Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vilkaviškietė Jolita Andriuškevičienė, gamindama maistą savo jaukioje virtuvėje, atsipalaiduoja ir praranda laiko pojūtį.
Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt
Kulinariniais ir konditeriniais sugebėjimais Vilkaviškio rajone garsėjanti Jolita Andriuškevičienė savo pomėgį pavertė verslu. Iki šiol ruošusi savo artimųjų, draugų ir pažįstamų šventes, jų raginama moteris „išplaukė“ į platesnius vandenis. Neseniai vilkaviškietės namuose duris atvėrė jaukūs ir stilingi „Skonio namai“.
– Baigėme įsirengti ir atidarėme virtuvę – mini studiją, kurioje ne tik gaminsiu maistą pagal užsakymus, bet ir organizuosiu degustacijas, nedidelius vakarėlius: mergvakarius, gimtadienius bei panašius pasibuvimus, čia bus gaminamas ir ragaujamas gurmaniškas maistas. „Skonio namų“ studiją galės užsisakyti tik mažos, ne didesnės kaip 6 žmonių, kompanijos, nes daugiau tiesiog netelpa, – apie įdomų sumanymą pasakojo J. Andriuškevičienė. – Čia rinksimės gaminti, ragauti, mėgautis, dalytis patirtimi. Juk geriausi vakarėliai vyksta virtuvėje!
Jolita maisto gaminimo versle – ne naujokė. Prieš keletą metų beveik pačiame miesto centre gana sėkmingai dirbo jos atidaryta kavinė „Bingo“.
Tačiau, pasak J. Andriuškevičienės, tradicijų su šeima ir draugais pasisėdėti kavinėse savaitgaliais lietuviai neturi. Vienintele išeitimi ir didesnio pelno garantu būtų tapusi prekyba alkoholiniais gėrimais, tačiau savo vadovaujamoje įstaigoje Jolitai to nesinorėjo. Be to, turėtose patalpose buvo nedaug vietos, tad Jolitos maistą pamėgusiems žmonėms tekdavo laukti, kol pietų metu atsiras laisvas staliukas. Todėl žmonės ėmė rinktis didesnes sales turinčias maitinimo įstaigas. Tiesa, Jolitos įsteigta kavinė buvo gana populiari rengiant gimtadienius vaikams, kitokius teminius vakarėlius. Vis dėlto verslas ilgainiui „išsisėmė“. Uždariusi „Bingo“, keletą metų Jolita savo kulinariniais šedevrais lepino šeimyną. Juolab kad šeimoje atsirado trečioji atžala – džiaugsmas paauglėms sesėms.
Tačiau atėjo diena, kai vyriausioji dukra Ugnė iškeliavo iš namų studijuoti. Mergina ne tik studijavo architektūrą, bet ir ėmėsi savo verslo (apie jos sukurtus „Andy“ linijos drabužius „Santaka“ rašė pernai sausį). Likęs tuščias dukros kambarys, įrengtas kažkada buvusiame garaže, dabar ir tapo „Skonio namais“. Beje, sukurti visą dizainą, išrinkti medžiagas mamai padėjo Ugnė. Galbūt todėl studija kvėpuoja ne tik stilingu jaukumu, bet ir lengva elegancija. Čia norisi sugrįžti dar ne kartą.
Kaip tvirtina Jolitos dukros, „Skonio namai“ yra naujas projektas ir bandymas didmiesčių naujoves – maisto studijas – realizuoti mažame miestelyje.
Drąsi idėja gimė kartu su artimais žmonėmis rengiant Jolitos pagaminto ypač skanaus ir gražiai pateikiamo maisto ragavimo vakarėlius. Jos nuostabius vieno kąsnio sumuštinukus, skrandžiui ir akiai įtinkančius pyragėlius, tartas, kišus, keksiukus ir kitokius gardėsius jau yra įvertinę vaikų bendraklasiai, jų tėvai, draugai, giminės ir pažįstami.
– Visada mėgau gaminti, eksperimentuoti. Kai augau, mūsų šeimoje visi labai skaniai gamino, ypač tėtis ir jo broliai. Nors sakoma, kad geriausi virėjai yra vyrai, nenusileidau jiems ir aš, – juokėsi Jolita. – Šeimai tenka „iškęsti“ visas mano kulinarines ir konditerines fantazijas. Pirmiausia naują patiekalą įvertina namiškiai, o paskui – jau draugai ir pažįstami. Svarbiausia, jog gamindama, ruošdama padėklus su sumuštinukais, pyragėliais, kitais skanėstais aš atsipalaiduoju. Man tai – kūryba, improvizacija. Kartais net nepastebiu, kad laikrodis jau rodo 4 valandą ryto. Smagu dirbti su malonumu. Kol kas tai mane tik džiugina.
J. Andriuškevičienė pagal išsilavinimą – teisininkė. Tačiau šioje srityje moteris dirbti nepanoro. Anot jos, tiesiog netraukė, nes kur kas smagiau, kai žmonėms gali nešti džiaugsmą ir dirbti tai, kas malonu širdžiai.