PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gegužės 25 d. 10:47

Slaugytojų mokymai naudotis Porto sistemomis

Šiauliai

Zitos KATKIENĖS nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


39098

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje surengta mokslinė-praktinė konferencija „Onkologinių pacientų, turinčių pilnai implantuotą centrinės venos kateterį, priežiūros ypatumai“. Klinikos vyriausioji slaugos administratorė Daiva Juškevičienė akcentavo, jog klinikoje vis daugiau implantuojama Port kateterių, bet jie nepanaudojami, kai pacientas kreipiasi į kitą gydymo įstaigą, nes dažna slaugytoja nežino, kaip švirkšti vaistus į po oda implantuotą membraną.

5b07b8f6884a6.jpg

Konferencijos dalyvius pasveikinęs gydytojas chemoterapeutas, laikinai einantis onkologijos klinikos vadovo pareigas, Leonidas Gatijatulinas teigė, jog į šią konferenciją buvo kviestos visų specializacijų bendrosios praktikos slaugytojos, dirbančios ne Onkologijos klinikoje ir net ne Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Konferencijoje dalyvauja slaugytojos iš kitų gydymo įstaigų, kur pacientai, kuriems implantuoti portai, dar nėra tokie dažni.

Centrinės venos kateteriai Onkologijos klinikoje implantuojami dažnai. Pernai buvo implantuota 30 kateterių, šiemet – 70. Gydymo įstaigoje šie gyvenimo kokybę gerinantys ir venas tausojantys kateteriai implantuojami jau beveik dešimtmetį, tad žmonių, kuriems implantuoti kateteriai, daugėja.

Pasak vyriausiosios slaugos administratorės D. Juškevičienės, ne tik chemoterapinių vaistų švirkštimui naudojami kateteriai. Gydant daugelį ligų prireikia jungti lašinę sistemą, leisti antibiotikus ar kitus vaistus, švirkščiamus į veną. Kai pacientui implantuotas Port kateteris – to nebereikia. Todėl labai svarbu, kad slaugytoja mokėtų naudotis šia sistema ir adatos dūriais nebežalotų paciento venų.

Į konferenciją susirinkusios slaugytojos įgijo daug ne tik teorinių žinių, bet ir praktikos. LSMU Kauno klinikų, Onkologijos ir hematologijos klinikos Onkologijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Ingrida Šilėnienė drauge su vaistininke Neringa Kaminskiene pristatė vaistinėje taikomą naują paslaugą – chemoterapinių vaistų skiedimą. Pagal specialisčių, ši paslauga ypač svarbi bendrosios praktikos slaugytojoms, nes joms nebereikės pačioms skiesti chemoterapinių vaistų ir baimintis dėl šių vaistų poveikio sveikatai. O problemų iškyla įvairių, net tik vaistus transportuojant, bei ir saugant.

Pasak gydytojos Natalijos Staliūnienės, implantuojami Portai apsaugo rankų venas nuo sudegimo, todėl labai svarbu juo naudotis, kai yra implantuotas į paciento krūtinę. Tuomet slaugytojas, švirkščiantis vaistus, adatą duria po oda, o ne į veną.

Praktinį užsiėmimą apie Port kateterio naudojimą vedė Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Kristina Burbienė.

Kai Portas implantuotas, medikamentus pacientui suleidžia slaugytoja. K. Burbienė rodė specialią adatą, kurią turi įsigyti pats pacientas. Šia adata praduriama oda ir į Porto kamerą suleidžiami medikamentai, kurie patenka tiesiai į dešinįjį prieširdį.

Speciali adata fiksuojama ir vaistai laša be jokių trukdžių, rūpesčių nebėra nei slaugytojai, nei pacientui, kuris gyvena įprastą gyvenimą savo namų aplinkoje.

Pacientams suteikiama visa reikiama informacija, kaip prižiūrėti Porto sistemą, kuri yra ilgalaikė, apskaičiuota tūkstančiams injekcijų. Todėl kas mėnesį pacientai turi atvykti į gydymo įstaigą praplauti sistemos.

Dažnas pacientas įveikia ligą ir jam chemoterapija nebenaudojama, tačiau implantuota sistema ilgalaikėms infuzijoms išlieka. K. Burbienė sako, jog Portai gali būti naudojami ne tik ilgalaikėms, bet ir trumpalaikėms infuzijoms. Onkologinės ligos remisijos metu gali prireikti lašinti gliukozę, leisti antibiotikus, gali gydytojas skirti lašinę infuziją skysčiams atstatyti. Pagaliau liga neretai atsikartoja, vėl prireikia chemoterapijos ir ji bus lašinama per pilnai implantuojamos centrinės venos kateterį, jau esantį organizme. Tačiau po dešimties metų, jei liga nesikartoja, Portą galima ir pašalinti.