Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Agnė ir Artūras Zuokai © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko namuose rasta per 100 dėžių su įvairiais menininko Jono Meko daiktais.
Apie rastas dėžes, skirtas Jono meko fondui, savivaldybę informavo A. Zuoko žmona, sostinės tarybos narė Agnė Zuokienė, šiuo metu besiskirianti su vyru. Savivaldybės atstovai žada aiškintis, kaip menininko, iš kurio dalį kolekcijos įsigijo savivaldybė, daiktai atsidūrė pas politiką.
„Gavome pranešimą iš piliečio, kad rastas neaiškus daiktas. Antstolis apžiūrėjo, suskaičiavo – viskas apžiūrėta, sudėta į autobusiukus, bus vežama į savivaldybę tolesniam tyrimui. Tai galimai yra meno kūriniai, kurie priklausė Jonui Mekui“, – BNS A. Zuoko namų kieme sakė savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Pats A. Zuokas, anot A. Zuokienės, yra išvykęs į Italiją su nepilnamete dukra, jos apie išvyką neinformavęs. Moteris sako dėl to kreipusis į vaiko teisių specialistus.
BNS susisiekus su A. Zuoku, šis atsisakė komentuoti ir vertinti situaciją.
A. Zuokienė BNS sakė, kad prasidėjus skyrybų procesui, ji nusprendė kraustytis į seniai nenaudotą šeimos būstą Užupyje, greta jų dabartinio gyvenamo namo. Ten moteris ir rado daugybę iki šiol nematytų daiktų.
„Pradėjusi ardyti, žiūrėti, supratau, kad tai yra net ne mūsų šeimai priklausantys dalykai, nes ant dėžių visur užrašyta, kad adresatas – Jono Meko fondas. Mes tikrai nesame fondas, jo steigėjas yra savivaldybė. Pažiūrėjau, kad ten yra įvairiausi daiktai, dokumentai“, – pasakojo ji.
A. Zuokienė sako savivaldybėje pasidomėjusi, ar tie daiktai galėtų būti iš savivaldybės įsigytos Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kolekcijos, kurią Vilniaus savivaldybė įsigijo 2007 metais už 13 mln. litų (šiuo metu tai būtų 3,8 mln. eurų). Politikė teigia gavusi atsakymą, jog kolekcija nėra inventorizuota, tik perimti dokumentai.
Ji sako mananti, kad tarp rastų daiktų yra ir asmeniniai J. Meko daiktai, ir dalis J. Mačiūno darbų. Apie juos moteris teigia nieko nežinojusi, jie nebuvo deklaruoti kaip šeimos turtas.
A. Zuokienė sako anksčiau mačiusi „keletą dėžių“ minėtose patalpose, bet to nesureikšminusi, kadangi šalia yra įsikūręs ir J. Meko fondas, o kambariais naudojosi artimi šeimos draugai, giminaičiai. Didžiąją dalį daiktų ji tvirtino aptikusi penktadienį.
„Vyro daugybę kartų klausiau, kas tai per dalykai, man nebuvo labai aiškiai atsakyta, o šiuo metu aš ir nenoriu klausti. Aš manau, kad tai yra nusikaltimas. Jei pasirodys, kad tie daiktai yra iš „Fluxus“ kolekcijos, vadinasi, tai yra nusikaltimas““, – sakė A. Zuokienė.
Trečiadienį sostinės savivaldybė išplatino pranešimą nuo pareigų nušalinusi J. Meko vizualiųjų menų centro direktorių Gintarą Sodeiką.
„Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šiandien nusprendė atleisti iš pareigų viešosios įstaigos „Jono Meko vizualiųjų menų centras“ direktorių Gintarą Sodeiką. Toks sprendimas priimtas po to, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija, esą dalis privačios J. Meko kolekcijos aptikta privačiuose namuose Užupyje“, – rašoma pranešime.
Kolekciją sudaro beveik 3 tūkst. eksponatų: Jurgio Mačiūno darbai, skirti „Film-Makers Cinematheque“, „Film Cuture“ žurnalui, Jono Meko projektams, darbai ir tekstai iš privataus J. Mačiūno gyvenimo, taip pat žymių avangardistų Nam June Paiko (Nam Džiūn Paiko), Roberto Morriso (Moriso), Yoko Ono (Joko Ono) ir kitų žinomų menininkų darbai.
Šį įsigijimą inicijavo su menininku bičiuliavęsis A. Zuokas, tuomet vadovavęs Vilniaus savivaldybei, galutinį sprendimą priėmė taryba.
Vienintelis JMVMC steigėjas ir dalininkas yra Vilniaus miesto savivaldybė.
Anksčiau skelbta, kad „Fluxus“ kolekciją sudaro apie 2600 eksponatų ir tai yra trečia pagal dydį šio judėjimo kolekcija pasaulyje po Niujorko Moderniojo meno muziejaus ir Štutgarto valstybinės galerijos.
BNS