš darbo, bet mes to tikrai nenorime. Turime vakcinuoti viso rajono žmones ir mums labai reikia rankų“, – tikino direktoriaus pavaduotoja.
Kita problema, pasak J. Augustinavičienės, garbaus amžiaus slaugytojų nenoras taikytis prie tokių naujovių kaip privalomas duomenų suvedimas į kompiuterines bazes.
„Viena slaugytoja man pareiškė, kad esą „40 metų dirbome vienaip, o dabar reikia prisitaikyti prie naujų sąlygų!“ Ką padarysi? Taip, sąlygos šiandien yra kitokios ir prie jų būtina taikytis“, – reziumavo J. Augustinavičienė.
alfalt-logo-skaidrus.png